Anasayfa YAŞAM Ne oldu bizim ‘katil’ bariyer meselesi?

Ne oldu bizim ‘katil’ bariyer meselesi?

Geçen sene motor sürücüleri tarafından başlatılan ‘Katil bariyer istemiyoruz’ kampanyasına olumlu dönüş yapan kurumlar, seçimler bittikten sonra ise yüksek maliyeti bahane ederek her yerde bariyer düzenlemesi yapamayacaklarını söylüyor. Sürücüler ise “Bariyerlerde canımızı veriyoruz. Verilen sözler seçim vaadine dönüştü, gerçekleştirilmedi” diyor

Anıl Ataş

Motosiklet sürücüleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olan ve bıçak etkisi gösteren demir bariyerlere dikkat çekmek için geçen sene ‘Katil bariyer istemiyoruz’ kampanyası başlatmıştı. Ölümlerin engellemesi için farklı bir bariyer sistemi kurulmasını isteyen sürücülerin başlattığı kampanyaya ocak ayında Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Bakanlıklar olumlu dönüş yapmıştı. Yerel seçim sürecinde de gündeme gelen bu kampanyanın ardından İstanbul, Bursa ve Antalya’da birkaç yerde düzenlemeler yapıldı ancak seçimin sonlanmasıyla konuyla ilgili gelişmeler son buldu.

Sosyal medyada ‘Kolaçan’ lakabıyla tanınan motosiklet kullanıcısı Mevlüt Sağlam, “Belediyelerden taleplerimize karşı sadece yanıt geldi. Başka bir şey yapmadılar. İstanbul’da birkaç kritik noktada düzenlemeler yapıldı; Antalya’da Kenan Sofuoğlu’nun katılımıyla ‘bariyerleri düzenliyoruz’ gibisinden bir açıklama yapıldı ama o da orada kaldı, sonrasında hiçbir şey yapılmadı. Bunun yanı sıra yine Bursa’da bir çalışma başlatılmıştı. Ancak şuan bilgimiz dâhilinde devam eden herhangi bir çalışma yok” dedi.

Canımızı veriyoruz

Kampanya sürecini anlatan Sağlam, “Sosyal medya çalışmalarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve KGM ile görüştük. İlk başta çok sıcak bakılmamıştı, çünkü döner bariyer sistemi ciddi bir maliyet ve bakım gerektiren bir sistemdi. Yani ‘şu anki haliyle kalacağına demir olsun, çarpmayı yumuşatmasın ama en azından bir taraflarımız kesilmesin derdine düştük. Bunun üzerine Türkiye Motosiklet Platformu en düşük maliyetle en işlevli bariyer sistemini dosyalayıp sundu. Bariyerlerin düzenleneceğine dair söz aldık ama bu söz seçim vaadine dönüştü” ifadelerini kullandı.

İstanbul seçiminde tarafların vaatlerine değinen Sağlam, “Seçimlerde motosiklet kullanıcılarına yönelik vaatler verildi. ‘Köprü geçişleri motosikletlilere ücretsiz olacak’ gibisinden vaatler bariyer meselesinden daha öne çıkarıldı. Hâlbuki köprülerde üç kuruş veriyoruz, bariyerlerde ise canımızı. Bu ikisi kıyaslanamaz” dedi.

İlginizi çekebilir:  Bilseydim asla bu bölümü seçmezdim

İBB ve KGM’den açıklama

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, seçimler ve ihalenin farklı bir firmaya devredilmesi söz konusu olduğundan dolayı çalışmalara ara verildiğini; en geç bir ay içerisinde düzenlemelere devam edileceğini söyledi. Bunun yanı sıra KGM Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı ise, ilgili bariyer çalışmasının daha şartnamesinin bile hazırlanmadığını; hazırlansa bile maliyeti sebebiyle her yerde bariyer düzenlemelerinin gerçekleşemeyeceğini aktardı. Bütçe meselesinin kendilerini aştığını dile getiren Başkanlık, bütçe verilse bile ilerleyen süreçte yalnızca belli başlı kritik noktalara bu düzenlemenin uygulanabileceğini söyledi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber