Anasayfa ÖZEL ‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

‘Nitelikli’ olarak tanımlanan okulların büyük bölümünü yine imam hatip ve meslek liseleri oluşturdu. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine 86 bin, imam hatip ve meslek liselerine ise 53 bin kontenjan ayrıldı

MEB, öğrencilerin merakla beklediği Liseye Geçiş Sınavı’na ilişkin kılavuzu ve yönergeyi yayımladı. ‘Nitelikli’ tarif edilen okulların büyük bölümü yine meslek ve imam hatip liselerinden oluştu.

En çok tercih edilen üç okul türü için 86 bin 110 kontenjan ayrılırken imam hatip ve meslek liselerine 53 bin kontenjan ayrıldı. Sınavla öğrenci alacak okul sayısı bin 367’den bin 531’e çıktı. LGS puanıyla öğrenci alacak liselerin sayısı geçen yıla göre artarken öğrencilerin akademik eğitim veren lise talebine yönelik bu yıl da tatmin edici bir adım atılmadı. Özel program ve proje uygulayan okul kapsamına alınan meslek liseleri, sınavla öğrenci alan okulların arasına girdi.

Sınavla öğrenci alacak bin 526 lise belirlendi. Toplam kontenjanları 139 bin 120 olan bu okulların 855’i Anadolu imam hatip ve meslek liselerinden oluştu. Anadolu liselerinin kontenjanı ise geçen yıla oranla sadece 7 bin 570 artırıldı. Sınavla öğrenci alacak 266 Anadolu lisesinin toplam kontenjanı 42 bin 100 oldu.

İlginizi çekebilir:  LGS puanı 430'dan 308'e düşen öğrenci CİMER'e başvurdu

Anadolu liseleriyle birlikte en çok tercih edilen okul türü olan fen liselerinin sayısı, kılavuza 310 olarak kaydedildi. Toplam kontenjanı 34 bin 590 olarak belirlenen fen liseleri geçen yıla göre sadece bir adet, kontenjanı ise 90 kadar arttı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Gözbebeği olacak” dediği meslek liseleri sınavla öğrenci alacak okullar arasında ağırlığını korudu. Buna göre, 2018 LGS’de 450 olan Anadolu ve mesleki teknik lisesi sayısı bu yıl 516’ya ulaştı. Sınavla öğrenci alacak Anadolu imam hatip liselerinin sayısı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fazlalığıyla dikkat çekti. Toplam kontenjanı 28 bin 650 olan 334 imam hatip lisesi, sınavla öğrenci alacak okulların arasına yazıldı. Hafızlık projesi yürüten 180 kontenjanlı beş imam hatip lisesi de kılavuzda yer aldı.

YAŞI KÜÇÜĞE ÖNCELİKTEN GERİ ADIM

2018 LGS’de tartışmalara neden olan, “Yaşı küçük olana öncelik” kriterinden bu yıl vazgeçildi. Puanı eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih etmesi durumunda yaşı küçük olana öncelik verilmesi uygulamasından geri adım atan MEB, kriteri kılavuzdan çıkardı. Sınavsız yerleştirme kriterlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İlginizi çekebilir:  Veli-Der'den eğitimde laiklik için seferberlik çağrısı

Yaş kriterinden vazgeçilmesinin olumlu olduğunu söyleyen Eğitim Uzmanı Pervin Kaplan, “Geçen yıl bu kriteri çok eleştirmiştik. Vazgeçilmesi sevindirici oldu” dedi. Kaplan, geneldeki artışın özellikle meslek liselerinden kaynaklandığını belirtti, “Aileler sınavla öğrenci alacak liselerin artırılmasını isterken MEB sınavsız modele geçiş kapsamında bu sayıyı azaltmak istiyor” diye konuştu.

Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan ise kılavuzun MEB’in politikalarında değişiklik olmadığının kanıtı olduğunu söyledi: Kılavuz ve yönerge, bu konuda var olan eşitsiz ve yönlendirici sistemin sürdürülme kararlılığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin gerçek taleplerini karşılayacak düzenlemelerin hızlıca yapılması gerekmekte.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı istifa etti

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı François de Rugy, aşırı harcamalarıyla...

İngiltere’den Assange açıklaması

İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Ducan, Wikileaks'in kurucusu Julian...

Benzin ve motorine zam

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam...

Milli Piyango’dan ’70 milyon liralık ikramiyenin talihlisi’ açıklaması

Milli Piyango İdaresi, 2019 yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi...

Elektriğe 15 ayda yüzde 130 zam

Üst üste gelen elektrik zamları yüzünden sanayicilerin üretimi durdurduğu aktarılıyor. Binlerce iş...

ABD’den S-400 açıklaması: Türkiye bizi hayal kırıklığına uğrattı

ABD Başkanı Donald Trump tarafından savunma bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, "Türkiye...

Sonraki haber