Anasayfa SİYASET Nuri Salman toprağa verildi

Nuri Salman toprağa verildi

Dersim/Ovacık’ta Devrimci Yol hareketi saflarında mücadeleye başlayan ve ÖDP üyesi olarak bugüne kadar sürdürdüğü devrim ve sosyalizm mücadelesinde yakalandığı amansız hastalığın sonucunda hayata gözlerini yuman Nuri Salman, ailesinin ve arkadaşlarının düzenlediği törenle toprağa verildi. Bursa’da 20 Haziran Çarşamba gecesi 01.30 sularında uzun bir süre önce yakalanmış olduğu ALS hastalığı sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Salman’ın cenazesi, yaşadığı mahalle olan Bursa Yıldırım ilçesi Esenevler mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Derneği ve Cem Evi’nden uğurlandı. Cem Evi’ndeki törende yol arkadaşları adına Hasan Hayır konuşma yaptı ve şunları söyledi:

“Çok değerli bir mücadele arkadaşımı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Nuri’yi hem bir Dersim sevdalısı hem de bir Devrim sevdalısı olarak tanıdım, bildim. Şimdi onu Bursa’da toprağa vereceğiz belki ama o ruhuyla Dersim dağlarında, Ovacık’ın köylerinde, Yasak Mıntıkada, Mazgirt’te, Pülümür’de dolaşmaya devam edecektir. Bunu açıklaması zor ama böyle hissediyorum. Nuri için söyleyeceğimiz belki de en önemli diğer şey; onun devrim için, Türkiye’de bağımsız bir devrimci hareketin inşa edilmesi için teorik-politik ve örgütlenme alanında sarf ettiği emekleridir. Hastalık sürecindeki ziyaretlerimde bile solun siyasal ve örgütsel bağımsızlığı üzerine konuşurdu. Çok çalışkan ve çok fedakar bir arkadaşımızdı. Şimdi onun tabutunun başında konuşmak benim için çok zor. Hepimizin başı sağolsun, onu unutmayacağız.”

Konuşmanın arkasından Nuri Salman yoldaşlarının omuzlarında sloganlar eşliğinde cenaze nakil aracıyla Hamitler Kent Mezarlığı’na defnedilmek üzere yola çıkarıldı. Defin işlemi bitimde mezarı başında anma töreni düzenlenerek Nuri Salman hakkında konuşmalar yapıldı ve anılar anlatıldı. ÖDP MYK Üyesi Ozan Sürer, şu ifadeleri kullandı: “Nuri abi hepimizle birlikteydi. Birlikte eğlendik, birlikte sinirlendik ve birlikte hüzünlendik. Nuri abi için söylenebilecek tek bir şey varsa o da şu; o çok iyi bir serüvenciydi. Serüvencilik, yollarda olur, mücadeleyle olur. Devrimci olmak zor, Nuri abi gibi olabilmek ise daha zordur. Arkasından elbette ki hüzünleniyoruz. Onun bize emanet ettiklerini yarına taşımanın sorumluluğu daha fazla üzerimizdedir. Siyasi faaliyetlerimiz gereği yolumuz Ovacık tarafında düştüğünde beni aramıştı ve bana birkaç isim vererek bu arkadaşları mutlaka gör, ben hastayım gelemiyorum, görüştükten sonrada beni mutlaka ara diye tembih etmişti. Sonrasında telefonun çektiği bir tepede Nuri abiyi aramıştık. Bana telefonda ‘Olduğun yere iyi bak, oradaki taş, kaya, börtü böcek, ağaçların hepsinin altında benim birer anım var, hikâyemiz var, o Ovacık ‘lılara söyle bizim onlar için çektiğimiz çileler çoktur, bizi unutmasınlar’ demişti. Buradan Nuri Abi ye söz verelim elbette ki değerlerini unutmayacağız, Dersim ‘in her köşesinde senin sesin vardır, bizler bunu büyüteceğiz ve yarına umutlarımızla birlikte taşıyacağız. Bizim vazifemiz budur. Nuri Abi ‘yi unutursak hepimizin de kalbi kurusun diyorum.”


Ozan Sürer’den sonra ÖDP Bursa İl Başkanı Günay Pank söz aldı: “Bir devrimcinin son yolculuğu olmaz asla. Bir devrimci her zaman yoldadır, mücadele içerisindedir. Bir devrimci mücadele içerisinde biriktirdikleriyle, anılarıyla, mücadele azmiyle yaşayanlara her zaman yol gösterir. Nuri de böyle bir arkadaşımızdı. Birkaç kelimeyle özetleyecek olursam; Kararlılık, direnç, mücadele, dayanışma, arkadaşlık, dostluk dersem en özlü bir şekilde Nuri yoldaşımızı ifade etmiş oluruz. Bütün yıldızlara uğurladığımız arkadaşlarımız gibi onu da yıldızlara uğurladık. Selam söyle oradaki arkadaşlarımıza Nuri. Senin ve diğer arkadaşlarımızın ilkelerini yaşatmaya devam edeceğiz. Sana sözümüz söz olsun.

Sonrasında eski mücadele arkadaşlarından Mahmut Memduh Uyan şöyle konuştu: “Nuri’yi 1980 yılının bahar aylarında tanımıştım. O zamanlarda hızla açık faşizm sürecine doğru evirilen bir siyasal atmosfer içerisinde Dersim ‘de mücadele eden arkadaşlarımız içerisindeydi. Ben Nuri dahil olmak üzere o bölgede mücadele eden arkadaşlarımızı çok soğuk kanlı buluyordum. Güvenilir, kararlı ve dirençli bir yapıları vardı. Tanıyanlar bilecektir ki çok okuyan ve çok tartışan bir insandı. Nuri ‘nin bu özelliğinin hepimize örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Diğer kaybettiğimiz yoldaşlarımızla birlikte saygı ve sevgiyle anıyorum.”

Liseli yıllarında ÖDP ile ve Nuri Salman ile tanışıp birlikte mücadele etmiş bir genç olan Oğuz Alkan ise şunları söyledi:

“Nuri Abi’den çok şey öğrendik. Ama en çok da mücadeleyi öğrendik. Bir bedenin ve aklın her şeyiyle mücadeleye nasıl katılabileceğini; hastalığının tüm kaslarını felç ettiği zamanlarda bile gözkapaklarıyla bir şeyler anlatmaya çalıştığı zamanlarda gördük. O bizim abimiz, yoldaşımız, yol göstericimizdi.”

Çeşitli mücadele arkadaşlarının anı paylaşımları ve mücadelesi önünde yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Nuri Salman’ın cenaze töreni son buldu.

Nuri Salman’ın, kendi hayat öyküsünü içeren bir bakışla Devrimci Yol hareketinin 80 öncesi, kır mücadelesi ve ÖDP sürecine ışık tutan, “Yolculuk Sürer” adıyla Ayrıntı Yayınevi’nden çıkan bir kitabı da bulunuyor.

nuri-salman-topraga-verildi-478315-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,965AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber