Anasayfa ÖZEL Neyi seviyorsak neyi istiyorsak onu yaptık

Neyi seviyorsak neyi istiyorsak onu yaptık

Dünya metal müzik sahnesinde hatırı sayılır bir üne sahip olan ve sahnedeki 20. yılını kutlayan Pitch Black Process, Zahid Bizi Tan Eyleme teklisini yayımladı. Hayko Cepkin’in konuk olduğu şarkıda grup yine Anadolu tınılarını metal müzikle buluşturuyor

Bu sene 20.yılını kutlayan grup Pitch Black Process, Hayko Cepkin’in konuk olduğu ‘Zahid Bizi Tan Eyleme’yi yayımladı. Bu toprakların kültürünü rock ve metal müzik ile harmanlayan dünyaca ünlü grup ile konuştuk.

Bu sene 20.yılınızı kutluyorsunuz. Bu süreçte müziğinizde olan değişimleri nasıl özetlersiniz?

Aslında, özünde ya da elimizdeki “materyali” ele alışımızda bir değişiklik yok. Bu kadar zamandır müzik üretmiş her grubun röportajlarında belirttiği bir olgunlaşma ya da “gelişmeden” bahsedebilir miyiz, bilmiyorum, ama sanırım, az ya da çok, değişim kaçınılmaz oluyor.

‘Zahid Bizi Tan Eyleme’yi dinleyicilerinize sundunuz. Neden seslendirmek için onu tercih ettiniz?

Genel kanının aksine, edinebildiğimiz akademik bilgilere göre, “Zahid Bizi Tan Eyleme” bir Bektaşi nefesi değil. Pek çok Anadolu sufisi gibi, eserlerinde samimi bir ehl-i beyt muhabbeti de barındıran Halvetî şeyhi Bezcizâde Şeyh Mehmed Muhyiddîn Efendi’ye ait bir “nutuk”. Bu eseri yorumlamaktaki başlıca motifimiz, bir önceki albümümüz, “Derin” ile yolculuğumuzun bir parçası haline gelen; bu toprakların sesini, nefesini, yurtdışına taşımak, tanıtmak ve iki kültür arası köprü olmak amacımıza, özellikle de melodik yapısı ve kullanılabilecek enstrüman zenginliği ile çok iyi hizmet edeceğini düşünmemiz. Çok etkileyici bir melodisi olması ve sözlerindeki derinlik de büyük etmen. Ayrıca, birbirimize önyargılarla, kalıplarla bakmadığımızda, özünde farklı olmadığımızı gösteren; evrensel ve birleştirici bir unsur olmasını da çok önemsedik.

Hayko Cepkin ile de düet yapmışsınız. Bu birliktelik nasıl oldu?

Hayko Cepkin ile tanıştıktan çok kısa bir süre sonra, arkadaşlığımız dostluğa dönüştü. Onu, şarkıya konuk etme düşüncesi, bir gün, stüdyomuzda Kerem ile vokal fikrini demolarken, ki örnek olarak Erkan Oğur – İsmail Hakkı Demircioğlu versiyonunu aldık, ben, “tiz partisyonlar için otantik tınılara sahip bir ses olsa güzel olmaz mı” diye sorunca, Kerem’in, “neden Hayko’ya sormuyoruz, katılmak ister mi”, diye cevap vermesiyle ortaya çıktı. Sağ olsun, dostumuz da, sesini bize emanet etti.

‘Zahid Bizi Tan Eyleme’ Erkan Oğur gibi önemli isimler tarafından da yorumlandı. Şimdi kendi yorumunuzla bunu yayımlamak öncesinde kaygı yaratmış mıydı?

Hayır, yaratmadı, çünkü biz yaptığımız bütün “coverlara” kendi şarkımız gibi yaklaşıyoruz; biz yazmış olsak nasıl yapardık, zaten var olan ruha, kendi ruhumuzdan ne katabiliriz diye… Ayrıca, müziğin, bu manada, yarıştırılacak, karşılaştırılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum; şarkı gönlünüzün bam teline değiyorsa dinlersiniz, değmiyorsa değeni dinlersiniz.

Anadolu tınılarını metal ile buluşturuyorsunuz. Bu uyumu nasıl yakalıyorsunuz?

Sanırım, her iki “yakayı” da biraz bilmek ve damıtmak ile alakalı. Tabii ki, Doğu İle Batı’yı bir araya getirmeye, harmanlamaya çalışan öncüler değiliz; bizden önce pek çok “baba” bunu denemiş, yapmış. Biz, sadece bunu, daha sert ve günümüz yaklaşımı ve sound’uyla yapıyoruz. Tabii, takımda Daniel Bergstrand gibi bir ismin olması da büyük artı bizim için.

Tam da oraya gelecektim; Daniel Bergstrand ile çalışıyorsunuz. Çalışmalarınıza bu birlikteliğin etkisi nasıl oluyor?

Az önce de dediğim gibi, Daniel, “Batı’yı”, işin mutfak kısmıyla da, en iyi bilenlerden olduğu için, bizim için büyük bir avantaj. ‘SIR’ EP’si, onunla, 2 albümden sonra, üçüncü “ürünümüz“ ve özellikle “Derin” albümünden beri, aramızda öyle bir kimya oluştu ki, neredeyse grubun 5. elemanı haline geldi. Türkçeye daha çok ağırlık vermemiz gerektiği konusundaki yönlendirmesi ve ısrarı ise cabası. Bu sayede, ‘SIR’da, sizin aracılığınızla bir sürprizi de paylaşmış olalım; ilk tamamı Türkçe şarkımız yer alıyor.

Türkiye’den çıkan metali dünyaya tanıttınız. Metalin ülkemizdeki güncel durumunu nasıl buluyorsunuz?

Çok güçlü, büyük ve köklü radyoların, dergilerin, festivallerin ve gerçek bir “endüstrinin” olduğu batıda bile; “metal/rock öldü mü” diye tartışılan şu dönemde, alacak çok yolumuz var.

Yeni şarkılarınız da yakında yayımlanacak. Sound’larda bir değişiklik var mı? Dinleyicilerinizi neler bekliyor?

Açılışta da dediğim gibi, “özde” bir değişiklik yok; ürettiğimiz dönemdeki ruh halimiz, hislerimiz, “doğrularımıza” göre, eklediğimiz, sentezlediğimiz, alıp kendimizin yaptığımız unsurlar, elementler, eserler var. 20 yıldır neyi seviyorsak, ne istiyorsak onu yaptık; yine öyle yapacağız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,117AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adaletsizlik toksiktir

Stres belli düzeylerde olduğunda insanı geliştirici etkisi olan, vücudun dışarıdan gelen etkenlere...

Yalan üzerine çeşitlemeler

ŞEREF BİLSELİnsan yetiştiremedik yüz yıldır. Kafası olanda...

Yalancılar için yatsı vakti yaklaşıyor mu?

‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’ ifadesinin doğruluğu bugünlerde biraz tartışmalı. ‘Gerçek çizmesini...

Okura poz yapan yazarlardan ürküyorum

Türkiye’de öykücülük nereden baksanız güzel bir dönem geçiriyor. Üretimdeki nicelikle de, nitelikle...

Bırakın kadınları kadınlar değerlendirsin

BETÜL DÜNDERÇok basit bir yerden başlayalım. Ödül...

Türkiye’nin bilet tekeli olarak Biletix

Joss Stone konserinin 250 liralık biletinin “hizmet bedeli” 25 lira. Kurye bedeli...

Kötü muameleye karşı Af Örgütü’nden acil kampanya

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi, 18 Mayıs’ta Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili...

S-400 krizi seçimlerden sonra sonuçlanacak

Dilan EsenTürkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Hava...

Ortadoğu’ya silah satışına tepki büyüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’daki müttefiklerine Amerikan Kongresi’nin onayı...

Vizyon belgesi AKP’nin yeni rejiminin tasarısıdır!

FERAY AYTEKİN AYDOĞAN - Eğitim Sen Genel Başkanı

Sonraki haber