Anasayfa GÜNCEL Ödemişli öğretmenler, Öğretmenevi'ni geri istiyor

Ödemişli öğretmenler, Öğretmenevi’ni geri istiyor

Ödemiş Öğretmenevi Valilik kararı ile kapatılmıştı

Öğretmenler, Valilik tarafından geçtiğimiz günlerde kapatılan Ödemiş Öğretmenevi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada Ödemiş Öğretmenevi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işletilmesi gerektiğini savunan eğitimcilerin, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüp kurumun biran önce açılmasını talep edecekleri belirtildi.

Ödemiş’te örgütlü olan EĞİTİM-İŞ, EĞİTİM-SEN, EMEKLİ-SEN, TEÇ-SEN ve TÜRK EĞİTİM-SEN yöneticileri, yaptıkları ortak açıklama ile ‘ÖĞRETMENEVİ BİZİMDİR!’ mesajı verdiler.

29 Ocak tarihinden bu yana Öğretmenevi’nde kafeterya hizmetlerinin durdurulduğunu ifade edilen basın açıklamasında “Bize göre olumsuzlukların başlangıcı öğretmenevlerine bakış açısındaki değişimden kaynaklanıyor. Tanık olduğumuz, öğretmenevini ticarethane olarak gören, kâr hedefini en başa oturtan anlayışın iflasından başka bir şey değildir” denildi.

KAR AMACI GÜDÜLMEMELİ

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kâr hedefine odaklı işletme anlayışının temele oturtulmasıyla öğretmenevi, eğitimcilerin giderek uzaklaştıkları, ziyaretçi profilinde camiadan uzak kişi ve kesimlerin ağırlık kazandığı bir görünüm aldı.

Biz katılımcı sendikalar öğretmene hizmeti öne alan; onların sosyal, kültürel, mesleki gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan girişimleri desteklemeye, bu konuda üzerimize düşecekleri yerine getirmeye hazırız.

Bununla ilgili başta gelen önerilerimiz şunlardır:

  • Kafeterya da içinde olmak üzere özelleştirmeye gidilmemeli; kurum, kendi bünyesinde, adına yakışır biçimde, amacına uygun olarak ASO tarafından işletilmelidir. Burası İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi’nin uygulama birimi olarak değerlendirilebilir ve bu kurum öğrencilerinin stajyer öğrenci olarak çalışması, deneyimlerini geliştirmesi sağlanabilir.
  • Çalışan ya da emekli bütün milli eğitim personeli ve onların birinci dereceden yakınları öğretmenevi hizmetlerinden yararlanmada öncelikli kesim olmalıdır.
  • Öğretmenevinden yararlanmak isteyen kişilerden mesleki saygınlığımızı zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunanların, öğretmenevi hizmetlerinden yararlanmaları engellenmelidir.
  • İşleyiş yalnızca yöneticilerin yetki ve kararına dayandırılmamalı; her konuda eğitim çalışanlarının görüşüne başvurulmalı, öneriler dikkate alınmalıdır.
  • Bahçe bölümünde yapılacak düzenlemelerde binanın tarihi yapısı öne çıkarılmalı, görünür kılınmalı; görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara izin verilmemelidir.
  • Öğretmenevi hiçbir zaman tümden hizmete kapatılmamalı; koşullar ne olursa olsun olanaklar elverdiği ölçüde hizmete devam edilmelidir. Örneğin binanın bir bölümünde tadilat vb varsa diğer bölümlerdeki hizmetler sürdürülmelidir.

1991’den beri Ödemiş’e hizmet veren bu tarihi mekanın bir an önce kendi bünyesinde faaliyete başlamasını temenni ediyor ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 VALİLİK KARARIYLA KAPATILMIŞTI

Ödemiş’in en merkezi noktasında Saracoğlu Caddesi üzerinde uzun yıllardır konaklama ve kafeterya hizmeti veren mekânda kafeterya işletmesinin hizmetleri durdurulmuştu.

İhale usulü ile özel işletmelerce verilen kafeterya hizmetlerini durdurma işleminin Ödemiş Kaymakamlığı’ndan alınan resmi bir yazı üzerine gerçekleştiği öğrenilirken hizmet durdurma işlemine son zamanlarda üst üste meydana gelen kamu güvenliğini tehdit edici bazı eylemlerin gerekçe gösterildiği iddia edilmişti.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...