ÖDP: Özelleştirilen kurumlar kamulaştırılmalı

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Artvin İl Örgütü, Parti İl binasında Telekom soygunu ile ilgili basın açıklaması yaptı.


Telekom soygununun hesabı verilsin, özelleştirilen kurumlar yeniden kamulaştırılsın başlığıyla yapılan basın açıklamasını Parti Merkez İlçe Başkanı Kamil Güven okudu. Güven, “Türk Telekom’daki büyük soygun ekonomimizdeki büyük çöküşün nedenidir” ifadelerini kullanarak, çözüm için kamulaştırma çağrısında bulundu.

SOYGUNUN ÖNÜ AÇILDI

Güven’in okuduğu basın açıklamasında Türk Telekom’un yargının iptal kararlarına rağmen, iktidarın ısrarıyla özelleştirildiği hatırlatılarak, “Bu özelleştirmeyi özel kılan noktalardan birisi, Telekom’un Lübnanlı Hariri ailesine teslim edilmesidir. Bu da AKP iktidarının Körfez sermayesini Türkiye ekonomisinde etkin kılma çabasının sonucu olmuştur” denildi. Türk Telekom’un, 2018 ikinci çeyrekte 889 milyon TL zarar ettiğini belirten Kamil Güven, “Bu zarar yönetim tarafından ‘kur farkı’ olarak açıklanmıştı. Haziran sonundan itibaren kurun daha da yükseldiğini düşünürsek, Türk Telekom’un zararının da arttığını tahmin etmek zor olmaz. AKP, Telekom’u o günkü değerinin çok altında bir fiyattan sattı. Hariri’nin şirketine vergi kıyakları ile birlikte, Anayasa Mahkemesi’nin iki kez reddine rağmen Sayıştay denetimi kaldırılarak soygunun önü açıldı. Oger, ülkemizin en stratejik kurumlarından birisi olan Telekom’u batırırken milyar dolarları istifleyip, bankalara da büyük borçlar bırakarak ülkeyi terk etti. Böylesi bir soygunun geçiştirilmesine, sorumlularının üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

Yapılan basın açıklamasında özelleştirme politikaları eleştirilerek, ”AKP, ülkenin tüm kamu işletmelerini, yer altı ve yer üstü zenginliklerini uluslararası sermayeye devretti. Özelleştirmeler aynı zamanda kayırmacılığın ve yolsuzluğun da en önemli zeminlerinden birisi oldu” denildi. AKP iktidarında özelleştirmelerle ülke ekonomisine verilen zararların vurgulandığı açıklamada, güncel sorunların sebebinin de özelleştirme olduğu ifade edildi. Güven, “Kâğıt yok. Yerli ve milli SEKA kapatıldı. Kâğıt üretemiyoruz. İşte bütün bunların nedeni özelleştirme politikalarıdır. Şarbon hastalığı ithal ediyoruz biz ithal hayvanlarla. Niye? Çünkü yerli ve milli olduğunu iddia edenler, yerli tarım ve hayvancılığı bitirdiler. Özelleştirmeler halk sağlığına da müdahaledir. Çözüm kamulaştırmadır. Doların tahakkümünden kurtarılabilmek için kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olabilmek ancak kamusallaşma eksen alınarak oluşturulan bir politikanın sonucu olarak gerçekleşebilir” diye sözlerini tamamladı.

BİZİ TAKİP EDİN

359,922BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,248TakipçiTakip Et
7,881AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL