Anasayfa GÜNCEL Nuriye ve Semih İçin Dayanışma: Talepleri talebimizdir

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma: Talepleri talebimizdir

ZEYNEP KURAY

Nuriye ve Semih İçin Dayanışması üyeleri, Yüksel Caddesi direnişinin 1 yıldönümünde KHK zulmüne karşı 247 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe geri iade taleplerinin kabul edilmesini istedi. “Talepleri bizim de asli talebimizdir” diyen dayanışma üyeleri, 8 Kasım ‘da gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı’nın da derhal serbest bırakılmasını istediler.

Yüksel Caddesi direnişinin 1’inci yıldönümü dolasıyla Süreyya Operası’nda bir araya gelen Nuriye ve Semih İçin Dayanışma üyeleri, “İşimi geri istiyorum” talebiyle247 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ‘nın sesine ses oldular. Nuriye ve Semih’in fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Açlık grevi 247. Gününde işimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açıldı. “Her yer Yüksel her yer direniş”, “Nuriye, Semih yalnız değildir”, “ KHK’ler gidecek biz kazanacağız”, “ Nuriye Gülmen’e özgürlük”, “Nuriye, Semih yaşayacak” sloganlarını atan kitle adına açıklama Murat Yıldırım tarafından okundu.


KARANLIĞA KARŞI IŞIK OLANLARA…

Akademisyen Nuriye Gülmen’in “İşimi geri istiyorum” talebiyle 9 Kasım ‘da Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattığı direnişinin 1’inci yılını doldurduğunu hatırlatan Yıldırım, Gülmen’in direnişine emekçiler Semih Özakça, Acun Karadağ, Veli Saçılık katılmasıyla; karanlığa karşı ışık olmak isteyenlerin sayısını giderek çoğaldığını vurguladı. 1 yıl içerisinde yaşananlara anımsatan Yıldırım, KHK zulmüne karşı çıktıkları için hapsedilen Nuriye ve Semih’e boyun eğdiremeyen siyasi iktidarın bir yandan da onlara ses ve omuz veren herkesi hedef haline getirdiğini belirtti. Nuriye ve Semih için adalet isteyen yüze yakın kişinin siyasi komplo ile tutuklandığına dikkat çeken Yıldırım, bu tutuklama furyası kapsamında en son iki eğitimcinin 16 avukatının da hukuksuz bir şekilde hapsedildiğini aktardı. Nuriye ve Semih’in savunmasını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarından adeta intikam alındığına işaret eden Yıldırım, tutuklandıktan sonra farklı illerdeki cezaevlerine sürgün edilen avukatlara ayakta sayım dayatıldığını , kabul etmedikleri için yağdırılan cezaların 9 yıl aile görüş yasağına vardığını, su içme gibi temel ihtiyaçlarının bile gasp edildiğini, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan avukatlardan Engin Gökoğlu’nun hücresine yapılan saldırıda kolunun kırıldığını aktardı.

‘HALKIN AVUKATLARINI SERBEST BIRAKIN’

Yıldırım, Nuriye ve Semih’in 17 Kasım ‘da görülecek davası öncesi aynı öç alma politikası kapsamında KHK’lerle kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da gözaltına alındığını hatırlattı. Kozağaçlı’nın yıllardır ezilenlerin avukatlığını yapan onurlu bir hukukçu olduğunu vurgulayan Yıldırım, Kozağaçlı’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. Yıldırım, “Selçuk Kozağaçlı Soma’nın, Ermenek’in, Berkin Elvan’ın, Dilek Doğan’ın ve elbette Nuriye ve Semih’in avukatıdır. Açlık grevinde olan Kozağaçlı 4 günlük gözaltı süresinin uzatılması halinde suyu ve şekeri keseceğini ifade etmiştir. Halkın avukatlarını serbest bırakın. Avukatlarımıza yapılan bu saldırıyı direnişe ve mücadelemize yapılmış sistematik bir saldırı olarak görüyor ve vazgeçmeyeceğimizi, teslim olmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

17 KASIM’DAKİ DURUŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI

Nuriye ve Semih’in dosyalarının derhal OHAL Komisyonu’na tarafından incelemeye alınmasını isteyen Yıldırım, “Talepleri bizim de asli talebimizdir. İşlerine geri iade edilene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu. İki eğitimcinin 17 Kasım’da Ankara’da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan Yıldırım, “Sizden bize bir şey bahşetmenizi istemiyoruz; bir gecede haksız ve hukuksuzca elimizden aldığınız işimizi, ekmeğimizi, bir gecede bize geri verin diyoruz” dedi.

nuriye-ve-semih-icin-dayanisma-talepleri-talebimizdir-382058-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,547AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Çoğu genç 136 bin kişi göç etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 göç istatistiklerini açıkladı. En fazla göç alan...

Diyabet hastası çocukların talebi var: Sensör can acıtmaz

Gökay BAŞCANTip 1 Diyabet hastası çocuklar, günlük...

Tüketici güveninde karamsar tablo

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Buna göre...

Yurttaşlara krize karşı ‘Nelerden tasarruf ediyorsunuz?’ diye sorduk: ‘Tasarruf edecek bir şeyimiz kalmadı ki’

Türk-İş’in açıkladığı haziran ayı verilerine göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli...

Ya sonrası?

Merkez Bankası yarın politika toplantısından sonra faiz kararını açıklayacak. Açıklanacak faizin bugünden...

Ada hayatı

Adalarda yaz bahardan başlar. Hava bir kere ısındı mı tamamdır. Okula giderken içine...

Dalgakıran hüzün…

“Dikip batıya gözlerini / Denizde bir noktaya / Sert olsun olmasın rüzgâr...

Küresel ekonomi yavaşlıyor

IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelleyerek 2019 büyümesini yüzde 3,2’ye 2020 büyümesini...

Ölümlü şezlong kavgasının detayları ortaya çıkıyor: AKP’li başkanın ağabeyi çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde şezlong tartışması nedeniyle polis memuru Kadir Ozan Yüce’nin öldüğü,...

Türkiye F-35 üretim zincirinden çıkartılıyor

F-35 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin, Türkiye'nin üretim zincirinden çıkartılacağını açıkladı.

Sonraki haber