Nesnelerin interneti, İstanbul'da konuşuldu
11.04.2018 17:31 TEKNOLOJİ
IoT (internet of things/nesnelerin interneti) IoT EurArasia kapsamında Hilton İstanbul Otel’de konuşuldu. Bu coğrafyada ilk kez düzenlenen IoT EurArasia etkinliği, ilham veren hikayeleri ve paylaşımları ile 80’e yakın kanaat önderi ve 750 üzeri davetli ile Hilton İstanbul Otel’de gerçekleştirildi.

Worldwide Partnerships tarafından bu coğrafyada ilk kez düzenlenen IoT EurAsia etkinliği, ilham veren hikayeleri ve paylaşımları ile 80’e yakın kanaat önderi ve 750 davetli ile Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Zirvede Nesnelerin İnterneti kişilerin, holdinglerin ve endüstrinin geleceğini nasıl değiştirdiği, gelişmekte olan pazar ekonomisi, IoT yayılımı konuşuldu.

Nesneler Konuşuyor, Sektörler Dinliyor mottosu ile gerçekleşen IoT EurAsia’da teknoloji devleri yeni modellerini tanıttı.

IoT EurAsia 2018’e panelist olarak katılan Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi SAP Çözüm ve Operasyon Hizmetleri Grup Müdürü Ekrem Zoroğlu: “Günümüzde ‘Data, yeni petroldür’ cümlesiyle kendinden sıkça söz ettiren Endüstri 4.0, hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor. Endüstri 4.0 kapsamında ‘Nesnelerin İnterneti (IoT)’ hizmet ve ürün üretim süreçlerindeki her adımı veriye dönüştürerek bize sınırsız fırsat kapısı açan bir bilgi ekosistemi oluşturuyor. Bize sunulan bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak ve akıllı makinaları ve/veya süreçleri yönetilebilir hale getirebilmek için bizler de kendimizi geliştirmeliyiz. Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi olarak bu konuya çok önem veriyor ve bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Adım adım nesnelerin internetinin konuşulduğu ilk oturumda Gerard Van Der Hooveen, Fayez Khrabat, Mohummed Haris Farooq, Adnan Abu Dayya, Nevzat Ataklı, Cengiz Ultav, Ali Erhan Binici gibi sektör profosyonelleri yatırımların nereye gittiğini, inovasyonu kimin yönettiği hakkında veriler paylaştı.

IoT platformları ve Connectivity’nin konuşulduğu ikinci oturuma güvenilir network bağlantı içerikleri ile Peter Orban, Bob Visnov, Lionel Anciaux, Sezer Erkli, John Mickey, kopmayan bağlantıların nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler paylaştı.

Veri ve analizlerinin yapıldığı son oturumda ise IoT verilerinden maksimum nasıl veri sağlanacağı Walid Benzarti, Ali Tamer Ünal, Kozan Demircan, Okan Erozden tarafından detaylı olarak açıklandı.

Workshop çalışmaları ile sona eren konferansta IoT’nin yeni rotası olarak Avrasya hedefi ön plana çıktı.