-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL ODTÜ ayakta: Devrimsiz şenlik olmaz

ODTÜ ayakta: Devrimsiz şenlik olmaz

ODTÜ Rektörlüğü’nün, Devrim Stadyumu’ndaki bahar şenliğini engelleme girişimine öğrencilerden tepki. Rektörlük önünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci, “Devrim’siz şenlik olmaz” dedi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü ‘maddi gerekçelerle’ 33’üncü Bahar Şenliği’nin yapılamayacağını duyurdu. Sanatçıların sosyal medya üzerinden desteğini açıklamasının ardından Haluk Levent ile görüşen yönetim yeni bir mesaj yayımlayarak şenliğin sanatçıların desteğiyle yapılacağını açıkladı.

Ancak yönetimin ilan ettiği son programda Devrim Stadı yer almadı. Bunun üzerine yüzlerce öğrenci, Rektörlük önünde buluşarak, “Devrim’siz şenlik olmaz” dedi.

“Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları atan öğrenciler üzerinde LGBTİ+ bayrağı olan maketten yapılmış bir traktörü rektörlük binasının önüne bıraktı.

Basın açıklaması gerçekleştiren ODTÜ Öğrencileri, “Baskılarınızın, engellemelerinizin, iptallerinizin, yalanlarınızın, hedef göstermelerinizin ve bizi marjinalleştirme çabanızın karşısında onlarca topluluk olarak dimdik ayaktayız. Bizler yaratmaya çalıştığınız karanlığın karşısındayız, bizler rengarengiz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler, “Bizler şenliğimiz için, kapatılan medya topluluğu için, evrim konferansımız için, mezuniyet yürüyüşündeki pankart sansürleri için, sebepsiz yere tutuklanan arkadaşlarımız için, toplulukların saymakla bitmeyecek sorunları için, ihmalleriniz yüzünden kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız” diyerek yaşadıkları diğer sorunlara da dikkat çekti.

İlginizi çekebilir:  33 yıl önceki zihniyet işbaşında

Geçen günlerde ODTÜ Rektörü Verşan Kök tarafından kullanılan “LGBT, Marksist, aşırı sol ve HDP gruplar” ifadeleri de öğrenciler tarafından protesto edildi.

HEDEF GÖSTERİLDİK

ODTÜ LGBTİ Dayanışması üyesi Melike ve Özgür, hedef gösterildiklerini ifade ederek, “İlk kez değil, geçen yıl Onur Haftası zamanında da bir grup öğrenci olarak hedef gösterildik” dedi.

Bir diğer öğrenci ise, şunları kaydetti: “Biz zaten Devrim’de yaparız şenliğimizi. Karşılaştığımız ilk engel değil bu. Burada asıl önemli olan ‘gençlik apolitikleşiyor’ söylemlerine karşı hâlâ ODTÜ’de böyle büyük ve farklılıkları olan bir kitlenin tek bir ağızdan taleplerini dile getirebiliyor olması.”

ÖZGÜR BİR ORTAM VAR

Rektörlük önünde protestolara katılan değişim öğrencilerinden Kyle, “Ben Amerikan’ım. Şenlikler sadece müzikal etkinlik değil, kültürel… Rektör sadece müzik olsaydı bunu iptal etmezdi” derken, Hollanda’dan gelen Thije ise şu ifadeleri kullandı: “ODTÜ içinde özgür bir ortam var.”

Öte yandan öğrenciler ile yönetim arasındaki görüşmenin bugün de devam edeceği öğrenildi.

ŞENLİK DEVRİM’DE OLACAK!

Bugün rektörlükle görüşen ODTÜ öğrencileri, görüşme sonucunda taleplerini kabul ettirdi.

UGT adına açıklama yapan bir öğrenci, “Devrim sahnesi konusunda ortaklaştık” diyerek dışarıda bekleyen yüzlerce öğrenciye kazanım haberini verdi.

Açıkalamada, “Devrim her zaman olduğu gibi hepimize açık. Sanatçılarla anlaşamamıza göre gün sayısı değişecek ama şenlik Devrim sahasında olacak. Günlerdir çok büyük bir destek alıyoruz, şenliğimize sahip çıkıyoruz. Herkese çok teşekkürler. Artık bundan sonra şenliği konuşmak kalıyor.” ifadeleri kullanıldı

Bugün ODTÜ’nün atanmış rektörü Verşan Kök ile görüşen ODTÜ Öğrencileri, şenliğin Devrim Stadyumu’nda olması konusunda ortaklaştıklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Diğer topluluk sahnelerimiz, alanlarımız ve etkinliklerimizin tamamı da önceden olduğu haliyle kendi alanlarında yapılacak. Günlerdir hep beraber sahip çıktığımız şenliğimiz adına yürüttüğümüz bu süreçte geldiğimiz noktada şenliğimizi istediğimiz gibi yapacağız. Şenliğimize bir karşılık talep etmeden destek veren sanatçılarımızı 24-25-26 Nisan tarihlerinde gönlümüzce eğleneceğimiz 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliğimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” ifadeleri kullanıldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Sri Lanka’daki saldırılar: Ölü sayısı 359’dan 253’e çekildi

Sri Lanka'da, Sağlık Bakanlığı geçen Pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını...

Fenerbahçe, üst üste 5’inci kez Dörtlü Final’de

THY Avrupa Ligi play-off turu dördüncü maçında Fenerbahçe Beko, deplasmanda Litvanya'nın Zalgiris...

Orhan Gencebay’ın oğlu bıçaklandı

Orhan Gencebay'ın oğlu Gökhan Gencebay Beşiktaş'ta tartıştığı bir taksici tarafından bıçaklanarak yaralandı....

23 Nisan New Haven’de Atapark’ta kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Amerika Birleşik Devletlerinin Connecticut eyaletine...

Soma protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş....

Kadınlar sokakta: İstismara sessiz kalmıyoruz

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması üzerine başta olayın...

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine girdi!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

Sonraki haber