Anasayfa ARŞİV Ne yapacağız?

Ne yapacağız?

Üç yıl önceydi. Gazeteci arkadaşlarımız OdaTV davasından tutukluydu. 20 Aralık 2011’de adına KCK dedikleri operasyonlardan biri daha yapıldı. Bu kez İstanbul’daki gazeteciler için. 24 Aralık’ta adliye önündeydik, içeride yine gazeteci arkadaşlarımız.

Zamanın Beşiktaş DGM’sindeydik, hava çok soğuktu. Öyle pazar günkü gibi bir kalabalık da yoktu. Toplasan 10-15 gazeteci. Saatlerce bekledik, sabaha karşı 36 gazeteci tutuklandı.

O bekleyişte konuştuk, sıra onlara gelince ne yapacağız, nasıl tutum alacağız diye. Bugünün geleceğini biliyorduk. Belki bu kadar çabuk olmasını beklemiyorduk.

Evet, ne yapacağız?  Biz, yani gazetecilerin hapse atılmasına karşı mücadele yürütenler, ne yapacağız? Herhalde “Ekrem Dumanlı onurumuzdur” demeyeceğiz. Peki, “Siz de dün şunu yapmıştınız” deyip kenara mı çekileceğiz? Hayır. Hem herkes biliyor onların geçmişte neler yazdıklarını hem de mevzu o değil.

Mevzu ne?

Pazar sabahı uyandığımda benim aklıma da herkes gibi “Uzun Bıçaklar Gecesi” geldi. Ancak SA’ların yok edilmesi faşizmin güçlenmesinde sadece bir adımdı. Dolayısıyla, zamanında faşizmin en kullanışlı uygulayıcılarından biri olan aygıtın, bugün aynı faşizm tarafından yok edilmeye çalışılmasını intikam çığlıklarıyla karşılamak, “Oh olsun” demek her şeyden önce akılcı değil. Çünkü bu operasyonlar, bugün de faşizmin güçlenmesinde sadece bir adım. Ve “Oh olsun” demek, bir strateji veya politika değildir.

Odaklanmamız gereken daha acil bir sorunumuz var: Faşizmin bir derece daha güçlenerek, iktidarın “Kafamı bozmayın, hepinizi hapse atarım, çıt çıkmayacak” tavrını yükseltmesi ve artık dış dünyadan gelen/gelecek tepkileri de umursamıyor görünmesi.

Bu operasyonun yapılmasından çok yapılış şekli, günler önceden haberdar olmamız, basın kuruluşlarının direkt sorumlularına yönelmesi, dosyadaki suçlamalar… İktidarın hiçbir şeyden korkusunun olmadığını gösteriyor. Sokak hariç. İktidar en çok (ve sadece) sokakta hakkını arayan kalabalıklardan korkuyor. O yüzden de hepimizi yok etmek istiyor. Memlekette esamimiz okunmasın istiyor. Kaçalım, gidelim, sinelim, susalım istiyor. Hatta hepimiz bir gecede ölsek belki de rahat edecek?

‘En iyi biz biliriz’
Yoksa iyi biliyoruz, Cemaat suçlu. Medyasıyla, yargısıyla, polisiyle suçlu. “Gazetecilikten tutuklanmadılar” manşetiyle, “gazeteci değil terörist” başlığıyla, arkadaşlarımızla konuşmalarımızın tape tape yayınlanmasıyla… 2007’den beri yaratılan algının müsebbibi. (Yargıyı-polisi saymıyorum bile. Onlar “işini” yaptı.)

Peki Cemaat’i bu suçları ortak işledikleri AKP iktidarı mı yargılayacak? AKP, Cemaat’in suçlarını yargılayabilir mi? 2007’yi düşünün, Ergenekon operasyonunun nasıl ve neden başladığını. Bugünkü operasyonla olan bağlantısını. Dünkü Ergenekon davası sanıklarından bazılarının bugünkü (iktidar yanlısı) tutumlarını.

Davanın da, bu soruşturmanın da demokrasiyle, kontrgerillanın yargılanmasıyla, faili meçhul cinayetlerle, basın özgürlüğüyle ilgisi yok. O dönem de bir iktidar kliği ve yanlarına katılan muhalifler tasfiye edildi, şimdi de aynı şey yapılıyor. Liberaller hariç herkesin bildiği gibi AKP’den demokrasi de çıkmaz adil yargılama da. O zaman da çıkmayacaktı, şimdi de çıkmayacak. O zaman? Muhaliflere düşen gerçek suçlarından hiçbir zaman yargılanmayacak olan eski iktidar kliğine “Oh olsun” diyerek koltuğa yaslanıp olan biteni izlemek mi olacak? Yoksa faşizme karşı her koşulda direnmek mi?

Dünün muktedirinin bugünün “mağduru” olmalarının etik tartışmada nereye düştüğü ise ayrı konu. Onu da konuşacağız. Zaten hiç unutmadık ki. Ahmet Şık dün yazdı: “AKP’nin siyasal desteğini arkasına alan Cemaat’in kontrgerilla unsurları olan polis ve yargı mensuplarının işbirliğiyle, medyasının kamusal meşruiyet uğraşlarıyla hapsedildiğim Silivri’den çıkarken yaptığım konuşmayı da verdiğim sözü de unutmuş değilim.”

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber