Anasayfa EĞİTİM Öğrenciler tepkili: Beyazıt’ta kalmak istiyoruz

Öğrenciler tepkili: Beyazıt’ta kalmak istiyoruz

Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF), Hadımköy’e taşınmak isteniyor. Öğrenciler, “Biz o kadar yolu nasıl gidip geleceğiz? Bilseydik il dışında okumaya giderdik” diyor

MERAL DANYILDIZ

Yıllardır Avcılar’a taşınmak istenen ve ardından öğrencilerin ‘Üniversiteme Dokunma’ eylemleri ile gündeme gelen Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) için şimdi de Hadımköy’e taşınma durumu söz konusu. Avcılar’a gitmeye bile ikna olmayan öğrenciler, Hadımköy kararına oldukça tepkili. Mağdur öğrencilerin problemi ise neredeyse aynı. Hadımköy ve çevresinde sosyalleşebilecekleri bir ortam bulunmadığını ifade eden öğrenciler, aynı zamanda mesafenin uzaklığından şikâyetçi.

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan HAYEF öğrencileri, “Bilseydik il dışında okumayı tercih ederdik” diyor. Aynı zamanda kendilerine sorulmadan alınan kararlara oldukça tepkili.

ŞEHİRLE ALAKASI YOK

HAYEF 3. sınıf sosyal bilgiler öğretmenliği öğrencisi Cebrail Vural, süreci şöyle anlattı: “Nisan ayındaki malum bölünme işlerinden sonra fakültemizi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’ya verdiler. Zaten bu başlı başına bir hataydı. Cerrahpaşa’ya verilen fakültelerin hemen hepsi sayısalken biz de acele bir kararla bu üniversiteye dahil edildik. Akademisyenlerimizin akademik kurulda ezici bir çoğunlukla aldıkları karar, basın açıklaması ve biz öğrencilerin yaklaşık 10 gün boyunca Beyazıt Meydanı’nda her gün yaptığımız açıklamalar hiçbir şekilde sonuç bulmadı.”

ESKİ BİNAYLA BÜTÜNLEŞTİK

Hadımköy’e taşınma kararını sürgün olarak nitelendiren Vural, gerekçe olarak “Sürmek diyorum çünkü bahsedilen yerleşke şehirle alakası olmayan bir yerde” dedi. Staj döneminde oldukça zorlanacaklarını hatırlaran Vural, şöyle konuştu: “Birkaç gün evvel akademik kurul toplandı ve hocalarımız Hadımköy oylamasında 98 ret oyu verdi. Buna karşılık sadece 2 adet boş oy çıkmış. Akademisyenlerimiz ve bizler buradan ayrılmak istemiyoruz. Nisan ayında bir akademisyen hocamız Vefa binamızı anlatırken gözleri doldu. Biz eski binayla bütünleştik.”

Üniversitede yapılan isim ve konum değişikliğinin psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini aktaran Elif Erdal, sözlerini “Hadımköy neredeyse il sınırında. Hiçbir şekilde ulaşımımız yok. Eğitim fakültesinde okuyorum ben. Biz nitelikli olmak için yetiştiriliyoruz burada. Ben eğitim fakültesinin bir üniversitenin temeli olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin kalitesi düşecek çünkü kimse oraya gitmek istemeyecek. Oranın olanakları üniversite öğrencisi için uygun değil. Çok araştırma yaptım, ne eve çıkabilirim ne de yurda gidebilirim. Maddi anlamda çok zorlayacak beni” dedi.

U.T. ise, şu an bulundukları konumda sosyal, kültürel ve akademik gelişmeleri yakından takip edebilme imkânlarının bulunduğunu ifade ederken şunları aktardı: “Öğrenciler olarak bu karara karşıyız. Konuştuğumuz akademisyenler ve memurlar da bu duruma karşı olduklarını belirtiyor. Hadımköy’e taşınmak demek, şehrin dışına çıkarılmak demektir. HAYEF’teki öğrecilerin ders içerikleri pek çok farklı disiplinde ve bu sebeple pek çok derse başka fakültelerden hocalar geliyor. Stajlarımızı Fatih bölgesindeki okullarda yapıyoruz ve taşındığımızda bunun ne olacağı belirsizliğini koruyor. Hadımköy’e taşınınca da barınma problemi ayrı bir sorun oluşturacak.”

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber