Anasayfa SİYASET Ofiste ağırlanmaktan sokakta coplanmaya!

Ofiste ağırlanmaktan sokakta coplanmaya!

AKP iktidarının insan hakları ihlalleri konusundaki görüş ve uygulamaları, adeta ikiyüzlüğün kanıtı niteliğinde. Cumartesi Anneleri 2011’de Erdoğan’la görüşürken 2018’de polisler tarafından coplandı.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisinde 1995’ten bu yana her cumartesi Taksim’deki Galatasaray Lisesi önünde kayıp yakınlarının bulunması için oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’ni kabul etmişti. Yaklaşık iki saat süren görüşmede Erdoğan, Cumartesi Anneleri hakkında söylediği “Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, Cumartesi Anneleri birileri tarafından kullanılıyor” şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını, böyle bir şey söylemediğini ifade etmişti.

Çaba gösterecekti!
O dönem ajanslara servis edilen haberlerde Erdoğan için şu ifadeler kullanılmıştı: “Kayıp yakınlarının acılarını dindirmek için hükümet olarak her türlü çabayı göstereceklerini, ancak üzerinden 30 yıl geçmiş vakalarda sonuç almanın kolay olmadığını vurgulayan Erdoğan, yine de bunun bir mazeret olamayacağını, gerekli her türlü çabanın gösterileceğini kaydetti.”

Görüşmeye kayıplardan Cemil Kırbayır’ın 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır da katılmıştı. Yıllarca “Cemilim gelir” diyerek evinin kapılarını kilitlemeyen, “Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin” diye vasiyet eden Berfo Ana, bu görüşmeden iki yıl sonra 2013’te yaşamını yitirmişti.

‘İlk defa…’
O dönem Bekir Bozdağ ise Meclis kürsüsünden şöyle söylemişti: “Şimdi ilk defa bir başbakan yavrularını kaybeden anaları huzuruna kabul ediyor, onların dertlerini dinliyor, ‘ben bu işe sahip çıkacağım’ diyor.”

İlgi kısa sürdü
Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri’ni hedef almaktan ofisinde görüşmeye yapmaya doğru değişen fikirleri, bu görüşmenin sonrasında da başa dönerek değişti. 27 Mayıs 2014’teki AKP Meclis Grup toplantısında dağa çıkan gençler hakkında konuşan Erdoğan, medya üzerinden bir kez daha Cumartesi Anneleri’ni hedef almıştı: “Galatasaray Lisesi’nin önünde gelip, oturma eylemi yapanları yazardınız, çizerdiniz, görüntülerdiniz. Peki yavruları dağa kaçırılan bu anneleri niye görmüyorsunuz, niye bunları yazmıyorsunuz?”

Faili meçhuller
AKP’nin ‘Bizim dönemimizde bitti’ dediği faili meçhul cinayetlere dair karnesi de parlak değil. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, AKP iktidarı döneminde faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmadığını, aksine üstünün örtüldüğünü belirterek, Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istemişti. Tanrıkulu, AKP’nin iktidarında 2002-2015 yılları arasındaki 13 yıllık dönemde 227 yeni faili meçhul cinayet işlendiğine dikkati çekmişti.


SON HABERLER

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu Ayrıntılar...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.

Eskişehir’de bir kişiye Erdoğan ve Yıldırım’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası

Eskişehir'de kabanı çalındığı için gittiği polis merkezinde televizyondan izlediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

İran’da yolcu uçağı iniş sırasında alev aldı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’nda 100 yolcunun bulunduğu uçağın alev aldığı belirtildi.

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliğine tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Brezilya arasındaki askeri ilişkilerin ciddi şekilde...

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın...

Son ‘Cemre’ Kadifekale’de düştü

Aycan KARADAĞ Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Cemil Tugay’dan KSK taraftarına müjde: Zübeyde Hanım Stadı Yalı’da yapılacak

CHP'nin İzmir Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü (KSK)...

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı aday olmayacağını açıkladı

İsmi yolsuzluk iddialarına karışan Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, görev süresi sonunda yeniden aday olmayacağını...