ÖDP’den direnişteki Muğla Tüvtürk işçilerine destek ziyareti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) direnişlerinin 184'üncü gününde Muğla Tüvtürk işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, ÖDP Muğla İl yönetim kurulu Başkanı Mehmet Muslu ve ÖDP İl yönetim meclisi üyeleriyle birlikte direnişlerinin 184’üncü gününde Muğla TüvTürk işçilerini ziyaret etti.

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, ziyarette yaptığı konuşmada, “Yozlaşmanın, çürümenin, el pençe divan durup, biat etmenin her türlü baskı aracılığıyla dayatıldığı ülke ortamında emeğinin, alın terinin hakkı, insanca çalışma koşulları için onuruyla direnmeyi seçen siz işçi kardeşlerimizi Özgürlük ve Dayanışma Partisi adına selamlıyoruz” dedi.

İlknur Başer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“21. Yüzyılda teknoloji, iletişim çağındayız. Dış ülkeler bize gıptayla bakıyor denilen ülke de, işçilerin emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları açısından 19. yüzyılda kapitalizmin gelişim sürecindeki kölece çalışma koşulları dayatılıp, işçilerin buna rıza göstermesi istenmektedir. Binlerce işçinin bedel ödeyerek kazandığı sendikalaşma, örgütlenme ve grev hakkı Anayasal hak olmasına rağmen gasp edilmekte, yok sayılmaktadır. Sizler Nakliyat-İş sendikasına üye olduğunuz için, insanca çalışma ve yaşam koşulları istediğiniz için işten atıldınız. Aynı Flormar, Tariş, Sibaş, Cargill, Aydın sarı otobüs… İşçilerinin sendikalarına üye olup atıldığı gibi sizi de işten attılar. Sizi sendikaya üye olduğunuz için silahla tehdit eden işveren bu cesareti nereden alıyor.”

“ÖDP OLARAK DİRENİŞİNİZDE SİZİNLEYİZ”

İşverenin cesareti ülkeyi yönetenlerden aldığını kaydeden Başer, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“’Balık baştan kokar’. Her türlü hukukun, Anayasal hakkın işçiye, emekçiye gelince yok sayıldığı, çikolata kutusu çaldı diye akıl almaz gerekçelerle işten atılabildiği bu sömürü düzeninde, haksızlığa karşı direnen siz işçi kardeşlerimizi terörist olarak hedef haline getiriyorlar. Emeğinin hakkı, çocuklarının geleceği, güzel günler için direnenlerden terörist yaratmak isteyen zihniyetin kendisi teröristtir. Baskıyla, şiddetle, korkuyla, silah ve mermiyle toplumu korkutup biat ettirmeye çalışan, dini imanı para olan, insanları gıda kuyruğuna sokanlar, toplumu elitist diye kutuplaştırıp, halkı yoksulluğa mahkûm edenler işçi- emekçi halk düşmanıdırlar. Bu işçi düşmanları, sermayeye ekonomik krizi fırsata çevirin diye akıl vermektedirler. Sizler her türlü yozlaşmaya karşı birlikte olarak dayanışma içinde direnişinize devam ediyorsunuz. Siz şimdiden karanlığın karşısına direnişinizle dikildiniz. Ülkedeki direnişler ve işçiler birleşip, birleşik bir mücadeleye ve emek hareketi yaratınca ülke değişecek. Gecelerinde aç yatılmayan, gündüzlerinde sömürülmeyen bir ülkeye yelken açacağız hep birlikte. ÖDP olarak direnişinizde sizinleyiz. Desteğimiz sonuna kadardır.”

İşçiler de ziyaret için teşekkür etti. Direnişlerine devam edeceklerini belirten işçiler birlikteliğin, dayanışmanın kendilerini güçlendirdiğini vurguladı.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,515TakipçiTakip Et
7,994AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL