NATO’dan ‘takdir aldı’
17.04.2018 09:54 SİYASET

Suriye saldırısının ardından diplomatik temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AKP’nin verdiği desteğe teşekkür etti ve “Türkiye ittifakta kilit rol oynayan bir müttefik” ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Suriye’ye yönelik hava saldırısıyla caydırıcı bir mesaj verildiğini belirterek, “Özellikle Türkiye’nin net ve güçlü mesajını takdir ediyorum” dedi.

‘Müttefikler bir arada kalmalı’
Ankara’ya sıklıkla yaptığı ziyaretlerin, Türkiye’nin NATO’da oynadığı rolün göstergesi olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Türkiye’nin ittifakta kilit rol oynadığını söyledi.

Stoltenberg, “Türkiye çok değerli bir NATO müttefiki, Afganistan’da, Kosova’da ve NATO’nun terörle mücadelelerini artırmasına imkân tanıyor. NATO, Rusya’yı izole etmek istemiyor. İkili bir yol izlemek istiyor, Rusya ile diyaloga devam etmek istiyoruz. NATO müttefikleri bir arada kalmalı. NATO ittifakının çekirdeğini güvenlik teminatı oluşturur. Türkiye’nin varlığı NATO için önemli” diye konuştu.

‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’
NATO’nun Konya’da konuşlu erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) IŞİD ile mücadele uluslararası koalisyonuna destek verdiğini vurgulayan Genel Sekreter, şöyle devam etti; “NATO ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ prensibiyle hareket eder. Suriye’den gelen tehditlere karşı sınırlarını korumasına yardım etmek için Türkiye’yi, 2013’ten bu yana AWACS’lar, deniz devriyeleri ve tatbikatlar, füze savunma sisteminin konuşlandırılması gibi güvence tedbirleriyle destekliyoruz.”

Irak misyonu
Irak’ta kurulması planlanan NATO eğitim misyonuna da değinen Jens Stoltenberg, “Yerel güçlere, kendi ülkelerini istikrara kavuşturmaları ve IŞİD gibi uluslararası terör tehditlerinin tekrar ortaya çıkmalarını önlemeleri için destek vereceğiz. Türkiye’nin de bu misyona destek vereceğini ve gelecekte katkıda bulunacağını düşünüyorum” dedi.