-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Ne olacak ?

Ne olacak ?

“Ne olacak bu memleketin hali ?” türkçede alay konusuna dönüşen bir sözcük kümesi olarak kullanılıyor. Küçük cunta girişimlerinin gizli toplantılarında yönetime el koyma gerekçesi üzerine atılan nutukların başlangıç cümlesi “ne olacak bu memleketin hali ?” sorusu. Devamında “vatan elden gidiyor”, “bölücülük ve terör tehlikesi”, “şeriat geliyor” saptamaları vb. “memleket halini” tamamlayan “analizler” olarak sıralanıyor.


Genellikle emekli subayların ya da istihbarat görevlilerinin, bazen mafya şefleriyle zaman zaman da bimem ne ocaklarına üye gençlerle kurdukları “çeteler” bir numaralı vatanseverler olarak “ne olacak bu memleketin hali ?” diyerek sordukları sorunun yanıtını Hrant Dink cinayetine ya da Malatya’da misyoner katliamına vardırdıkları eylemlerle vermeye çalışıyorlar. Daha “insaflı” olanlar ise İstanbul’un orta yerinde “Rum gazeteci”ye sıkı bir dayak atarak memleketi düzeltmeye çalışıyorlar.


Daha geniş kesimler ise “Türkün türkten başka dostu yoktur” diyerek bildiri dağıtan solcuları linç etmek, sahibi Kürt olduğu için mağaza yağmalamak türünden eylemlere yöneliyorlar. Ama kaygı hep aynı “ne olacak bu memleketin hali ?”


Gerçekten de “ne olacak bu memleketin hali? ” Dünya gelişmişlik endeksinde 8o’li sıralardayız, çocuk ölümlerinde sıralamamız korkunç, üniversite öğrencilerimiz dünya eğitim sınavında sondan ikinci. Gelir dağılımında dünyanın en adaletsiz gelir dağılımına sahip ülkelerin başındayız, milli gelir düzeyimiz açısından dünyanın “orta” gelir grubunda sayılıyoruz.


İnsanlık alemine katkımızı gösterecek buluşlar açısından aldığımız “patent sayısı” komik düzeyde. Uluslar arası arenada kabul gören sanatçı, bilim adamı, sporcu sayımız son derece az, Nobel mobel gibi ödüller almaya kalkanın da anasından emdiği sütü burnundan getirmeye fazlasıyla teşneyiz.


Bütün bu köklü ve yapısal sorunların çözümü noktasında “plan yapmayın plan” diye yola çıkıp, çözümü ırkçı-milliyetçi kışkırtmalarda arayan, boş hamasi bir milliyetçiliğin kolaycılığını tecih edenlerin önerebileceği tek bir çıkış yolu yoktur.


Şu an Türkiye’nin gerçek bir “plana” ihtiyacı var. 21. yüzyılda zenginleşmiş, demokrasisini dünya standartlarına taşımayı başaran, kalkınma ve alt yapı sorunlarını çözen; ekonomide siyasette sanatta sporda dünya çapındaki başarılara imza atan bir ülkenin acımasız küresel rekabette ayakta kalabilmesi bu “plana” bağlıdır.


Dünya emperyalist-kapitalist sisteminin hiyerarşi tablosunda kendine biçilmiş role takılıp kalan, küreselleşme sürecine bütün kapılarını sonuna kadar açan bir ülkenin başkalarının planında üstlenebileceği rol ancak ve ancak “figüranlık” olabilir.


Milliyetçilik ya da “medeniyetler buluşmasının ılımlı islamcılığı dünya sisteminin bize biçtiği rolün “figüranları” olmaya mahkumdur. İyi adamı ya da kötü adamı oynuyor olmaları sonucu değiştirmeyecektir.


Solun bütün dışlanmışlığına, ezilmişliğine ve güçsüzlüğüne karşın 2i.yüzyıla ilişkin bir gelecek planının taşıyıcısı olmaya kendini hazırlaması gereklidir. Ancak solun başrole soyunduğu koşullarda bu ülke için de sol için de bir çıkış yolu olacaktır.

- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Grillo’dan Zelenskiy’e komedyenler zamanı

Avrupa siyasi arenası yeni bir popülist dalganın etkisi altında. Yaşlı Kıta’daki tepkisel...

‘İnsanı insanla kırdılar’

Cumhur İttifakı’nın, yerel seçim öncesi ve sonrası verdikleri mesajları, bana Pir Sultan...

Çok vahim!

Bugün 23 Nisan.Bizim için en büyük bayram!..

Oradaydım

KONUK YAZAR: MURAT EMİR, CHP ANKARA MİLLETVEKİLİSaldırıların...

Gordon Banks: Efsane kaleciyi hatırlarken

Futbola merak salmaya başladığım siyah beyaz yıllarda belleklerimize kazınmış klişelerden biriydi; “İnsanın...

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Sonraki haber