Öğretmen açığına sözleşmeli pansumanı
25.07.2018 07:41 EĞİTİM
Atanmayan öğretmenler sorununa sözleşmeli pansumanı geldi. Binlerce öğretmen açığına karşın yalnızca 20 bin öğretmenin atanmasına “bütçe” gerekçe gösterildi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Eğitimcilerin güvencesiz istihdama yol açtığı gerekçesiyle tepki gösterdiği sözleşmeli öğretmenlik kapsamında dün, 20 bin öğretmen ataması gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği branş kontenjanlarına başvuran 130 bin adaydan mülakatları kazanan 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması bilgisayar kurası ile gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı törene, ataması yapılmayan öğretmenlerin gözyaşları damga vurdu. Törende konuşan Selçuk, “Bu yıl bütçe imkanları çerçevesinde 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştirebiliyoruz” dedi.

Her geçen yıl büyüyerek yarım milyona yaklaşan ataması yapılmayan öğretmenler sorununa sözleşmeli istihdam pansumanı yapıldı. MEB’in bütçe raporunda öğretmen ihtiyacının 109 bin olarak belirtilmesine karşın yalnızca 20 bin öğretmenin atanmasına “bütçe imkanları” gerekçe gösterildi. Tepkilerin sandığa yansımasını önlemek amacıyla seçimlerin sonrasına bırakılan ve tartışmalı mülakatlar nedeniyle büyük mağduriyetleri beraberinde getiren sözleşmeli öğretmenlikte ilk perde, on binlerce öğretmen adayı için hüsranla sonuçlandı.

Mülakata ilişkin açıklama yapılmadı
MEB Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. MEB’in, “Adayın mülakat puanı, KPSS puanının üç aşağı ya da yukarısında verilebilir” kararının uygulanmaması nedeniyle çok sayıda adayın yüksek KPSS puanına karşın baraj altında bırakılmasının yarattığı mağduriyetlere ilişkin açıklama yapmayan Selçuk, “Öğretmenlik mesleği fedakarlık, özveri mesleğidir” diye konuştu. Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen, “Suç ve cezanın şahsiliği” ilkesine karşın KHK ile ihraç edilen bir yakını bulunduğu için mülakatta elenen öğretmen adayları da sosyal medya üzerinden MEB’e tepki gösterdi.

Mazeretli tayin hakları yok
Sözleşmeli istihdam çerçevesinde yapılan öğretmen atamalarının sonuçlarının açıklandığı gün, “2018 Yılı Kadrolu Öğretmenlerin Mazeret Tayin Duyurusu” da yayımlandı. Sözleşmeli öğretmenler bu dönem tayin kapsamına alınmadı. Öğretmenlere, aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme olanağı tanıyan düzenlemenin dışında bırakılan sözleşmeli öğretmenler tepki gösterdi.

“Şartlar eşit olsa bari”
Bazı sözleşmeli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u etiketleyerek Twitter hesaplarından tepkilerini şöyle ifade etti:

»Tutturmuşlar, “Şartları biliyordunuz” diye. Atanmamıza iki ay kala kadrolu alımı sözleşmeliye çevirip, “Ya işini ya eşini seç, dedi” eski Milli Eğitim Bakanı. Şimdi de ne işimizden ne de eşimizden vazgeçmemenin cezasını çektiriyorlar.

»Eşimden bin 200 km uzakta tüp bebek tedavisi gördüm. Sonuç olumsuz. Ama hâlâ o tedavinin kredi borcunu ödüyorum. Ne kolay söylüyorlar, “Bilerek geldiniz, işinize gelmiyorsa istifa edin gidin” diye.

»Özel okullarda çok düşük ücretlerle köle gibi çalıştırıyorlar. Mesleği yapmak inadımız ile sözleşmeli öğretmenliğe razı geliyoruz. Annem aylarca hastanede kaldı geçen yıl, okulu bırakıp yanına gidemedim. Şimdi de “Size mazeret” yok deniyor. Kadrodan geçtik, eşit şartlar olsa bari.

“Mesleğe sorunlarla başlayacaklar”
Ataması yapılan tüm öğretmenlerin sevincini paylaştığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, sözleşmeli istihdam edilen öğretmenlerin mesleğe birçok sorunla başlayacağının da altını çizdi. Sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz koşullarda çalıştırılacağına vurgu yapan Aydoğan, “Sözleşmeli meslektaşlarım, özür durumu tayin hakkından mahrum kalacak ve ek ders, terfi, kademe adaletsizliği ile birlikte mesleklerine başlayacaklardır” diye konuştu. Ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 37 ilin nüfusunun toplamının üzerine çıktığını söyleyen Aydoğan, dün gerçekleşen atamaların mülakatlarında yaşananlara ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“KPSS ‘den yüksek puanlar alan kişilere herhangi bir hukuki gerekçe gösterilmeyerek mülakattan düşük puanlar verildi ve atama hakları ellerinden alındı. Mülakat mağduru öğretmenlere ilişkin hiçbir açıklama yapılmadı. Bu adaletsizliğe son verilmediği sürece, ‘Bizim için çok değerlisiniz ‘ cümlesinin hiçbir anlamı olmayacaktır. Sözleşmeli, ücretli, ataması yapılmayan, özel eğitim kurumlarında esnek, güvencesiz çalışma koşulları dayatılan tüm meslektaşlarımızın sorunu bizim sorunumuzdur.”