Anasayfa GÜNCEL Ödemişli öğretmenler, Öğretmenevi'ni geri istiyor

Ödemişli öğretmenler, Öğretmenevi’ni geri istiyor

Ödemiş Öğretmenevi Valilik kararı ile kapatılmıştı

Öğretmenler, Valilik tarafından geçtiğimiz günlerde kapatılan Ödemiş Öğretmenevi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada Ödemiş Öğretmenevi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işletilmesi gerektiğini savunan eğitimcilerin, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüp kurumun biran önce açılmasını talep edecekleri belirtildi.

Ödemiş’te örgütlü olan EĞİTİM-İŞ, EĞİTİM-SEN, EMEKLİ-SEN, TEÇ-SEN ve TÜRK EĞİTİM-SEN yöneticileri, yaptıkları ortak açıklama ile ‘ÖĞRETMENEVİ BİZİMDİR!’ mesajı verdiler.

29 Ocak tarihinden bu yana Öğretmenevi’nde kafeterya hizmetlerinin durdurulduğunu ifade edilen basın açıklamasında “Bize göre olumsuzlukların başlangıcı öğretmenevlerine bakış açısındaki değişimden kaynaklanıyor. Tanık olduğumuz, öğretmenevini ticarethane olarak gören, kâr hedefini en başa oturtan anlayışın iflasından başka bir şey değildir” denildi.

KAR AMACI GÜDÜLMEMELİ

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kâr hedefine odaklı işletme anlayışının temele oturtulmasıyla öğretmenevi, eğitimcilerin giderek uzaklaştıkları, ziyaretçi profilinde camiadan uzak kişi ve kesimlerin ağırlık kazandığı bir görünüm aldı.

Biz katılımcı sendikalar öğretmene hizmeti öne alan; onların sosyal, kültürel, mesleki gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan girişimleri desteklemeye, bu konuda üzerimize düşecekleri yerine getirmeye hazırız.

Bununla ilgili başta gelen önerilerimiz şunlardır:

  • Kafeterya da içinde olmak üzere özelleştirmeye gidilmemeli; kurum, kendi bünyesinde, adına yakışır biçimde, amacına uygun olarak ASO tarafından işletilmelidir. Burası İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi’nin uygulama birimi olarak değerlendirilebilir ve bu kurum öğrencilerinin stajyer öğrenci olarak çalışması, deneyimlerini geliştirmesi sağlanabilir.
  • Çalışan ya da emekli bütün milli eğitim personeli ve onların birinci dereceden yakınları öğretmenevi hizmetlerinden yararlanmada öncelikli kesim olmalıdır.
  • Öğretmenevinden yararlanmak isteyen kişilerden mesleki saygınlığımızı zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunanların, öğretmenevi hizmetlerinden yararlanmaları engellenmelidir.
  • İşleyiş yalnızca yöneticilerin yetki ve kararına dayandırılmamalı; her konuda eğitim çalışanlarının görüşüne başvurulmalı, öneriler dikkate alınmalıdır.
  • Bahçe bölümünde yapılacak düzenlemelerde binanın tarihi yapısı öne çıkarılmalı, görünür kılınmalı; görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara izin verilmemelidir.
  • Öğretmenevi hiçbir zaman tümden hizmete kapatılmamalı; koşullar ne olursa olsun olanaklar elverdiği ölçüde hizmete devam edilmelidir. Örneğin binanın bir bölümünde tadilat vb varsa diğer bölümlerdeki hizmetler sürdürülmelidir.

1991’den beri Ödemiş’e hizmet veren bu tarihi mekanın bir an önce kendi bünyesinde faaliyete başlamasını temenni ediyor ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 VALİLİK KARARIYLA KAPATILMIŞTI

Ödemiş’in en merkezi noktasında Saracoğlu Caddesi üzerinde uzun yıllardır konaklama ve kafeterya hizmeti veren mekânda kafeterya işletmesinin hizmetleri durdurulmuştu.

İhale usulü ile özel işletmelerce verilen kafeterya hizmetlerini durdurma işleminin Ödemiş Kaymakamlığı’ndan alınan resmi bir yazı üzerine gerçekleştiği öğrenilirken hizmet durdurma işlemine son zamanlarda üst üste meydana gelen kamu güvenliğini tehdit edici bazı eylemlerin gerekçe gösterildiği iddia edilmişti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber