Öğrenciler artık menemen bile yiyemiyor!

EZGİ YEŞİLBAŞ – BERKAY SAĞOL

Sebze-meyve fiyatlarının aşırı yükselmesi, yapımının kolaylığı nedeniyle öğrenci ve esnaf yemeği olarak bilinen menemeni de vurdu. Domates ve bibere gelen zamlarla beraber, öğrenciler menemen bile yiyemez hale geldiklerinden yakınıyor.

Domates, biber, soğan, yumurta ve ekmek ile beraber zamlardan önce 2 kişilik menemeni 6 liraya yaptıklarını söyleyen öğrenciler, aynı menemeni şimdi 12 liraya ancak yapabildiklerini söylediler.

Ev kiralarına da enflasyon oranında zam geldiğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Umut Doğan, “Asgari ücrette yüzde 26 artış oldu ama bu pazara yaklaşık yüzde 200 oranında yansıdı. Bunların dışında eskiden yüzde 5-10 civarında zam yapılan ev kiralarına enflasyon oranında zam yapıldı. Örneğin biz geçen yıl 900 lira kira öderken şu anda 1200 lira ödüyoruz. Sabah öğlen akşam yemeklerine de ortalama günlük 30 lira ödediğimizi düşünürsek aylık 900 lira sadece beslenme masrafımız oluyor. Bu durumda genel olarak tüm öğrencileri etkiliyor.” dedi.

Öğrenci ve esnaf yemeği olarak anılan menemenin artık neredeyse bir lüks olduğunu söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Harita Kadastro öğrencisi Ceyhun Benzer ’de, ” Bundan 4-5 ay kadar önce şu an yaptığımız menemenin aynısının maliyeti 6 liraydı ama şu anda 2 kişilik menemenin fiyatı 12 lirayı buluyor” dedi.

Bu fiyatların Türkiye’nin yıllardır sürdürdüğü politikanın sonucu olduğunu vurgulayan Benzer, “Aslında bundan 20-30 yıl öncesine baktığımızda Türkiye tarım ve sanayi ülkesi olarak geçiyordu. Ülkenin doğusunda tarım ve hayvancılık yapılmaktaydı. Ama bugün gelinen noktaya baktığımızda artık Türkiye tarım ülkesi değil, tarım ürünlerinin çoğunu dışarıdan alıyor. İnsanların çoğu kente yerleşmiş durumda. Ziraat Bankası, futbol kulüplerinin borçlarını ödüyor ama hâlâ köylüye gübre, mazot yardımında bulunmuyor. Demokratik bir kooperatifleşmede olmadığı için üreticiden pazara gelene kadar ürünün kilosu 8 TL oluyor. Menemenin 12 lira olmasının temel sıkıntısı soğanın ya da biberin çok pahalı olması değil, Türkiye’nin yıllardır süre gelen politikasının bir sonucudur” şeklinde konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

360,124BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,909TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL