Nitelikli sağlık hizmeti için ‘hayır’ diyeceğiz!
20.03.2017 08:22 GÜNCEL
Tıp Haftası kapsamında yürüyüş yapan hekimler, AKP’nin politikalarına karşı referandumda hayır diyeceklerini dile getirdi

İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle düzenlenen yürüyüşte, hekimlerin referandumda ‘Hayır’ diyecekleri vurgulandı.

'Sağlıkta şiddete hayır' ve 'Niteliksiz tıbba hayır' dövizlerinin taşındığı yürüyüşe, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı. Yürüyüşte sık sık, “Hayırlı ülke, sağlıklı gelecek” sloganı atıldı.

Galatasaray Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından kısa bir konuşma yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, Türkiye’de sağlık hizmetlerinin ticaretleştirildiği bir dönemden geçildiğinin altını çizerek, nitelikli sağlık hizmeti için iktidarın yürürlükte olan sağlık politikalarından vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Tükel, referandumda sağlık politikalarına karşı ‘Hayır’ diyeceklerini ifade etti.


Bugünler kara gün olarak anılacak
Sosyal tıbbın önde olduğu süreçlerde birçok salgın hastalığın yok edildiğini belirten İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez ise, “Son 15 yılda tıp kuşa döndü. Gün gelecek, bugünler Türkiye’de kara gün olarak anılacak. Geçtiğimiz bu zamanlar hatırlamak istemediğimiz bir tarih olarak, hep önümüze çıkacaktır” dedi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise Türkiye’deki baskı politikalarına dikkat çekti. Baskıların arttığı rejimlerde beraberinde eşitsizliğin de arttığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Eşitsizliğin olduğu yerde haksızlık olur. Demokrasiyi, anayasayı, eşitliği ve tüm hakları ortadan kaldıran bu rejime ‘Hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Melahat Cengiz ise, sağlık çalışanları üzerindeki şiddete, baskıya ve çalışma koşullarına dikkat çekti. Nitelikli sağlık hizmetinin güvenli ve olumlu çalışma koşullarıyla mümkün olacağını kaydeden Cengiz, “Bu olağanüstü koşullarda hekimlik değerlerine her zamankinden fazla sahip çıkıyoruz. İyi hekimlikten, özlük haklarımızdan, demokrasi talebimizden vazgeçmiyoruz” dedi. Açıklamanın ardından hekimler, üzerinde “Her zaman her yerde hekimlik” yazılı karanfil süslü çelengi Galatasaray Lisesi önüne bıraktı.