Anasayfa EĞİTİM Öğretmen açığına sözleşmeli pansumanı

Öğretmen açığına sözleşmeli pansumanı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Eğitimcilerin güvencesiz istihdama yol açtığı gerekçesiyle tepki gösterdiği sözleşmeli öğretmenlik kapsamında dün, 20 bin öğretmen ataması gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği branş kontenjanlarına başvuran 130 bin adaydan mülakatları kazanan 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması bilgisayar kurası ile gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı törene, ataması yapılmayan öğretmenlerin gözyaşları damga vurdu. Törende konuşan Selçuk, “Bu yıl bütçe imkanları çerçevesinde 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştirebiliyoruz” dedi.


Her geçen yıl büyüyerek yarım milyona yaklaşan ataması yapılmayan öğretmenler sorununa sözleşmeli istihdam pansumanı yapıldı. MEB’in bütçe raporunda öğretmen ihtiyacının 109 bin olarak belirtilmesine karşın yalnızca 20 bin öğretmenin atanmasına “bütçe imkanları” gerekçe gösterildi. Tepkilerin sandığa yansımasını önlemek amacıyla seçimlerin sonrasına bırakılan ve tartışmalı mülakatlar nedeniyle büyük mağduriyetleri beraberinde getiren sözleşmeli öğretmenlikte ilk perde, on binlerce öğretmen adayı için hüsranla sonuçlandı.

Mülakata ilişkin açıklama yapılmadı
MEB Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. MEB’in, “Adayın mülakat puanı, KPSS puanının üç aşağı ya da yukarısında verilebilir” kararının uygulanmaması nedeniyle çok sayıda adayın yüksek KPSS puanına karşın baraj altında bırakılmasının yarattığı mağduriyetlere ilişkin açıklama yapmayan Selçuk, “Öğretmenlik mesleği fedakarlık, özveri mesleğidir” diye konuştu. Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen, “Suç ve cezanın şahsiliği” ilkesine karşın KHK ile ihraç edilen bir yakını bulunduğu için mülakatta elenen öğretmen adayları da sosyal medya üzerinden MEB’e tepki gösterdi.

Mazeretli tayin hakları yok
Sözleşmeli istihdam çerçevesinde yapılan öğretmen atamalarının sonuçlarının açıklandığı gün, “2018 Yılı Kadrolu Öğretmenlerin Mazeret Tayin Duyurusu” da yayımlandı. Sözleşmeli öğretmenler bu dönem tayin kapsamına alınmadı. Öğretmenlere, aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme olanağı tanıyan düzenlemenin dışında bırakılan sözleşmeli öğretmenler tepki gösterdi.

“Şartlar eşit olsa bari”
Bazı sözleşmeli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u etiketleyerek Twitter hesaplarından tepkilerini şöyle ifade etti:

»Tutturmuşlar, “Şartları biliyordunuz” diye. Atanmamıza iki ay kala kadrolu alımı sözleşmeliye çevirip, “Ya işini ya eşini seç, dedi” eski Milli Eğitim Bakanı. Şimdi de ne işimizden ne de eşimizden vazgeçmemenin cezasını çektiriyorlar.

»Eşimden bin 200 km uzakta tüp bebek tedavisi gördüm. Sonuç olumsuz. Ama hâlâ o tedavinin kredi borcunu ödüyorum. Ne kolay söylüyorlar, “Bilerek geldiniz, işinize gelmiyorsa istifa edin gidin” diye.

»Özel okullarda çok düşük ücretlerle köle gibi çalıştırıyorlar. Mesleği yapmak inadımız ile sözleşmeli öğretmenliğe razı geliyoruz. Annem aylarca hastanede kaldı geçen yıl, okulu bırakıp yanına gidemedim. Şimdi de “Size mazeret” yok deniyor. Kadrodan geçtik, eşit şartlar olsa bari.

“Mesleğe sorunlarla başlayacaklar”
Ataması yapılan tüm öğretmenlerin sevincini paylaştığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, sözleşmeli istihdam edilen öğretmenlerin mesleğe birçok sorunla başlayacağının da altını çizdi. Sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz koşullarda çalıştırılacağına vurgu yapan Aydoğan, “Sözleşmeli meslektaşlarım, özür durumu tayin hakkından mahrum kalacak ve ek ders, terfi, kademe adaletsizliği ile birlikte mesleklerine başlayacaklardır” diye konuştu. Ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 37 ilin nüfusunun toplamının üzerine çıktığını söyleyen Aydoğan, dün gerçekleşen atamaların mülakatlarında yaşananlara ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:


“KPSS ‘den yüksek puanlar alan kişilere herhangi bir hukuki gerekçe gösterilmeyerek mülakattan düşük puanlar verildi ve atama hakları ellerinden alındı. Mülakat mağduru öğretmenlere ilişkin hiçbir açıklama yapılmadı. Bu adaletsizliğe son verilmediği sürece, ‘Bizim için çok değerlisiniz ‘ cümlesinin hiçbir anlamı olmayacaktır. Sözleşmeli, ücretli, ataması yapılmayan, özel eğitim kurumlarında esnek, güvencesiz çalışma koşulları dayatılan tüm meslektaşlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,962AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

“Ekonomik savaşla İran halkı hedef alınıyor”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Huzistan eyaletinin Irak sınırında yer alan Hürremşehr kentinin...

Fransa Açık’ta ana tablo kuraları çekildi

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) ana tablo kuraları çekildi. Tek erkeklerde...

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

Sonraki haber