-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL O güzel isli viskiler, o hoşgörü havuzunda yittiler

O güzel isli viskiler, o hoşgörü havuzunda yittiler

İşçi sınıfıyla viski kültürü kolay kolay bağdaştırılmaz. Hele ki ülkemizdeki viski fiyatlarını düşününce bu pek şaşırtıcı değil. Ancak Ken Loach sinemasında bu da mümkün olmuştu. Senaryosunu pek çok Loach filminde olduğu gibi Paul Laverty’nin yazdığı Angels’ Share (Meleklerin Payı) filmi, toplumun alt sınıflarından bir grup “kamu hizmeti” hükümlüsünün viski kültürü sayesinde hayatlarının değişmesini anlatmış, bu konuda ezberleri bozmuştu. Filme ismini de veren Meleklerin Payı mevzusu viski üretimiyle ilgili bir terim. Viski meşe fıçılarda bekletilirken belli bir yüzdesi havaya uçar. İşte viski üretimi sırasında doğal yollarla kaybedilen bu miktara, Meleklerin Payı denir. Nitekim viskiyi ilk tadan onlar olmuştur.

Kendisine melek demek epey zor olsa da, viskinin güzelini seven bir köşe yazarımızın payına düşeni görünce (Medyaradar.com kaynaklı 400 gün izin iddiası) aklıma geldi bu güzelim film. O Aköz ki, vaktiyle Erdoğan’ın karşısında viski içme zaferini “Başbakan meyve suyu içti, ben viski (…) gecenin sonunda mutlu mesut vedalaştık” cümleleriyle ilan etmiş bir yazardı. Eşi, Nur Çintay A.’nın yazısından da viskinin öyle alelade viski olmadığı “isli viski” olduğu müjdesini alıyorduk. Türkiye’de hoşgörü vardı, yaşam tarzlarına saygı vardı. Ah ne günlerdi? Aköz’ün 27 Mart’tan bu yana yazmadığı düşünülürse, 400 gün izin iddiası boş değil. Kaldı ki Salih Memecan da emekliliğini açıklamadan aylar önce Bizimcity’den izne ayrılmıştı. Vesileyle bu haftaki Köşe Vuruşu’nda, Emre Aköz’den bu köşenin payına düşenleri hatırlatmak ve bir çağrı yapmak isterim:


Ergenekon günlerinde

Ergenekon’un şaşaalı günlerinde HSYK’deki tıkanma diye adlandırdığı direnci, kurulda belli bir mezhebin oranının yüksek olması eşliğinde işleyen Emre Aköz’dü. Kastettiği mezhep elbette Alevilikti. Yani o ara, bir şeye itiraz etmenin karşılığı Alevilikten yapıyor gibi bir yere evriliyordu.

Başbakanı köşe yazarlarına kızarken

Emre Aköz, karşısında viskisini rahatlıkla içtiği Başbakan Erdoğan’ın köşe yazarlarına olan fırçasını da haklı buluyor, “onun hedefinde ne tür bir zevatın olduğunu tahmin edebiliriz” sözleriyle açıklıyordu. Başbakanına cevap verecekleriyse peşin peşin “sümüklü” ilan ediveriyordu. O derece bir adanmışlıktı.

Sağın ne mal olduğunu gördü mü?

AKP-Cemaat koalisyonunun güzel zamanlarında yargı dönüştürülürken Emre Aköz, buna itiraz eden Türkiye solunu “devletçi-statükocu” ilan edip ne mal olduklarını gördük diyor, şimdi sağın ne mal olduğunu göreceğiz diyerek geleceğe bakıyordu. (O ara gözünde AKP, siyasetler üstü olduğu için sağ diyerek MHP vs. yi kastediyordu sanırım) Kimin ne olduğunu, ne kadar gördüğünü merak ediyor insan şu günlerde…

“Hamileysen gösteride işin ne?”

Genç-Sen’in iktidarı protesto ettiği bir eylemde, polis tekmeleri sonucu bebeğini düşüren hamile bir kadına “madem hamilesin orada işin ne?” diye soran da Emre Aköz’dü. İktidarı canhıraş savunmak adına bunu bile yapabilmişti. Her nedense söz konusu yazı – diğerleri durmasına rağmen- Sabah sitesinden kaldırılmış. Eğer kendisi pişman olup kaldırtmadıysa, Aköz’ün çılgın yandaşlığından gazetesi bile rahatsız olmuş denilebilir.
Dayak yemenin bir solcu taktiği olduğunu ilan etmeler, yumurtalı protesto eyleminden demokrasi karşıtı darbeci çıkarmalar, ücretsiz eğitim hakkına “olmaz öyle şey” diye karşı çıkmalar derken Aköz’ün bu iktidara o kadar çok katkısı oldu ki, böyle apar topar izne çıkarılması hiç adil değil. Öyle ki, “Balyoz Darbe Planı” adlı enteresan belgede, “darbede tutuklanacak gazeteciler” listesine bile girmişti Aköz. Gerçi sözde listeye girdiği dönemde sadece “yeme içme” yazıları yazması gibi bir düşüklük vardı senaryoda ama olsun. Şimdi insan birkaç konuda ters düşüldü diye kenara itilivermesini hiç anlamıyor. Ne olursa olsun, o “hoşgörü” havuzundan Emre Aköz’ün payına düşen bu olmamalıydı. Kim bilir isli viski filan değil beraber meyve suyu içmeye, yeniden sadece gurme yazıları yazmaya bile razı olabilirdi. Umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür ve Vefa’nın sadece bir semt adı olmadığı hatırlanır. Slainte!

- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul’daki sanayi sitesinde yangın

Başakşehir İSTEKS Sanayi Sitesi'nde 3 katlı binanın son katındaki iş yerinde yangın...

Sayıştay da şaşırdı: Gemiler 24 saat tur atsa yine olmaz

Uzun yıllardır yapılan denetimlerde ortaya çıkan tespitlerden kaynaklanan zararları tazmin etmediği gerekçesiyle...

Patates fiyat artışında Türkiye dünya 2’ncisi

Dünyada patatesin toptan fiyatı son bir ay içinde yüzde 9,3 artarak 0,63...

Meteoroloji’den İstanbul için yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve...

Devrim Muhafızları’ndan gövde gösterisi

ABD’nin ‘Devrim Muhafızlarını terör örgütü kabul etmesiyle’ bir kez daha gündeme gelen...

Kübalılar ‘cesaret ve sadakat kazanır’ diyor: ‘Yine yenileceksiniz’

Trump yönetiminin önceki gün Küba’ya yeni yaptırımlar açıklaması, tam 58 yıl önceki...

Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı belli oldu

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran...

Metronun olmadığı İstanbul Havalimanı’na taksi tarifesi: En düşük 52, en yüksek 272 lira

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) iktidarın ‘dünyanın en büyük havalimanı’ diye övündüğü...

Suriyeli çocuklar ‘eğitim dışı’ kaldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Türkiye’de okul...

AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir

TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi, HDP Siirt Milletvekili Meral...

Sonraki haber