-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Nisan yağmuru

Nisan yağmuru

“Bütün bunlar yıllar önce olmuş gibi geliyordu bana, her şey başkalarından duyduğum veya çoktan unutmuş olduğum bir hikâye gibi…” Kafka

Kurşuni şafakta başlayan yağmur; zihne kazınan, bellekten boşalan imgeyle, bir fotoğrafla sağanağa döndü bir an… Orta Avrupa kentinde karşılanan gün doğumları. Fırtınadan saklanan sincaplar yeşeren asırlık ağaçlarda sığınak arayarak, telaşlı sıçrardı. Saatlerce izlerdik damlaları, ışık hattında beliren yolları. Gökyüzünün turuncudan, mordan maviye dönen tayflarını. Şatonun bahçesine ve kente açılan o balkonda, cam zeminin demir konstrüksiyonla yapıya bağlandığı ara alanda dururdum. Kuleyi saran taş merdivenler, Kuzey İtalya yamaçları, akan ırmak hepsi gözün seçebildiği bir aralıkta. Taze çiçek kokusu sigaramın dumanında. Kapı aralığından şatoya dağılan kokular, başlayan fırtına derken kahvenin kokusuyla yatışan ruhlar. Mitlerin, perilerin yatağında zaman izafi… Zamanı yırtan anlar, gerçeküstü salınımlar. Sohbet avangard arayışlarla, cezbedici.

Boğaziçi’ne dolan damlalar. Belirleyici an. Bir fotoğraf. Yalova’da bir Flâneur. Koyu yeşil atkısı, elinde kitabı, ekoseli paltosunda olabildiğine rahat, keyifli… Ağaçlar altında okumakta. Yalova göğünün altında öğretmenimiz Halil Serkan Öz “zamandışılıkla” beliriyor. Mesele bir aydının haysiyet ve varoluş mücadelesi. Zihnin belirsiz huzursuzluğu hiçbir ciddi anlamı ve amacı olmayan keyfi ve muhtelif şeylerin peşine düşer; hummalı bir avareliktir bu. Edebi bir iptila olarak boş hayallerin içinde kendini kaybetmekte, işi oluruna bırakmakta, eylemi ıskalamakta ve en nihayet hayat ve dünya ahvalini hamletleştirmekte/hayaletleştirmektedir. Anarşist öğretmenimizin hassas kalbi dayanamamış bunca eziyete. Kentte flâneur, kadrajda ölümsüzleşen.

Fotoğraflar düşüyor sosyal medyaya arkadaşlarımız ters kelepçe adliyede sürüklenirken, duvarlarda Haziran afişleri. Öğretmenimizin fotoğrafı, siyah çelengiyle göğsümüzün tam ortasında. Karadeniz İsyandır! diyen Metin Lokumcu öğretmenimizin yolunda. Zamandışılık… Bir Anarşistin/ Serkan Öz’ün Kaza Sonucu Ölümü. Direndiğimiz otokratik inşaada Gladio’nun dini, mezhepsel versiyonun tezahürleri tüm dünyanın gözleri önünde… Kararan vicdanlar. Ağıt yerine direniş ve isyanı büyüten yoldaşlar! Ve dostumuz Vahap Eren’i yıldızlara uğurladığımız bir Nisan günü; İsyan büyüyor.  Bir umudu birlikte büyüttüğümüz sokaklar diye başlıyor yoldaşları iç burkan o cümlelere… Sessizlik hâkim kente.
İmge ve anlar belleğimde. Çiseleyen damlalar. Kentte sessizlik. Yağmurda dolaşıyor, sokaklar boyu yürüyorum. “Askere Gitmeyin Çünkü” kitabına “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Kitaptaki cümlemi yineliyorum: Askere gitmeyin, otoriteyi reddedin.

- Reklam -

SON HABERLER

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine giriyor!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

PFDK’den 4 Süper Lig kulübüne ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Spor Toto Süper...

Dünya genelinde 12 milyon hektarlık orman yok oldu

Dünya genelinde geçen yıl tropik bölgelerde yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alan...

Sri Lanka Savunma Bakanı istifa etti

Sri Lanka Savunma Bakanı Hemasiri Fernando, 21 Nisan’da gerçekleşen, 359 kişinin öldürüldüğü...

Sonraki haber