Ne güzel ülke burası!

İdlib görüntüleri geldi sabah sabah. Dünya artık her an farklı yerlerde farklı cehennemleri yaşayabileceğiniz, masumsanız bile cezanızı çekebileceğiniz korkunç bir yer oldu. İsterseniz deniz kıyısında, isterseniz bir yamaçta olun, dünyanın kötülüğü her yerde sizi buluyor.

Kötülüğe ve korkunçluğa uzak olmak da bir şey değiştirmiyor. Görüntüler, haberler, sesler, ağıtlar her yerden yükseliyor. Dün St. Petersburg patlamasının korkunçluğuna bakarken sabaha yine şehit haberleri, sonrasında sınırımızın yanıbaşında kimyasal silahla en az yüz insanın katledilmesi. Korkunç bir ateşin içine doğru iniyoruz. Yanardağın ağzındayız, yanıyoruz dört bir yandan.

Savaş için artık sebep bile gerekmiyor. Tabii yine global sebeplerden de sebeplenebilirsiniz. Enerji ve su kaynakları her zaman iş yapıyor. Bir yerlerde insanlar şişmanlarken, bir yerlerde daha güneşli gökyüzü bile görememiş gencecik hayatlar kararıyor. Bir daha da geri gelmiyor hiçbiri. İnsanlığımız bir yerlerde saklanmış. Sessiz, uzaktan korku içinde izliyor gibi ama korkular kaçarak yenilmiyor. Kötülük büyüdükçe büyüyor.

Zaten yurt içinde her şeyden tırsar olmuşuz. Sürekli birilerinin ne demek istediğini konuşuyoruz. Konuşulandan çok konuşulanın ne olduğu tartışılıyor. Kimse net konuşmuyor. Bir gün doğru dediğine, ertesi gün acayip yanlış, diyebilen insanlar ülke yönetiminde de kararlarını bizden esirgemiyorlar. Umarım hayatları boyunca hiçbir yanlış yapmaz, mükemmel bir şekilde yaşarlar. Zaten yanlış yapılsa da bizde yanlışı kabul etmek yok. Başına bi şey geliyorsa, topu havaya at. Sorumluluklardan kaç. Kimse hiçbir şeyden sorumlu değildir.


Bu arada evde de işsiz sayısı 2014 Ağustos ayından 2016 sonuna kadarki dönemde 763 bin kişi artarak 3,7 milyon sınırını aştı. Fiili oluşan tek adam yönetiminden önceki 31 yılda işsiz sayısı yıllık ortalama 50 bin kişi artarken, fiili tek adamlık döneminde işsiz ordusuna her yıl katılanların sayısı neredeyse beşe katlanarak 239 bine çıktı. Rastlantıdır. Fiili durum oluşmuştur canım.

Ha bir de “Dokunulmazlık teklifi Anayasaya aykırı ama ‘Evet’ diyeceğiz” diyebilen bir muhalefet partisi var. Bence muhalefette bir kilometretaşı olabilecek bir hareketti. Ara sıra aklıma geliyor.

Neyse, günler günlerin ardından geçip gidiyor küçük evrenlerimizde. Her birinin merkezinde biz varız. Başrolde kimi ödül alıyor, kimi ceza, kimi ise hayatta kalmaya çalışıyor. Dertlerin biri biterken bini başlıyor. Müslüm Gürses’in eski albümleri gibi hayatlara gömülüyoruz.

En sevdiğim bakanlardan, ve en hızlı fikir ve söylem değiştirebilme yeteneğine sahip özel bir isim olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ana muhalefet partisinin başındaki kişi için hangi şekle koyarsan o şekle gelen bir adam olduğunu söyleyerek, “Uzayda yaşamış olabilir mi bu? Uzay yaratığına benziyor” dedi… Bunu bir içişleri bakanı dedi. Bir de “Plastik şova benziyor” dedi. Aslında sanırım “Plastip Şov” olması lazım. Eski bir Show TV politik hiciv programı. Sonuçta beyefendi Bakan, kendisinden çok da fazla şey beklememek lazım. Ha plastik, ha plastip, ne olacak yani. Mesajı yerine ulaştı… Acaba Bakanın en sevdiği uzay yaratıklı film ne? Belki de yerli ve milli uzaylımız olduğu için Badi’yi seviyordur. Belki gizli Alien’cıdır. Hatta Allah korusun Prometheus gibi bir filmi bile beğenmiş olabilir. Facehugger sevdalısı Alien serisinden yeni filmler de yolda, hazır laf açılmışken.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...

150 milyon çocuk yetersiz besleniyor

Alman hükümeti, muhalefetteki Yeşiller’in Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasına dair...

Türkiye Varlık Fonu: Satışla ilgili hiçbir gündem bulunmuyor

Türkiye Varlık Fonu, fonun satılmasının gündemde olmadığını bildirdi.

Odunpazarı’nda BirGün yazarları ile buluşma etkinliği

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde BirGün yazaları Ayşenur Arslan ve İrfan Değirmenci, "BirGün Yazarları...

CHP’li gençler ‘Can verenler için’ kan verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Gençlik Kolları, Kızılay işbirliğiyle “CAN VERENLER İÇİN KAN...

İzmir’de ‘Güzel günler buluşması’

İzmir’de İrfan Değirmenci’nin de katılımı ile “Güzel günler buluşması” düzenleniyor.