Obama: Ukrayna'ya destek sürecek...
08.07.2016 18:40 GÜNCEL

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi aile fotoğrafının çekilmesinin ardından açılış oturumuyla başladı.Polonya'nın ev sahipliğini yaptığı zirveye ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililer katılıyor.

Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Almanya liderleri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Obama, NATO Zirvesi'nin resmi açılışı öncesi AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Obama, İngiltere'nin Avrupa Birliği'inden ayrılma kararına ilişkin değerlelendirmede bulundu.

OBAMA: İNGİLTERE'NİN AB'DEN AYRILMA SÜRECİ SORUNSUZ OLACAK

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının belirsizlik yarattığını ve referandumun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğünü belirten Obama, "İngiltere ve AB'nin pragmatik ve işbirliği içinde çalışacağından ve İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin sistemli ve sorunsuz olacağından kesinlikle eminim" dedi.

'Uzun süreli ve düşmanca' müzakerelerin hiç kimsenin yararına olmayacağı uyarısında bulundan Obama, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinde sorunların en aza indirilmesinin önemine değindi.

Bütünleşmiş bir Avrupa'nın siyasi ve ekonomik bir başarı olduğunu ve bu başarının korunması gerektiğine dikkati çeken Obama, Avrupa ülkelerinin ABD'nin en yakın müttefikleri olmaya devam edeceğini ve AB'nin ABD'nin vazgeçilmez bir ortağı olduğunu belirtti.

'UKRAYNA'YA DESTEK DEVAM EDECEK'

ABD ve AB'nin Suriye ve Irak'ta terörle mücadelede de beraber çalışacağına ve istihbarat paylaşımında bulunacağına işaret eden Obama, Ukrayna'ya da siyasi ve ekonomik reformlarında destek verilmeye devam edileceğini aktardı.

'RUSYA'YA YAPTIRIMLAR SÜRECEK'

Obama, Rusya, Minsk Anlaşması'nın tamamını 'uygulayana' kadar ise Moskova'ya yaptırımların devam edeceğini söyledi.