Anasayfa SİYASET O konuştukça batıyoruz!

O konuştukça batıyoruz!

AKP’nin 16 yıllık üretime dayanmayan yatırımları ülkeyi ekonomide uçurumun eşiğine getirirken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bildiğini okumayı sürdürüyor. Erdoğan’ın dünkü konuşması dahi döviz kurlarında rekor sıçramalara sebep oldu. Erdoğan’ın seçim öncesindeki, “Bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” iddiasına karşılık o günden bu güne Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 25 değer kaybetti.
Erdoğan dün Bayburt’taki Ulu Cami’de kıldığı cuma namazı sonrası caminin mikrofonundan cemaate seslendi. “Ekonomik savaşta” olduklarını savunan Erdoğan, “Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz” dedi.

Erdoğan daha sonra ise teşekkür ziyaretleri kapsamında yapacağı ilk miting için Bayburt Cumhuriyet Caddesi’ne geçti. Bayburt’un 24 Haziran’a yüzde 82 ile kendisine en büyük desteği veren il olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasının büyük bölümünü döviz kurlarındaki hareketliliğe ayırdı.

‘Yolumuzu kesmez’

Konuşmasının devamında, “Dolar molar bizim yollarımızı kesmez” diyen Erdoğan, bir kez daha dolar bozdurma çağrısı yaptı: “Hiç endişe etmeyin, buradan yine söylüyorum. Yastığının altında doları, eurosu, altını olan varsa bunu gitsin Türk Lirası ile bankalarımıza bozdursun. Bu bir milli, yerli mücadeledir. Bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere benim milletimin cevabı olacaktır. Bugün için değil de ne zaman? Yerli paramızla bunlara cevabı verelim.”

Yaşanan ekonomik krizi, “Bir gün, iki gün sıkıntımız olabilir, bunların hepsi aşılır” diye değerlendiren AKP’li Cumhurbaşkanı, “Ülkemize diz çöktürmek için yapmadıklarını bırakmadılar. Osmanlı çınarını tuzakla, hileyle, ittifakla yıktılar” diye konuştu.


‘Telafisi olmaz’

Erdoğan, ekonomik krize dair yorumunu ise şu sözlerle aktardı: “Ülkemize yönelik anlamsız bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz gecesi, demokrasinin değil darbecilerin yanında yer alanlar 24 Haziran’dan sonra milletin iradesine saygı duymak yerine bambaşka yollara saptılar. Ekonomimizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar, bu çarpıklığın ürünüdür. Suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalıyoruz. Çok basit görüş ayrılıkları üzerine bina edilen bu saldırıların sebeplerinin çok başka olduğu açık. Bu tarz yaklaşım sergileyen ülkelerle aramızdaki ilişkiler, telafisi olmayacak zararlar görme noktasına gelmiştir.”

“Konu Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp, egemenlik haklarımıza halel getirecek tavizler vermeye geldiğinde iş değişir” diye sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı, “Kusura bakmasınlar, kimseye eyvallahımız olmaz” ifadelerini kullandı.

‘Kura bakmayın’

Erdoğan sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Tüm olumsuz ihtimallere karşı hazırlıklarımız var. Döviz kuruna bakıp faizlere bakıp ve tehditlere bakıp el ovuşturanlar hiç boşuna heveslenmesinler. Faiz lobilerine sesleniyorum: Boşuna heveslenmeyin. İran’dan Rusya’ya Çin’den kimi Avrupa ülkelerine kadar farklı alternatifler için yol kat etmiş durumdayız. Asıl olan bizim yüreğimizdeki imandır. Darbecilere teslim olmadığımız gibi ekonomik tetikçilere teslim olmayacak, varımızla mücadele edeceğiz. Kimsenin gözü kur tablosunda, faiz tablosunda olmasın. Herkesin daha ileriye bakmasını, o büyük fotoğrafa bakmasını istiyorum.Güzelliğine güvenme bir sivilce yeter, zenginliğine güvenme bir kıvılcım yeter; rabbine güven o sana yeter.”

Dolar yine fırladı
Erdoğan’ın bu sözleri dolar kurunun yeniden fırlamasına neden oldu. Erdoğan konuşmasına başlarken 5.90 seviyelerinde olan dolar, konuşmanın sonunda 6.30 seviyelerine kadar yükseldi.

Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesindeki bir konuşmasında, “Bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. Bizim geleceğimizi, biz belirleyeceğiz. 24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” demişken o günden beri Türk Lirası yüzde 25 değer kaybetti.

- Reklam -

SON HABERLER

Canan Kaftancıoğlu’ndan gerekçeli karara tepki

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararını açıladı. Kararın açıklanmasının ardından Kaftancıoğlu, “Türkiye...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

YSK kesin sonuçları ilan etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin kesin...

NASA ‘ismini Mars’a gönder’ projesi başlattı: Türkiye başvuruda 3. oldu

NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili çalışmalarına hız verirken, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay...

CHP’nin Soylu hakkında yaptığı suç duyurusu işleme konmadı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’nin, Çubuk’ta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminin...

Google aramaları son haberleri dizinleyemiyor

Google arama motorunun bir hata nedeniyle yakın zamanda eklenen sonuçları dizinleme ve...

“İBB bir avuç insanın malı-mülkü değildir”

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak AKP-YSK ortak girişimiyle...

BBC’de cinsiyet ayrımcılığı: Erkek çalışma arkadaşından daha düşük maaş teklif edilen kadın editör terfiyi reddetti

BBC radyosunda program editörlüğü yapan Karen Martin, BBC radyo haber editör yardımcılığı...

‘Mazbata Online 3’ çıktı: AKP’li Ali İhsan Yavuz karakteri eklendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerine dair hazırlanan 'Mazbata Online' oyununun...

Sonraki haber