Öğrenci kentinde kiralar ‘fırladı’
08.09.2018 10:25 EKONOMİ

Nüfusun önemli bir kısmını üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Eskişehir’de öğrenci konutlarında kiralar yüzde 25’e varan fiyatlarda artış yaşadı.

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin, internet üzerinden sahte evler göstererek kapora alan dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Eskişehir’de öğrenci konutlarındaki fiyatların son 5-6 yılda ilk kez bu kadar yükseldiğini dile getiren Başkan Çelik, “Meslektaşlarımıza baktığımızda ellerinde çok mevcudun olmadığını görüyorum. Öğrenciler eskiden ev değiştirirdi. Şimdi onların değiştirmediğini görüyoruz. Bunun da sebebi bundan sonraki tutacakları evlerin yüzde 20 arttığını onlar da fark ediyorlar ve görüyorlar. Geçen 5-6 yıl döneminde Eskişehir’de hiç artış yoktu kiralarda. Ama bu dönemde baktığımızda şu an itibari ile yüzde 20-25 civarında bütün ev fiyatlarında artış var” şeklinde konuştu.

Eskişehir’de konut tutmaya hazırlanan öğrenci velilerine de konut dolandırıcıları ile ilgili uyarılarda bulunan Çelik, “Dışarıdan gelen ailelerin internet üzerinden kapora gönderdiklerini görüyorum, bunlara dikkat etsinler. Mutlaka bizim meslektaşlarımızla irtibat etsinler” dedi.