-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL ODTÜ'de 16 öğrenci temsilcisi konseyden atıldı

ODTÜ’de 16 öğrenci temsilcisi konseyden atıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimi ÖTK’da yer alan 16 öğrencinin görevinin sonlandırıldığını gönderdiği mail ile duyurdu.

Mezuniyet töreni sonrasında gözaltına alınan ÖTK Başkanı Özgür Gür’ün de görevinin sonlandırıldığının ilan edildiği listeye gerekçe olarak yönerge gösterildi. Yönergeye göre temsilci görevini yürütenlerin mezun olmaması gerekiyor ve son dönem not ortalamasına bakılıyor. Rektörlük görevden alınan, seçilmiş ÖTK Başkanı Özgür Gür’ün yerine kendi atama yaptı.


Özgür Gür, usülsüzlüğü Twitter hesabından “Atanmış Rektör’ün Seçilmiş ÖTK’ye Darbesi Verşan Kök Yök yönergesine uymayan, şimdiye dek uygulanmamış antidemokratik ODTÜ kurallarıyla, öğrencilerine velilerin önünde saldırtıp, savcılığa ismimizi verip beni de gözaltına aldırdıktan 4 gün sonra ÖTK’ye müdahalede bulundu” diyerek duyurdu.

ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi’nin, ODTÜ Rektörlüğü’nün ODTÜ ÖTK yönergesini gerekçe göstererek yaptığı değişikliklere karşı bir açıklama yayınladı.

‘Rektörlüğün tavrının anti-demokratik olduğu aşikârdır’

“09 Ağustos 2018 tarihinde, Rektör Yardımcılar Ofisi’nden öğrencilere atılan mailde ODTÜ ÖTK yönergesinin 15-1-b ve B-1-d maddeleri gereğince bazı öğrenci temsilcilerinin, temsilciliklerinin sona erdiği bildirilmiştir. Ayrıca aynı mailde seçilmiş ODTÜ ÖTK başkanı Özgür Gür’ün temsilciliğinin düştüğünün ve ÖTK başkanlığına, başkan yardımcısının atandığı bildirilmiştir. Atanmış olan Rektörlük makamının, seçilmiş ÖTK başkanına uyguladığı bu tavrın anti-demokratik olduğu aşikârdır.

2 yıl boyunca anti-demokratik ODTÜ ÖTK yönergesini bile uygulamayan yönetimin açık olmayan, hangi şekilde yorumlanırsa o şekilde uygulanacak olan 15-1-b ve B-1-d maddelerini uygulaması manidardır. YÖK ÖTK yönetmeliğinde (6. madde) bile adaylık şartlarında yer almayan not ortalaması şartının, ODTÜ ÖTK yönergesinde bulunmaması gerektiği, bunun yanında mevcut ODTÜ ÖTK yönergesinin YÖK’ün yönetmeliğinin bile gerisinde bulunduğu belirtilmiştir. ODTÜ ÖTK yönergesinin değiştirilmesi ve geliştirilmesi için, mevcut yönetime defalarca önerilerde bulunulmuş ve taslak yönerge önerileri teslim edilmiştir fakat hiçbir ilerleme kaydedilmemiştir. “

Bu tavır ODTÜ öğrencilerinin demokrasi iradesine yönelik bir darbedir

“Yol, şenlik süreçlerinde öğrencileri ancak iş işten geçtikten sonra bilgilendiren, öğrenci temsilcilerinin dilekçelerine cevap vermeyen, topluluk sorunlarıyla ilgilenmeyen, topluluklara çeşitli engeller çıkaran, öğrencilerin başta olmak üzere ODTÜ kamuoyunun çıkarları söz konusu olunca hareket etmeyen atanmış yönetimin anti-demokratik ODTÜ ÖTK yönergesinin şaibeli maddelerini seçimi gerçekleştiren öğrencilerin ve seçilmiş temsilcilerin iradesini ayaklar altına alarak hızlıca uygulaması kabul edilemezdir. Yönetimin kurduğu resmiyet ilişkisi öğrenci temsilcilerinin resmiyetini belirlemez. Temsilcilerin resmiyetini yine onları seçen öğrenciler belirler.

Bu tavrın ODTÜ öğrencilerinin demokrasi iradesine yönelik bir darbe olduğunu belirtiyor, üniversite yönetiminin bu kararını yok hükmünde kabul ederek seçilmiş ÖTK’nın, yeni dönemde yapılacak seçimlere dek görevinin başında kalacağını ifade ediyoruz. Bu konuda YÖK ÖTK Yönetmeliği hükümlerine aykırı hareket edilmiş olmasından ötürü ilgili hukuk yolları müktesep haklarımızı savunacağımızı beyan ediyoruz.”

odtu-de-16-ogrenci-temsilcisi-konseyden-atildi-497648-1.

- Reklam -

SON HABERLER

Türkiye yazarı, ‘mahalle’sine tepkili: Erdoğan’ın haberi olmadan medyayı dizayn etmeye çalışıyorlar

Yandaş Türkiye gazetesinin yazarı Süleyman Özışık, bugün kaleme aldığı yazısında 'mahalle medyası'na...

Bahar zehir bulutlarını dağıtamadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’nın her gün saatlik...

Ege’de festival zamanı!

KARDELEN TATARBaharın gelmesiyle canlanan doğa, festivallerle daha...

İmamoğlu’ndan İBB çalışanlarına mektup: İstanbullunun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB çalışanlarına...

Güvenlik birimine dev yetki

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede...

Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına verildi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Anadolu Ajansı'nın (AA) denetimi,...

Sanıksız katliam davası başladı: Mahkeme tanığı dinlemek istemedi!

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve...

Merkezin rezervleri endişe veriyor

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kısa vadeli...

İstanbul’daki sanayi sitesinde yangın

Başakşehir İSTEKS Sanayi Sitesi'nde 3 katlı binanın son katındaki iş yerinde yangın...

Sayıştay da şaşırdı: Gemiler 24 saat tur atsa yine olmaz

Uzun yıllardır yapılan denetimlerde ortaya çıkan tespitlerden kaynaklanan zararları tazmin etmediği gerekçesiyle...

Sonraki haber