Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Ocak ayında en az 141 işçi iş cinayetlerinde can verdi: Çalışırken ölüyoruz!

Ocak ayında en az 141 işçi iş cinayetlerinde can verdi: Çalışırken ölüyoruz!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre, ocak ayında en az 141 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren işçilerin 2’si kadın, 5’i çocuk, 10’u göçmendi. Ölen çocuk işçilerin ikisi henüz 15 yaşında bile değildi. Göçmen işçilerin 5’i Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Pakistanlı ve 1’i Tacik’ti.


Rapora göre, en çok ölüm inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında yaşandı. Ölüm nedenlerine bakıldığında işçilerin en fazla yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük sonucu can verdiği saptandı. En çok iş cinayetinin yaşandığı iller İstanbul, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Aydın ve İzmir oldu.

Ölen her 10 işçiden 9’u sendikasız
Rapor, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden her 10 işçiden 9’unun sendikasız olduğunu ortaya koydu. Ocak ayında yaşamını yitiren 141 işçinin 11’i sendikalı (yüzde 8), 130’u ise sendikasız (yüzde 92) işçilerdi. Sendikalı işçiler gıda, madencilik, metal, enerji, taşımacılık ve belediye işkollarında çalışıyorlardı.

İşçiler neden intihar ediyor?
Ocak ayı iş cinayetleri raporunda bu ay sıklıkla basında yer bulan işçi intiharlarına da değinildi. Buna göre, ocak ayında 6 işçi intihar etti.

2013 yılında en az 15, 2014’te en az 25, 2015’te en az 59, 2016’da en az 90, 2017 yılında ise en az 89 işçi, işyeri içinde ya da işyeri dışında ama işe bağlı olarak yaşamına son verdi.

İSİG Meclisi’nin tespitlerine göre, Türkiye’de işçi intiharlarının 3 nedeni var: borç, mobbing ve işsizlik. İşsizliğin işçi sınıfının en yaygın sorunu olduğuna dikkat çekilen raporda, şöyle denildi: “Sayı 6 milyona dayanmış durumda, neredeyse her evde bir işsiz var. Genç işsizliği ve kayıt dışı istihdam, işsizliğin en vahim iki yönüne işaret ediyor. Her dört gençten biri ne okuyor ne de çalışıyor. Kentlerde her üç genç kadından biri işsiz. Kayıt dışı istihdam ise son bir yılda 483 bin artış gösterdi.”
ocak-ayinda-en-az-141-isci-is-cinayetlerinde-can-verdi-calisirken-oluyoruz-423947-1.
İşe bağlı intiharlar önlenebilir
İşe bağlı intiharların da diğer iş kazaları gibi gerekli tedbirler alınarak önlenebileceğine vurgu yapılan raporda, “Ancak önlenebilmesi için öncelikle iş kazası olarak kabul edilmesi gereklidir. İşe bağlı intiharların iş kazası olarak kabul edilebilmesi için ise çalışma ile ilişkili olduğunun ispatlanması gerekmektedir. Bu durumun zorluğu, sorunun tanılanmasını ve boyutunu görünür kılmayı engellemektedir. İşe bağlı intiharlar, güvencesiz çalışmanın işçilerin sağlığına olan bir yansımasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yaşamak için Direnİşçi!
Raporda, şu ifadeler de yer aldı: “Savaşın örtemediği gerçek, yana yakıla büyüyor. İş cinayetleri ve meslek hastalıkları artıyor, işsizlik ve borçlar büyüyor, işçilerin örgütsüzlüğü hâd safhada. İşte ‘Yaşamak İçin Direnİşçi’ sloganımız tam da burada anlam buluyor. İşçi sınıfı, tam da bu noktada yaşamak ve yaşatmak için, işçi sınıfının evrensel değerleri olan eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve barış için örgütlenmeli.”

***


Bir intihar girişimi daha
Son günlerde sıklıkla gündeme gelen işsizlik ve geçim sıkıntısıyla bağlantılı intihar girişimlerine önceki gün bir yenisi eklendi. Sivas’ta Mevlüt A. adlı bir kişi, maddi sıkıntı çektiğini söyleyip üzerine benzin dökerek kendini yakmak istedi, polisin ikna çabaları sonucunda vazgeçti. DHA’nın haberine göre işsiz olduğu öğrenilen Mevlüt A., kent meydanındaki havuzun üzerine çıkarak üzerine benzin döktü. Mevlüt A., olay yerine gelen polislere Behçet hastalığı raporunun iptal edildiğini, maddi sıkıntı yaşadığını, ailesinin geçimini sağlayamadığını söyledi. Polisin yaklaşık yarım saat süren ikna çabaları sonucu kendini yakmaktan vazgeçen Mevlüt A., ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

- Reklam -

SON HABERLER

İşçi taksitlendirmeyi kabul etmek zorunda değildir

SORU: Ben ‘küçülme var’ denilerek işten çıkarıldım. 08.06.2015’ten beri aynı şirkette çalışıyordum....

Eski ve yeni dil…

Balıkçılar kahvesinin penceresinden denize ve martılara bakarken, iç sesim sanki öğrendiği başka...

AKP, ‘Ekrem İmamoğlu’ ismini Google’dan satın alarak kendi reklamlarını gösterdi

Seçim kampanyasında, İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok...

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

Sonraki haber