ÖDP: Tanzim satışlar çözüm değil, aldatmaca!

Tanzim satış noktalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan ÖDP Tarım Grubu, tanzim satışlarının çözüm olmadığı, çözümün şirketlerin gıda sistemi yerine halkın gıda sisteminin kurulmasında olduğunu vurguladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tanzim satış noktalarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’nin Tarım Çalışmaları Grubu’ndan yapılan açıklamada, tanzim satışlarının çözüm olmadığı, çözümün şirketlerin gıda sistemi yerine halkın gıda sisteminin kurulmasında olduğu belirtildi.

Tarımda liberal politikaların esas olarak AKP döneminde hızla uygulanması nedeniyle bütün bir tarımsal yapının dağıtıldığı belirten açıklamada, “Tarımsal üretime ucuz girdi sağlayan, piyasayı üreticiler lehine düzenleyen kurumlar yok edildi. Küçük çiftçiler artık üretemez duruma geldi. TÜİK verilerine göre toplam tarım alanları 2001 yılında 41 milyon hektar iken 2017 yılında 38 milyon hektara geriledi” ifadeleri kullandı.

Tarımdaki istihdam 17 yılda 2,4 milyon azalarak 5,3 milyona düştü

Tarımdaki istihdam 17 yılda 2,4 milyon azalarak 5,3 milyona düştüğü ifade edilen açıklamada, “Tarımın girdileri artık çokuluslu şirketlerin denetimindeydi ve girdi fiyatlar giderek yükseldi. Ürün desenimiz şirketlerin isteği doğrultusunda değiştirildi, ürün çeşitliliğimiz daraltıldı. Üreticilerin ürünlerini piyasada koruyacak, piyasa düzenlemesi yapacak kurumlar yok edildi. Üstelik hasat dönemlerinde üreticileri terbiye etmek için ithalat yapıldı. Bütün bunların sonucunda ürün fiyatları giderek arttı. Çözüm olarak tanzim satışlar bulundu. Seçim dönemini atlatacak geçici bir çözümdü bu” denildi.

“AKP bir taşla iki kuş vuruyor”

“Tarım Satış Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da tanzim satışta iki aylık planımız var diyerek çözümün geçici olduğunu ifade ediyor” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“AKP bir taşla iki kuş vuruyor. Seçim döneminde belediyelerin bünyesinde kurulmuş üretici ve hal fiyatlarının altında ürün satarak tanzim satışları bir propaganda aracına dönüştürürken, aracıları yok edeceğiz diyerek Yeni Hal yasasının alt yapısını hazırlıyor.”

“Üreticiler tam anlamıyla şirketlerin insafına terk ediliyor”

Tohumu, üretim girdileri, üretimi, ürün fiyatlarını belirlemeyi şirketlerin denetimine bıraktığı ifade edilen açıklamada, ürünlerin pazarlanmasını da şirketlerin denetimine bırakılmasının yolunun hazırlandığı vurgulandı.

Açıklama, şöyle devam etti:

“Seçim sonrasına bıraktığı Yeni Hal Yasası ile Belediyelerin yetki alanında olan halleri yeni yasa ile şirketlere devretmeyi planlıyor. Üreticileri tam anlamıyla şirketlerin insafına terk ediyor. Şirketlerin gıda sistemini kuracak son halkayı tamamlamaya çalışıyor.”

Kölelik anlaşması olan sözleşmeli üretimle küçük çiftçileri şirketlerin gıda sistemine bağlanması hedeflendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Tanzim satışlar çözüm değil bir aldatmaca! Çözüm gıda egemenliğini sağlamakta. Sağlıklı, zehirsiz, ucuz gıdalara ulaşmamızın ancak şirketlerin gıda sistemine karşı halkın gıda sistemini yani Gıda Egemenliği’ni sağlamaktır. Üretici ve tüketici kooperatifleri, ekolojik köylü pazarları gibi üreticilerle gıdaya ihtiyaç duyanların birlikte hareket edecekleri örgütlenmeleri yaratmaktır.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,161BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,349TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL