Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Nükleer santrallar, yenilenebilir kaynaklar ve İsviçre

Nükleer santrallar, yenilenebilir kaynaklar ve İsviçre

MUSTAFA TOKDEDE – ZÜRİH

[email protected]

İsviçre; bilim insanları ve siyasetin uyum içerisinde çalıştığı, bilim insanına olan güvenin tam olduğu bir ülke. 11 Mart 2011 yılında Japonya-Fukuşima’da olan deprem ve nükleer patlama sonrası bilime inanan ülkeler şapkayı öne koyup nükleer enerji konusunda düşündüler. Dünya’nın en iyi ilk on üniversitesi içine giren ETH-Zürih Üniversitesi profesörü Anton Gunzinger Fukuşima sonrası, ‘’Bugüne kadar biz çok şanslıydık’’ dedi. İsviçre hükümeti bu sözlere hemen kulak verdi ve radikal kararlar aldı. İsviçre’nin çalışmakta olan 5 adet nükleer santralları var ve enerjinin (Kernenergie) yüzde 37’si buradan sağlanıyor. Bu santralların ilki 2019’da, sonuncu da 2034 yılında kesinlikle kapatılacak ve yeni bir nükleer santral kurulmasına izin verilmeyecek. 2019 yılı Beznau I, 2022 yılı Beznau II ve Mühleberg, 2029 yılı Gösgen, 2034 yılı Leibstadt kapatılacak. Zaten Profesörün haklılığını 7 Mart 2017 tarihinde olan 4,6 lık deprem ortaya koydu. İsviçreliler çok korktu; halen çalışan nükleer santrallar tehlike atlattı. “Zararın neresinden dönersen kardır” deyip ciddi önlemler alan ülkelerin yanısıra Çin, Hindistan gibi Kyoto Protokolü imzalayıp gereğini yapmayan hatta Türkiye ve Rusya gibi halen nükleer santrallar kuran ülkeler de var.


Yenilenebilir kaynaklar

Enerjisiz olamıyoruz ama enerjiyi hem tasarruflu hem de zararsız olanını kullanmalıyız. Bilim insanları fosil yakıtlar ve nükleer enerji kaynaklarına 50 ila 100 yıl ömür biçseler de, korkutan şey dünyanın bu kirliliğe ve artan ısıya bu kadar zaman dayanamayacak olması. Halen dünya fosil enerji kullanım oranı yüzde 80’in üzerindedir. Bu korkunç rakam aşağı çekilerek yenilenebilir enerji kaynakları artırılmalı, genelde tasarrufa yönlenmelidir. Avrupa’da yenilenebilir enerji artışı konusunda en hızlı ilerleyen ülke Almanya’dır. 2010 yılında yüzde 17 olan oran 2015 yılında yüzde 31,50 çıkmıştır.

Rüzgâr enerjisi

Rüzgâr enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Enerji üretiminin ana kaynağı rüzgârdır, en temiz enerji kaynaklarındandır. Nükleer ve kömür santralları gibi çevreye karbondioksit gazı salmaz. Günümüzde rüzgârın eğilimi de belirli oranlarda tahmin edilebildiği için en çok kullanılan yenilenebilir enerjiler arasındadır. Rüzgâr enerjisi kullanımı, Almanya’ya kıyasla İsviçre’de başlangıç ​​aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

Güneş enerjisi

Güneş enerjisi pasif ya da güneş panelleri takılarak yapılabilen sıcak su ve elektrik üretimi için etkin olarak kullanılır. İsviçre’de çok az güneş enerjisinden yararlanılmaktadır. Tüketilen elektrik miktarının yaklaşık yüzde 0,8 oranı güneş enerjisinden karşılanmaktadır. Ancak, bu potansiyelin önümüzdeki yıllarda artış göstereceği hesaplanmaktadır.

Hidroelektrik enerjisi

İsviçre’nin belki de en güçlü olduğu üretim tarzıdır. Topoğrafi yapısı ve birçok akarsuları hidroelektrik üretimi için iyi şartlar oluşturmaktadır. Su akışının ortaya çıkardığı kinetik enerji su kanalları ile türbinlere gönderilir ve türbinlerin dönerek enerji üretmesi sağlanır. Bu güç kaynağı ile İsviçre elektrik talebinin yaklaşık yüzde 60’ı karşılanır.

Biokütle enerjisi

Kaynağı biyolojik atıklardır. Tüm bitki ve hayvan atıklarının yakılması ile ortaya çıkan enerjidir. Çok eski bir metot olmasına rağmen günümüzde hala kullanılmaktadır. Biokütleden enerji İsviçre’de önemli bir rol oynar, enerji tüketiminin yaklaşık yüzde üç kapsayan kısmı ağaçların yakılması ile elde edilmektedir.

Jeotermal enerji

Jeotermal enerji dünya yüzeyinin altındaki ısı enerjisi şeklinde depolanan enerjidir. Jeotermal sular ya da kaplıcaları doğal sirkülasyon sistemleri kullanılarak ısı yüzeye taşınır. İsviçre’de jeotermal enerjinin kullanılması için çeşitli olanaklar vardır. En yaygın olarak kullanılan teknoloji 250 metre derinliğe kadar uzanabilen dikey bir sondaj deliğine döşenen borularda ısı yeryüzüne taşınır. Bu sisteme ‘’Erdwärme“ denir. İsviçre’de bu sisteme geçen binalara mahalle belediyeleri teşvik yardımı yapmaktadır.

Neticede enerji üretimi ve tüketimi bilimi, insanları, ülkeleri yakından ilgilendirir. Bunca tehlikeyi göz ardı ederek halen nükleer santral kurmak isteyen devletler ne anlaşılır ne de bağışlanır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,398AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Milli yelkenci Okyanus Arıkan dünya üçüncüsü oldu

Milli yelkenci Okyanus Arıkan, Antigua ve Barbuda'da düzenlenen 2019 Optimist Dünya Yelken...

Tecavüzcü profesör hakkında 27 yıl hapis talebi

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla...

Patlayıcı ile katledilen 2 çocuğun cenazeleri toprağa verildi

Dersim'in Ovacık ilçesindeki Bilgeç Köyü yakınlarında araziye önceden yerleştirildiği düşünülen patlayıcının infilak...

Bakanlık’tan kahve makinesine toplatma kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Big Coffee marka elektrikli kahve makinelerinin, "Can ve mal...

Netflix, ’13 Reasons Why’ dizisinden intihar sahnesini kaldırdı

Netflix, ’13 Reasons Why’ adlı diziden, ergen çağdaki bir kız çocuğunun intihar ettiği sahneyi...

TÜSİAD patronları ABD’ye gidiyor

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ABD'ye gideceğini açıkladı.

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini açıkladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan...

Motoruna yuva yapan kuşlar için TIR’ını 45 gün çalıştırmadı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde kuşların TIR'ının motoruna yuva yaptığını gören Bahattin Gürses, 6...

Karlov suikasti davası: Sanıklar savunma yaptı, duruşma ertelendi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu...

Siverek’teki katliam: Eski AKP’li vekil İzol’un oğlu da tutuklandı

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavgayla...

Sonraki haber