Anasayfa GÜNCEL 'Nükleer karşıtı mücadelede geri adım atmayacağız'

‘Nükleer karşıtı mücadelede geri adım atmayacağız’

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil Faciası’nın yıl dönümünde bir açıklama yayınlayarak “Nükleer santraller enerjiden ziyade felaketi, savaşı çağrıştırır. Bizleri yaşamdan ve barıştan uzaklaştırır. Yaşamı ve barışı savunmak için Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleere karşı sürdürdüğümüz mücadelede geri adım atmayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz” dedi.

Platform bu akşam İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da bir basın açıklaması düzenleyecek. Yaşam savunucuları yarın ise Sinop’ta bir araya geliyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

33 yıl önce, Ukrayna’da Çernobil Nükleer Santralı’ndaki 4 numaralı reaktör patladı. Bu patlama, kazadan da öte, bir felakete dönüştü. 16 bini çocuk, 45 bin kişinin yaşadığı Pripyat kenti bir hayalet şehre döndü. Kaza sonrasında 400 bine yakın insan tahliye edildi, binlerce insan öldü veya sakat kaldı. Kaza sonrası temizlik çalışmalarına katılan 800 bin tasfiyeciden 25 bininin öldüğü üç eski Sovyet ülkesinin resmi dokümanlarında belirtiliyor . Bazı kaynaklar ise Çernobil kaynaklı ölümlerin en az 500 bini bulduğunu, tasfiyecilerden 34 bin 499’unun öldüğünü gösteren araştırmalar olduğunu belirtiyor . Belarus’un tarım arazilerinin yüzde 22’si, ormanlık alanının ise yüzde 21’i kullanılamaz hale geldi .

İlginizi çekebilir:  Sinop'ta imar planları iptal edildi

Türkiye de Çernobil’den yayılan radyasyondan etkilendi. Özellikle de Trakya ve Karadeniz radyoaktif bulutların uzun süre etkisi altında kaldı. Türk Tabipler Birliği’nin 2006 yılında açıkladığı, “Çernobil Kazası Sonrası Türkiye’de Kanser” adlı araştırması, Hopa’da araştırma öncesindeki son üç yılda yaşanan ölümlerin yüzde 47,9’unun kanser yüzünden olduğunu ortaya çıkardı. 33 yıl önce Çernobil ve Türkiye’de yaşananlara rağmen bugün Mersin, Sinop ve Kırklareli’ne nükleer santral kurma çabaları devam ediyor. Çernobil nükleer felaketinden sonra, dönemin yetkilileri “Azıcık radyasyonlu çay sağlığa faydalı (Turgut Özal)” şeklinde gayriciddi açıklamalar yapmıştı. Günümüzde de hükumet yetkililerin, nükleer santral kazalarını tüpgaz patlamasına benzeten açıklamalar yaptığını ve nükleer enerji konusunda halka doğruları anlatmadığını görmekteyiz. İstanbul Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Hatun Esen yaptığı açıklamada, “Çernobil nükleer felaketinin üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen, bölgede hâlâ yaşama imkânı yok. Radyoaktif tehlike yüzlerce yıl o toprakları zehirlemeye devam edecek.

Elektrik ihtiyacı için böyle bir risk alınamaz. Türkiye’nin elektrik ihtiyacı olmadığı da en üst düzey yetkilisi tarafından itiraf edilmiştir. Geçtiğimiz ay Enerji Bakanı Fatih Dönmez, enerjide arzın talebin üzerine çıktığını, kurulu gücün 90 bin megavata ulaştığını açıklamıştır. Türkiye’de görülen en yüksek elektrik talebi ise 47 bin megavat civarındadır. Arzın talebin yaklaşık iki katı olduğu ortadayken, pahalı, tehlikeli ve atık sorununa çözüm bulunamamış nükleer santralarda ısrar etmenin nedeni nedir? Nükleer santraller enerjiden ziyade felaketi, savaşı çağrıştırır. Bizleri yaşamdan ve barıştan uzaklaştırır. Yaşamı ve barışı savunmak için Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleere karşı sürdürdüğümüz mücadelede geri adım atmayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

NÜKLEERE KARŞI EYLEMLERDE BULUŞALIM Çernobil faciasının 33. Yılında Nükleere karşı tekrardan sesimizi çıkarmak için 26 Nisan’da İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da düzenlenecek olan Basın açıklamasına ve 27 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’de Sinop’ta düzenlenecek olan Nükleer Karşıtı mitinge tüm yaşam savunucularını davet ediyoruz.

NÜKLEERE İNAT, YAŞASIN HAYAT İstanbul Nükleer Karşıtı Platform

- Reklam -

SON HABERLER

Canan Kaftancıoğlu’ndan gerekçeli karara tepki

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararını açıladı. Kararın açıklanmasının ardından Kaftancıoğlu, “Türkiye...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

YSK kesin sonuçları ilan etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin kesin...

NASA ‘ismini Mars’a gönder’ projesi başlattı: Türkiye başvuruda 3. oldu

NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili çalışmalarına hız verirken, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay...

CHP’nin Soylu hakkında yaptığı suç duyurusu işleme konmadı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’nin, Çubuk’ta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminin...

Google aramaları son haberleri dizinleyemiyor

Google arama motorunun bir hata nedeniyle yakın zamanda eklenen sonuçları dizinleme ve...

“İBB bir avuç insanın malı-mülkü değildir”

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak AKP-YSK ortak girişimiyle...

BBC’de cinsiyet ayrımcılığı: Erkek çalışma arkadaşından daha düşük maaş teklif edilen kadın editör terfiyi reddetti

BBC radyosunda program editörlüğü yapan Karen Martin, BBC radyo haber editör yardımcılığı...

‘Mazbata Online 3’ çıktı: AKP’li Ali İhsan Yavuz karakteri eklendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerine dair hazırlanan 'Mazbata Online' oyununun...

Sonraki haber