-Reklam-
Anasayfa MEDYA Nisan ayında 16 gazeteci gözaltına alındı, 11 gazeteci tutuklandı

Nisan ayında 16 gazeteci gözaltına alındı, 11 gazeteci tutuklandı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP-MHP koalisyonuna medyanın yüzde 90’ını kontrol etmek de yetmiyor. Muhalif kesimlere hava deliği bile bırakmak istemiyorlar” dedi.

Basına Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nun nisan ayı verilerini açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Nisan baharın müjdecisidir… Ancak Nisan ayı medyada bahar gibi değil, karakış gibi geçti” diye konuştu.

Raporunu, Filistinlilerin Gazze sınırında düzenlediği “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’’nü takip ettiği sırada İsrail askerlerinin kurşunlarıyla hayatını kaybeden Yasser Murtaja ile Ahmet Abu Hüseyin’e ithaf ettiğini de belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:

“Gazetecilik dünyanın her yerinde baskı ve zulümle karşı karşıya… Filistinli iki meslektaşımız da bu baskının bedelini can vererek ödediler. Raporumu bu yüzden Yasser Murtaja ve Ahmet Abu Hüseyin’e ithaf ettim. Çünkü onlar, gerçeğin peşinde koşarken katledildiler.”

“HAVA DELİKLERİNİ TIKIYORLAR”

Türkiye’de görev yapan gazetecilerin de ağır baskı koşullarında çalıştıklarına dikkat çeken Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“24 Haziran seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde, gazetecilerin üzerindeki baskı daha da artıyor. İktidar, halkın nefes alabileceği ve temiz bilgiye ulaşabileceği tüm alanları zehirliyor. Muhalefete hava deliği bile bırakmak istemiyorlar. Bu yüzden, gazetecilere her gün soruşturma açılıyor. Meslektaşlarımız, mesailerinin büyük bölümünü adliye koridorlarında geçiriyor.”

“KARA TABLO”

2018 yılı Nisan ayında gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskıyı rakamlarla ortaya koyan Yarkadaş, elindeki verileri de paylaştı. Yarkadaş şunları söyledi:

“Nisan ayında 16 gazeteci gözaltına alındı. 11 gazeteci tutuklandı. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin basıldığı matbaanın 20 çalışanı cezaevine gönderildi. 26 gazeteciye, toplamda 120 yıl hapis cezası verildi. 4 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. 3 gazeteciye dava açıldı. 1 gazeteci ölümle tehdit edildi. 1 kitap yasaklandı.1 gazeteci Genelkurmay ve Saray’la ilgili yazdığı haberden dolayı kovuldu. Yazar İhsan Eliaçık’ın İstanbul dışına çıkabilmesine fiilen engel konuldu. Türkiye işte bu koşullarda seçime gidiyor. AKP MHP koalisyonu yaptığı baskılarla, ‘kamuoyunun ve tercihlerin özgürce oluşabilmesi’ ilkesini ortadan kaldırıyor.”

“DİRENİŞ, HESAPLARINI BOZDU”

AKP – MHP koalisyonunun, gerçeğe ve gerçeği yazanlara düşman olduğunu belirten Yarkadaş, “Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına bu yüzden aylarca zulüm ettiler. Cumhuriyet çalışanları üzerinden toplumun tamamına gözdağı vermek istediler. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Gazeteciler teslim olmayı değil, direnişi seçtiler” dedi.

“BASKININ EN SOMUT ÖRNEĞİ HABERTÜRK’TE…”

Medyaya yönelik en somut baskı örneklerinden birinin Habertürk.com.tr’de yaşandığına da dikkat çeken Yarkadaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Habertürk’ün internet sitesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Abdullah Gül’e verdiği ‘Sakın aday olma’ muhtırasına ilişkin bir haberi yayınladı, gelen baskılar sonrası ise haberi sayfasından sildi. Sitenin Yayın Yönetmeni Barış Erkaya ise görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Türk medyasının birkaç kurumu hariç, bu muhtırayı görmüyor… Sadece bu örnek bile medyanın nasıl bir baskı altında tutulduğunu gösteriyor.”

BERBEROĞLU’NA ZİYARET

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, açıklamasının ardından CHP’nin gazeteci milletvekili Enis Berberoğlu’nu Maltepe Cezaevi’nde ziyaret etti.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’li Tanal’dan ‘Sarıgün’ tepkisi: Karşımıza Ogün Samast’ın amca versiyonunu çıkardılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na asker cenazesinde saldıran Osman Sarıgün'ün serbest bırakılmasına...

Küçükçekmece’deki çocuk istismarı soruşturmasına ‘tam kapsamlı gizlilik’ kararı

Küçükçekmece'de 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğramasına ilişkin tam kapsamlı gizlilik kararı...

Yoksulluğun geldiği boyut: 20 bin TL’ye satılık böbrek

Berrak GüngörGün geçtikçe derinleşen yoksulluk yurttaşları organlarını...

CHP’nin uyuşturucuyla mücadele önerisine AKP’den ret

CHP grubunun 'Uyuşturucu ile mücadele komisyonu' ve 'Toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu' kurulması...

Küçükçekmece’de çocuk istismarı: Mahalleli isyan etti

Meral DanyıldızKüçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğu,...

Meslek liseleri sermayeye devredilemez

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)...

Kardeş okullar Arguvan’da buluştu

"Kardeş Okul" projesinin ikinci buluşması, 18-21 Nisan tarihleri arasında Bursa Feriha Uyar...

Amazon kadınlarının izinde

Giresun Maraton Kulübü tarafından beşincisi düzenlenecek olan ‘Runkerasus Giresun Yarı Maratonu’ pazar...

İBB Başkanı İmamoğlu: Yönetim felsefemde azınlık kavramı yok

İtalya'da yayımlanan La Stampa gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile...

Metrobüste kadına cinsel saldırıda bulunan zanlı tutuklandı

İstanbul'da, metrobüste cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın, tacizcisini ifşa etti. Kadının çektiği...

Sonraki haber