Anasayfa KÜLTÜR SANAT "Öğrenebileceğim Yer” sergisi kapılarını sanatseverlere açtı

“Öğrenebileceğim Yer” sergisi kapılarını sanatseverlere açtı

Küratörlüğünü Buket Bal ve Miray Aydın’ın üstlendiği “A Place I Can Learn / Öğrenebileceğim Yer” isimli sergi kapılarını sanatseverlere açtı.

Doğa, birey ve sanat ilişkilerinin arasındaki kesişimlere odaklanan ve Cansu Sönmez, Gamze Duman, Mehmet Can Gürsoy, Nilüfer Topal, Tuğba Çınar ve Tuğçe Diri’nin işlerini buluşturan sergi, 6 Mayıs tarihine kadar Endless Art Taksim’de ziyaret edilebilir.

“İmkansız Oyun” Cansu Sönmez

Sergi hakkında:

İnsanlık yakın ilişki içerisinde olduğu doğayı tarihsel süreç boyunca biçimsel ve düşünsel açıdan araştırmış ve yalnızca izlemekle kalmamış onu değiştirme ve dönüştürme gücünü edinmiştir.

Doğaya bakış açısındaki ayrımlar, zamanla sanatsal ifadedeki ayrımları da beraberinde getirmiştir. Doğa, esnek anlamsal çağrışımları, değişkenliği, devinimi, sanatta metaforik anlatımlara imkan sağlamış ve sanatçının, biricik malzeme kaynağı olmaktan kendini alamamıştır.

Sanatçı, doğanın imgesini düşünerek kaotik nesnelere ve doğadan alınan formlara yeni anlamlar ekleyerek, yerlerini değiştirerek onları programlamaya çalışmıştır. İzleyici de sanatçıya ait olan yorumun mesafesi ile özgürleşmiş ve sezgisel düşünmeye olanak bulmuştur.

Yaratılışından bu yana insan, varlığını anlamlandırmanın yöntemlerini araştırmak için daima doğaya başvurmuştur. Doğanın bir parçası olan ve aynı zamanda doğanın anlamını keşfetmek için tüm gücünü kullanan insan, bir yandan kendine ait dönüşümü de kültürel, teknolojik ve sezgisel olarak gerçekleştirmek ister. Bu gerçekleştirme süreci tamamlanamaz.Sanat ve doğa birlikteliği, bir iç içelikten ötegelir.

“Doğum Sancısı” Mehmet Can Gürsoy

Tarihsel süreçte bu birliktelikten doğan sanat eserlerine farklı anlam ve bakışlar atfedilir. Doğanın sürekliliği ve barındırdığı sınırsız form ve şekil, bireye sayısız farklı örnek sunmakla beraber, sanatçının da esin kaynağı olur. Doğanın sahip olduğu en temel özelliklerden biri onun sürekliliğidir. Doğa sürekli değişir, kalıcı bir yaratımı söz konusu değildir. Sanatçı ile bu noktada ayrışırlar.

Sanatçı hem onun bir parçası hem de öğrencisidir.Doğanın kendisi ve sanat tasviri aracılığıyla doğayı kavramaya çalışan insanın süreci, günümüzde onu doğal olanın insan eliyle dönüştürülmesi ve yok edilmesi üzerinden eleştirilir hale getirmiştir.Bireyin doğayla olan ilişkisine eleştiri getirebilecek araçlar, teknoloji ve kültürel dönüşümle farklılaşmış ve sanata kaynaklık eden doğal form ve şekiller de biçimsel bozulmalara uğramışlardır.

“Vanitas” Nilüfer Topal

Bu anlamda sanatçı; doğa, birey ve sanat ilişkisinde daha farklı arayışlara girerek eleştiri yoluna gitmiş ve/ya biçimsel deformasyonu, gerçeklikleri, hayal ve rüyaları ile onu yeniden kurgulamıştır.Bireyin dönüşümüyle, arzular da dönüşüme uğramış, bu da birey algısının daha esnek bir hal almasına yol açmıştır.

Doğanın insanla kurduğu ilişkide insan doğanın bir parçasıyken, gerçekleşen dönüşüm ve algının esnekliğini gerçekleştirmek için bozulan arzular ve istekler, kişisel eleştiriler ve bireysel kurtuluşları imler hale gelmiştir. Bu sebeple günümüzde doğa, bireyin inşa ettiği anlamlar dünyasının bozulan bir parçası olarak görünmektedir. Bu anlam ve ilişkileri araştırdığımız ‘’Öğrenebileceğim Yer’’ isimli sergi; hepimizi doğa, birey ve sanat ilişkilerini sorgulamaya davet ediyor. 

Sanatçılar:

  • Cansu Sönmez
  • Gamze Duman
  • Mehmet Can Gürsoy
  • Nilüfer Topal
  • Tuğba Çınar
  • Tuğçe Diri 

Küratörler:

  • Buket Bal
  • Miray Aydın

Başlangıç tarihi: 06.03.2019

Bitiş Tarihi: 06.05.2019

Yer: Endless Art Taksim

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber