Anasayfa ARŞİV Nisan yağmuru

Nisan yağmuru

“Bütün bunlar yıllar önce olmuş gibi geliyordu bana, her şey başkalarından duyduğum veya çoktan unutmuş olduğum bir hikâye gibi…” Kafka

Kurşuni şafakta başlayan yağmur; zihne kazınan, bellekten boşalan imgeyle, bir fotoğrafla sağanağa döndü bir an… Orta Avrupa kentinde karşılanan gün doğumları. Fırtınadan saklanan sincaplar yeşeren asırlık ağaçlarda sığınak arayarak, telaşlı sıçrardı. Saatlerce izlerdik damlaları, ışık hattında beliren yolları. Gökyüzünün turuncudan, mordan maviye dönen tayflarını. Şatonun bahçesine ve kente açılan o balkonda, cam zeminin demir konstrüksiyonla yapıya bağlandığı ara alanda dururdum. Kuleyi saran taş merdivenler, Kuzey İtalya yamaçları, akan ırmak hepsi gözün seçebildiği bir aralıkta. Taze çiçek kokusu sigaramın dumanında. Kapı aralığından şatoya dağılan kokular, başlayan fırtına derken kahvenin kokusuyla yatışan ruhlar. Mitlerin, perilerin yatağında zaman izafi… Zamanı yırtan anlar, gerçeküstü salınımlar. Sohbet avangard arayışlarla, cezbedici.

Boğaziçi’ne dolan damlalar. Belirleyici an. Bir fotoğraf. Yalova’da bir Flâneur. Koyu yeşil atkısı, elinde kitabı, ekoseli paltosunda olabildiğine rahat, keyifli… Ağaçlar altında okumakta. Yalova göğünün altında öğretmenimiz Halil Serkan Öz “zamandışılıkla” beliriyor. Mesele bir aydının haysiyet ve varoluş mücadelesi. Zihnin belirsiz huzursuzluğu hiçbir ciddi anlamı ve amacı olmayan keyfi ve muhtelif şeylerin peşine düşer; hummalı bir avareliktir bu. Edebi bir iptila olarak boş hayallerin içinde kendini kaybetmekte, işi oluruna bırakmakta, eylemi ıskalamakta ve en nihayet hayat ve dünya ahvalini hamletleştirmekte/hayaletleştirmektedir. Anarşist öğretmenimizin hassas kalbi dayanamamış bunca eziyete. Kentte flâneur, kadrajda ölümsüzleşen.

Fotoğraflar düşüyor sosyal medyaya arkadaşlarımız ters kelepçe adliyede sürüklenirken, duvarlarda Haziran afişleri. Öğretmenimizin fotoğrafı, siyah çelengiyle göğsümüzün tam ortasında. Karadeniz İsyandır! diyen Metin Lokumcu öğretmenimizin yolunda. Zamandışılık… Bir Anarşistin/ Serkan Öz’ün Kaza Sonucu Ölümü. Direndiğimiz otokratik inşaada Gladio’nun dini, mezhepsel versiyonun tezahürleri tüm dünyanın gözleri önünde… Kararan vicdanlar. Ağıt yerine direniş ve isyanı büyüten yoldaşlar! Ve dostumuz Vahap Eren’i yıldızlara uğurladığımız bir Nisan günü; İsyan büyüyor.  Bir umudu birlikte büyüttüğümüz sokaklar diye başlıyor yoldaşları iç burkan o cümlelere… Sessizlik hâkim kente.
İmge ve anlar belleğimde. Çiseleyen damlalar. Kentte sessizlik. Yağmurda dolaşıyor, sokaklar boyu yürüyorum. “Askere Gitmeyin Çünkü” kitabına “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Kitaptaki cümlemi yineliyorum: Askere gitmeyin, otoriteyi reddedin.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,713AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Barış Bildirisi’ni imzaladığı için yargılanan Arat Dink hakim karşısına çıktı

Barış Akademisyenleri'nin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı için hakkında dava...

TMMOB’dan çağrı: Seçimde tüm üyelerimiz sandık başına

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 23 Haziran’da yeniden gerçekleşecek İstanbul Büyükşehir Belediye...

Bahçeli: 23 Haziran’da yalan kaybedecek, doğruluk kazanacaktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin yazılı...

Van Gogh’un intihar ettiği silah açık artırma ile satıldı

Ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un kendini öldürürken kullandığı düşünülen silah, Paris'te...

Hayvana dair kuramsal yaklaşımlar

İlke KAMARHayvanat bahçesinde uzun yıllar kafeste hapsedilmiş...

Erdoğan: İnandırıcılığını kaybetmiş medyanın insanlığa hiçbir faydası olamaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde...

Hayal ile gerçeğin sınırından baktım!

Mehmet Utku ŞENTÜRKGöktuğ Canbaba, Doğan Kitap tarafından...

ABB’den, “Adrese teslim ihale” yalanlaması: “Eskiden kalma alışkanlıkların uzantısı olan iftira”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA Şirketi’nin açtığı “Ankara 12. Bölge Bakım Onarım...

Kaftancıoğlu: İstanbulluların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız

CHP İstanbul İL Başkanı Canan Kaftancıoğlu, YSK'nin İstanbul seçimlerine yönelik yenileme ve...

Yandaş Sabah yazarı, 23 Haziran için Öcalan’dan yardım istedi

Yandaş Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, bugünkü köşe yazısında 23 Haziran seçimlerini kaleme...

Sonraki haber