Anasayfa ARŞİV Noel matematiği

Noel matematiği

İsveç yaklaşan Noel’e hazırlanıyor. Başkent Stockholm’de ağaçlar, sokaklar ve evlerin pencereleri ışıklı süslerle giydirildi. Bu cümbüşü, gökyüzünden dökülen kar taneleri tamamlıyor. Kent, bembeyaz bir örtünün altında ve öğleden sonra erkenden gelen geceyi ışıl ışıl karşılıyor. Her şey hazır gibi görünse de bu yıl ki Noel tatiline, önümüzdeki hafta, ellerinde ilk kez aldıkları karnelerle girecek olan İsveç’teki altıncı sınıf öğrencileri durumdan hiç de mutlu değiller. Ne Noel öncesi hep yağsın istenen kar, ne de Noel sabahı alacakları hediyeler, 12 yaş çocuklarını sevindirmeye yetmiyor. Altıncı sınıf öğrencileri, şimdi, karne korkusu yaşıyor.

Noel’in keyfini doyasıya süremeyen öğrenciler, sadece korkmakla kalmadı. Karne almak için yaşlarının erken olduğunu savunan “Stresten parçalanıyoruz” diyen bir grup altıncı sınıf öğrencisi, bu yaşadıklarını altına imzalarını attıkları bir mektupla bakanlığa da bildirdi. İsveç basınının “Bakana dersini verdiler” diye duyurduğu mektubu kaleme alan 12 yaşındaki Maja, İsveç Milli Eğitim Bakanı Jan Björklund’a fena yüklenmiş. Öğrencilerin ailelerine hali hazırda yazılı bir durum değerlendirme raporu gittiğini, karneye neden ihtiyaç olduğunu soran Maja, “Madem yetkili bir bakansınız, bizim altıncı sınıftan itibaren karne almak istemediğimizi anlamanız gerekmez mi?” demiş.

Sağ blok koalisyonda Halk Partisi’nin başkanı ve Milli Eğitim Bakanı olan Jan Björklund, henüz mektuba bir cevap kaleme almadı. Ama onun önderliğinde hükümetin karnesi açıklandı. Meğer İsveç’in şimdi iktidarda olan sağcıları pek de parlak öğrenciler değilmiş. Milli Eğitim Bakanı Björklund, zorunlu eğitimini beş üzerinden 3,5 not ortalamasıyla tamamlamış. Başbakan Fredrik Reinfeldt 3,6 ortalamayla liseyi bitirmiş. Ekonomi Bakanı Anders Borg matematikten kalmış. Kabinenin karnesini iki kadın bakan yükseltiyor. Özel Sektör Bakanı Annie Lööf beş tam notla zorunlu eğitimini tamamlamış. Adelet Bakanı Beatrice Ask, 4,9 ortalamayla hükümetin diğer kırmızı kurdelelisi.

İsveç’in aralıksız en uzun süre Milli Eğitim Bakanlığını yürütecek olmakla ismini yazdıran Jan Björklund’un köklü İsveç eğitim sistemine getirdiği değişiklikler, oldukça eleştiri alıyor. Her seferinde doğruyu yaptığını savunan Björklund’u, son açıklanan OECD ve AB raporları yalanlıyor. Ülke genelinde dördüncü ve sekizinci sınıflar arasında 10 bin öğrenci, uluslararası araştırmalara katıldı. Bu yaş grubunda İsveçli öğrenciler, matematikte Avrupa ortalamasının altında. Üç yılda bir tekrarı yapılan bu çalışmaların sonuçlarına uzun vadeli bakıldığında İsveç, listede matematikteki başarı ortalaması en hızla kötüleşen ülke. Matematikteki kötüye gidişi, okuma becerisi ve fen bilimlerindeki gerileme izliyor.

Uppsala Üniversitesi’nde profesör ve okuma uzmanı Caroline Liberg, bu durumu öğretmen ağırlıklı sistemin terk edilmesine bağlıyor. İsveçli öğrencilere kendi kendine öğrenme pedagojisine dayalı bir sistemin dayatıldığını hatırlatan Liberg, kötüleşen okuma yeteneğinin ülkedeki eğitim sistemini bitireceğini çekinmeden duyuruyor. Liberg, “50 yıl öncesine göre belki daha fazla okuyoruz ama bu okuma genelde internet üzerinden ve kısa metinlere dayalı. Bizi bir yere götürmez” diyor. İsveç, OECD’nin çalışma yürüttüğü 65 ülke arasında 2009’da matematik başarısında hızlı bir düşüşle 23’üncü sıraya geriledi. Çözüm, 12 yaşındaki öğrenciye karne kesmekte bulundu ama o da işe yaramadı. 2012’de ise üç yıl öncesinin liste sonuncusu Kazakistan’a yaklaşılmış durumda.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Sonraki haber