Anasayfa KÜLTÜR SANAT "Öğrenebileceğim Yer” sergisi kapılarını sanatseverlere açtı

“Öğrenebileceğim Yer” sergisi kapılarını sanatseverlere açtı

Küratörlüğünü Buket Bal ve Miray Aydın’ın üstlendiği “A Place I Can Learn / Öğrenebileceğim Yer” isimli sergi kapılarını sanatseverlere açtı.

Doğa, birey ve sanat ilişkilerinin arasındaki kesişimlere odaklanan ve Cansu Sönmez, Gamze Duman, Mehmet Can Gürsoy, Nilüfer Topal, Tuğba Çınar ve Tuğçe Diri’nin işlerini buluşturan sergi, 6 Mayıs tarihine kadar Endless Art Taksim’de ziyaret edilebilir.

“İmkansız Oyun” Cansu Sönmez

Sergi hakkında:

İnsanlık yakın ilişki içerisinde olduğu doğayı tarihsel süreç boyunca biçimsel ve düşünsel açıdan araştırmış ve yalnızca izlemekle kalmamış onu değiştirme ve dönüştürme gücünü edinmiştir.

Doğaya bakış açısındaki ayrımlar, zamanla sanatsal ifadedeki ayrımları da beraberinde getirmiştir. Doğa, esnek anlamsal çağrışımları, değişkenliği, devinimi, sanatta metaforik anlatımlara imkan sağlamış ve sanatçının, biricik malzeme kaynağı olmaktan kendini alamamıştır.

Sanatçı, doğanın imgesini düşünerek kaotik nesnelere ve doğadan alınan formlara yeni anlamlar ekleyerek, yerlerini değiştirerek onları programlamaya çalışmıştır. İzleyici de sanatçıya ait olan yorumun mesafesi ile özgürleşmiş ve sezgisel düşünmeye olanak bulmuştur.

Yaratılışından bu yana insan, varlığını anlamlandırmanın yöntemlerini araştırmak için daima doğaya başvurmuştur. Doğanın bir parçası olan ve aynı zamanda doğanın anlamını keşfetmek için tüm gücünü kullanan insan, bir yandan kendine ait dönüşümü de kültürel, teknolojik ve sezgisel olarak gerçekleştirmek ister. Bu gerçekleştirme süreci tamamlanamaz.Sanat ve doğa birlikteliği, bir iç içelikten ötegelir.

“Doğum Sancısı” Mehmet Can Gürsoy

Tarihsel süreçte bu birliktelikten doğan sanat eserlerine farklı anlam ve bakışlar atfedilir. Doğanın sürekliliği ve barındırdığı sınırsız form ve şekil, bireye sayısız farklı örnek sunmakla beraber, sanatçının da esin kaynağı olur. Doğanın sahip olduğu en temel özelliklerden biri onun sürekliliğidir. Doğa sürekli değişir, kalıcı bir yaratımı söz konusu değildir. Sanatçı ile bu noktada ayrışırlar.

Sanatçı hem onun bir parçası hem de öğrencisidir.Doğanın kendisi ve sanat tasviri aracılığıyla doğayı kavramaya çalışan insanın süreci, günümüzde onu doğal olanın insan eliyle dönüştürülmesi ve yok edilmesi üzerinden eleştirilir hale getirmiştir.Bireyin doğayla olan ilişkisine eleştiri getirebilecek araçlar, teknoloji ve kültürel dönüşümle farklılaşmış ve sanata kaynaklık eden doğal form ve şekiller de biçimsel bozulmalara uğramışlardır.

“Vanitas” Nilüfer Topal

Bu anlamda sanatçı; doğa, birey ve sanat ilişkisinde daha farklı arayışlara girerek eleştiri yoluna gitmiş ve/ya biçimsel deformasyonu, gerçeklikleri, hayal ve rüyaları ile onu yeniden kurgulamıştır.Bireyin dönüşümüyle, arzular da dönüşüme uğramış, bu da birey algısının daha esnek bir hal almasına yol açmıştır.

Doğanın insanla kurduğu ilişkide insan doğanın bir parçasıyken, gerçekleşen dönüşüm ve algının esnekliğini gerçekleştirmek için bozulan arzular ve istekler, kişisel eleştiriler ve bireysel kurtuluşları imler hale gelmiştir. Bu sebeple günümüzde doğa, bireyin inşa ettiği anlamlar dünyasının bozulan bir parçası olarak görünmektedir. Bu anlam ve ilişkileri araştırdığımız ‘’Öğrenebileceğim Yer’’ isimli sergi; hepimizi doğa, birey ve sanat ilişkilerini sorgulamaya davet ediyor. 

Sanatçılar:

  • Cansu Sönmez
  • Gamze Duman
  • Mehmet Can Gürsoy
  • Nilüfer Topal
  • Tuğba Çınar
  • Tuğçe Diri 

Küratörler:

  • Buket Bal
  • Miray Aydın

Başlangıç tarihi: 06.03.2019

Bitiş Tarihi: 06.05.2019

Yer: Endless Art Taksim

- Reklam -

SON HABERLER

Mazgala sıkışan adamı itfaiye kurtardı

İzmir’in Konak ilçesinde, sokakta yaşayan ve iddialara göre temizlik yapmak için yağmur...

Eskişehir Newrozu’nda gözaltına alınan 4 HDP’li serbest

Eskişehir'de, Newroz kutlamalarındaki konuşmalarında "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve adliyeye...

Unicorn Store’dan ilk fragman yayınlandı

Oscar ödüllü oyuncu Brie Larson, ilk kez yönetmen koltuğunda oturduğu filmi...

Aç kalan tilkiyi elleriyle besledi

Bayburt'ta, doğal yaşam alanları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta zorlanan tilki, indiği...

Malatya’da 4,5 büyüklüğünde deprem

Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AB, anlaşmasız Brexit hazırlıklarını tamamladı

Avrupa Birliği (AB), 12 Nisan'da anlaşmasız Brexit'e yönelik ulaşım, finans, eğitim, sosyal...

Belediye-İş’ten Tunç Soyer’e destek

Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’e desteğini...

Rus basını: Rusya, Venezuela’ya 100’den fazla asker gönderdi

Rusya'nın, askeri nakliye uçağı ile Venezuela'ya 100'den fazla asker ve 35 ton...

Doku Sanat Galerisi’nde “Yüzleşme”

Perincan Yalnızcık’ın 17’nci sergisi “Yüzleşme”, 11 Nisan itibariyle Doku Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle...

Ayşenur Arslan gözaltına alınma sürecini anlattı

Gazetemizin yazarı Ayşenur Arslan, Halk TV'de hazırladığı Medya Mahallesi programında Eskişehir'de gözaltına...