Anasayfa GÜNCEL Niyetlenilmemiş sonuçlar!

Niyetlenilmemiş sonuçlar!

Geçen hafta toplumsal yaşamı büyük ölçüde niyetlenilmemiş sonuçların şekillendirdiğini vurguladım. Bu vurgu akademik bir kaygıdan kaynaklanmıyor. Günümüz siyasetçilerinin bu gerçeğin farkında olmaması önemli sıkıntıların kaynağı; sanıyor ki elinde tuttuğu güçle, bir hamur misali toplumu yoğurup, şekillendirebilir. Toplumlar uçurumun kenarına bu inançlarla getiriliyor.

O yüzden niyetlenilmemiş sonuçlar meselesinin altını çizmekte yarar var. Siyasetçinin kafasında niyet ettikleri ile sonuçta karşı karşıya kalınan durum nadiren örtüşüyor. Örnek isteniyorsa güncel bir tane verelim; Cumhurbaşkanı Erdoğan uzunca bir süredir faizleri indirmesi için Merkez Bankası’na çağrıda bulunuyor. Bir kaç gün önce bu çağrısını tekrarladı. Erdoğan konut sektörü ve esnaflar başta olmak üzere kredi kullanan kesimleri rahatlatmak istiyor.

Merkez Bankası bu konuda küçük bir adım atarak politika faizini 0.25 oranında düşürdü. Peki faizlerin düşürülmesi amacına hizmet eder mi? Ünlü düşünür John Locke 1692 yılında İngiltere’de işlemeyeceğini söylüyor. 2016 yılında Türkiye’de işler mi göreceğiz. Ancak gelin John Locke’u dinleyelim. Niyetlenilmemiş sonuçlar açısından önemli bir şey söylüyor.

1692 yılında İngiltere’de iktidar sahipleri sıkışan ekonomiyi rahatlatmak için % 6 olan faiz haddini % 4’e düşürmek istiyorlar. O zamanlar merkez bankaları olmadığından bu politikanın değerlendirmesi hatırlı kişilere kalıyor.

Ünlü İngiliz felsefecisi ve modern ekonominin kurucu ismi sayılan düşünür John Locke, milletvekillerini yasaya karşı oy kullanmaya çağırıyor. Çünkü Locke’a göre yapılmak istenen faiz indirimi amaçlandığı gibi kredi kullananların lehine değildir; tam tersine onlara yük getirecektir. O günkü koşullarda faizlerin bu derece düşürüldüğü koşullara uyarak kimse kredi vermeyeceğinden, yasanın etrafından dolaşarak yüksek faizli kredi verilmeye devam edecektir. Dahası bu etraftan dolaşmanın yarattığı maliyetler de krediyi verenlere değil, kredi kullananların hanesine yazılacak, böylece yapılan düzenleme kredi kullananları korumak bir yana zarar görmeleri ile sonuçlanacaktır. Locke aşağı yukarı garibanların tefecilerin eline düşmesinden söz ediyor olsa gerek!

Bir kez daha altını çizmek gerekirse Locke siyasetçiye toplumun, ekonomilerin sanıldığı kadar kolay şekillendirilemeyeceğini, müdahalelerimizin bir çok durumda niyetlendiğinin tam tersine sonuçlara yol açabileceğini 1692 yılında söylüyor.


Bugün tarih 2016! Uçurumun kenarındayız. Kenarında olmamızın gerekçeleri yukarıda söz ettiğimiz faiz durumuyla ilgili olmayabilir. Ancak bir nokta ortak; siyasetçi toplumu hafife alıyor. Sanıyor ki toplumu istediği gibi şekillendirebilir. Yaptığı etkinin toplumun bir ucundan girdiğinde, diğer ucundan aynı biçimde çıkacağını varsayıyor.

Şu son 10 gün içinde olanlar tam tersini göstermedi mi? Seçimlerde almış olduğunuz % 50’ye yakın oyun desteğiyle tüm toplumu yeknesaklaştırma, tek renge boyama projesi, kurumları, kimlikleri ve kesimleriyle toplumu ve devleti dağılma noktasına getirdi. Demem o ki bir kez daha niyetlenilmemiş sonuçlar toplumu şekillendirmeye devam ediyor.

Demokrasinin önemi tam da bu noktada çıkıyor. Demokrasi sağladığı çoklu kanallarla farklı görüşlerin kamusal alana ulaşmasını sağlayarak belirsizlikleri ve niyetlenilmemiş sonuçları belli ölçülerde kontrol altına almaya olanak sağlıyor. Belki daha da önemlisi içerdiği geri-besleme mekanizmaları aracılığıyla, demokratik rejimler niyetlenilmemiş sonuçları belli aralıklarla dikkate almaya olanak sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, 7 Haziran seçimlerinde halk tam da böylesi bir geri besleme aracılığıyla AKP iktidarına tek başına devam etmemesi yönünde bir uyarı verdi. Ne var ki AKP bu sonucu mesajı almak yerine, zorlama bir biçimde 1 Kasım seçimlerinde iktidar ehliyetini ele geçirdi; bu zorlamanın sonucu geldiğimiz nokta ortada.

Bugün daha iyi görüyoruz ki 7 Haziran sonrasında Türkiye bir koalisyon hükümeti tarafından yönetilse, muhtemelen 15 Temmuz sıcağını yaşamayacaktık. Tek akıl bu uyarlamaya izin vermedi. Şimdi iradi bir duruş gerekiyor. Başta CHP olmak üzere toplumcu tüm güçlerin demokratik bir rejimin tesis edilmesini, bir lüks olarak değil, uçurumun kenarından çekilmenin yegane yolu olarak talep etmesi gerekiyor. Aksi durumda, beklenmedik sonuçları yaşamaya devam edeceğiz; yaşayabildiğimiz sürece tabii…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,489AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kürdistan’ açıklamasının ardından Twitter hesabını kapattı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, üzerinde 'Kürdistan' yazılı atkılar ile...

UEFA Fenerbahçe’ye verdiği cezaları açıkladı

UEFA kararını Fenerbahçe’ye iletti. Avrupa kupalarından men cezası yok. Sarı lacivertli kulübe...

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik iddianame kabul edildi: İddianamede neler var?

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma sonunda hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır...

Sonraki haber