Ne oldu taşerona kadro işi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterenler, 50 bin KİT işçisine kadro bulamadı” diyerek hükümetin taşerona kadro politikasını eleştirdi.


Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışan taşeron işçilere verilen kadro sözünün yılan hikâyesine döndüğünü yaptığı yazılı açıklamayla ifade eden Ağbaba, CHP olarak yıllardır taşeron işçilerin ayrımsız, koşulsuz kadroya alınmasını savunduklarını belirterek, AKP’nin hem taşeron işçilere beklentinin çok gerisinde bir kadro verdiğini hem de KİT’lerde çalışan işçileri kapsam dışı bırakarak, 10 binlerce işçiyi mağdur ettiğini bildirdi.

Vaatler tutulmadı
Basının karşısına geçerek, “Taşerona kadro sorununu kökten çözüyoruz” diyen yetkililerin, Karayollarında, PTT’de ve KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin sorununu hâlâ çözemediğini kaydeden Ağbaba, 30 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile KİT ve bağlı ortaklıklarında taşeron işçi olarak çalışan işçilerin kadroya alınmasına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Ağbaba, Bakanlar Kurulu kararına göre, KİT ve bağlı ortaklıklarında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz çalışması olanlar ve halen çalışmaya devam edenlerin, yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde hali hazırda görev yaptıkları yerde işçi statüsünde istihdam edilebileceğinin belirtildiğini aktardı. “Ayrıca Kamu İktisadi Teşekküllerinin istihdam talepleri kadar işçinin kadroya alınacağı ve bu sayının Hazine Müsteşarlığı’nın belirleyeceği sayıyı geçemeyeceği belirtilmiştir” ifadesini kullanan Ağbaba, “Bu düzenlemede iyi niyet yok. İyi niyet olsa yıllardır kurumlarına emek veren işçilere sınav şartı konulmazdı. İyi niyet olsaydı kararnamede işçilerin kadroya alınmasını kesin karara bağlar, ‘istihdam edilebilir’ ibaresi kullanılmazdı. Bu şartlar altında kamuda çalışan taşeron işçilerin sorunlarının devam edeceği bir gerçektir. Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterenler, 50 bin KİT işçisine kadro bulamadı” değerlendirmesini yaptı.


BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,137TakipçiTakip Et
7,962AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL