Obama’nın ölüm kuşları
İBRAHİM VARLI İBRAHİM VARLI

Kumarhaneler şehri Las Vegas’a birsaat mesafede, Nevada çölünün ortasındaki Nellis Üssü’den verilen komutlarla havalanan İnsansız Hava Araçları (İHA) binlerce kilometre öteden ölüm kusmayı sürdürüyor. “Predator” (Yırtıcı)
ve “Reaper” (Biçici) tipi İHA’lar Afganistan, Pakistan, Irak ve Yemen’de 2004’ten beri binlerce sivili katletti.

Amerikan İHA’ları son olarak geçen cuma akşamı aşiretler bölgesi Kuzey Veziristan’da Başbakan Navaz Şerif’in
gönderdiği heyetle buluşmaya giden Pakistan Talibanı lideri Hekimullah Mesud’u öldürdü. İHA’lar, Obama’nın 2012 yılının ilk haftasında Savunma Bakanı Leon Panetta, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve diğer üst düzey komutanları yanına
alarak açıkladığı ABD’nin yeni askerî stratejisinin en önemli sacayaklarından.

Yeni stratejiyle birlikte Pentagon kriz bölgelerine asker çıkarmak yerine daha az maliyetli ve rasyonel iki unsuru devreye soktu: İHA’lar ve bölgesel taşeronlar. Her iki seçenek de bir tek askerin burnu dahi kanamadan ABD saldırganlığının sürdürülmesinin yolunu açtı. Bu yöntem Washington açısından hem daha az maliyet hem de kamuoyu tepkisi bakımından daha rasyoneldi.

• • •

Afganistan ve Pakistan’da “ölüm kuşları” olarak tanımlanan İHA’lar, Nobel Barış Ödüllü Obama’nın “en sevdiği savaş oyuncakları”ndan. Çölün ortasındaki askeri üsten kontrol edilen bu uçaklar “insansız” olsa da, “pilotsuz” değil. Pilotlar, savaş bölgesinden yaklaşık 14 bin kilometre uzakta, kendilerine tahsis edilen üste bilgisayar oyunu oynar gibi bir düğmeye basarak insanları vuruyor.

Onlar için binlerce kilometre öteden öldürülen insanlar, bilgisayar monitöründe önce görünüp, sonra da imha edilen birer görüntüden ibaret. Tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi. Pilot binlerce kilometre öteden oyun çubuğundaki düğmeye bastığında, bir uzak diyarda insanların üzerine ölüm yağıyor. İHA saldırıları Bush dönemine oranla hesaplanamayacak oranda artmış bulunuyor. ABD’nin yeni stratejisinin temel unsurlarından İHA’larda pilot kaybetme riski sıfır. Radarlara yakalanmadığı için görev yaptığı yerler belirsiz. Gerçekleştirilen operasyonlarda “iz bırakma” riski çok az.

Dünya üzerinde Pentagon ve CIA tarafından İHA saldırısı düzenlenebilen en az 60 askeri üssün olduğu ileri sürülüyor. Pasifik’ten Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Orta Asya’ya dünyanın dört bir yanına dağılmış vaziyette olan bu üslerin çoğu gizli.

• • •

Mesud’un öldürülmesi, Pakistan hükümetinin örgüt ile başlatmayı planladığı barış görüşmelerine de darbe vurdu. Taliban’la barış umudunun yükseldiği ülkede Pentagon dengeleri değiştirecek bu saldırıyla İslamabad’a “benden izin almadan adım atamazsın” mesajı vermiş oldu. İki hafta önce Beyaz Saray’da Obama’ya ‘İHA saldırılarını durdurun’ uyarısını yapan Başbakan Navaz Şerif, son saldırıdan bir gün önce de Taliban ile barış görüşmelerinin başladığını açıklamıştı. Mesud da Pakistan hükümetiyle “ciddi görüşmelere” hazır olduğunu açıklamıştı.

Pakistan İçişleri Bakanı Choudhry Nisar, saldırının Taliban’la yapılacak barış görüşmelerini sabote etmek için düzenlendiğini söyledi. Ölüm kusan Predator’lerden İncirlik üssünde de var. Ankara’nın uzun zamandır satın almak istediği, ancak her defasında ABD’den ret cevabı geldiği Predator’ler Irak-Suriye semalarında yükseliyor. Kontrol tamamen ABD’de. Rotasını ABD belirliyor. Buradan elde edilen bilgilerin uygun görülen kadarı Ankara ile paylaşılıyor. Tıpkı Roboski’de olduğu gibi. Yöntemler, taktikler, askeri stratejiler değişse de ABD saldırganlığının özü baki kalıyor.