Öğretmenler hep sıkıntı çekiyor

MELİS GÜNDEN

Doların artışını öğretmenlerin durumu üzerinden değerlendiren AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, ‘Önceki dönemlerde öğretmenlerin limon sattığını ancak şimdilerde böyle haberlerle karşılaşılmadığını’ söyleyerek öğretmenlerin yaşam koşullarının kendi dönemlerinden iyiye gittiğini öne sürdü. Turan’ın bu sözlerini BirGün’e yorumlayan eğitim sendikaları, öğretmen koşullarının kötüye gittiğini belirtti.

Yoksulluk sınırının altında

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, mevcut şartlarda öğretmenlerin ekonomik durumunun iyi olmadığını ifade etti. Öğretici, “Limon satan öğretmen haberleri olmasa da ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen var. Aynı zamanda öğretmenler yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Kamuya baktığınızda üniversite mezunu olup da en düşük ücret alan kesim öğretmenler” açıklamasında bulundu.


Öğretmenlerin alım gücü düşüyor

Eğitim Sen’den Özgür Bozdoğan, AKP iktidarı boyunca öğretmenlerin alım gücünde bir artış yaşanmadığını, aksine her dönem ekonomik kayıplara uğradığını söyledi. Bozdoğan, “AKP’den ne zaman ekonomik kayıpların telafisini istesek üzerini örttü. Öğretmenlerin ekonomik durumu geçmiştekinden daha iyi değil” dedi.

AKP iktidara geldiğinden beri kademeli olarak öğretmenlerin alım gücünün düştüğünü ifade eden Bozdoğan, “Öğretmenlerin alım gücünde limon sattıkları dönemden daha ileri bir gelişme kesinle yaşanmadı. Hak kayıpları, kamu çalışanları için telafi edilmesi zorunlu olan bir noktaya geldi” diye konuştu.

Öğretmenlerin böyle bir tartışmanın malzemesi yapılmasının kabul edilir olmadığının altını çizen Bozdoğan şöyle devam etti: “Öğretmenlik mesleğinin siyasiler açısından limon satma ya da satamama durumu ile değerlendirilmesinin ve atanamayan öğretmenlerin de Eminönü’nde yem bekleyen kuşlara benzetilmesini meslek grubu olarak kabul etmiyoruz.”

Öğretmen maaşının asgari ücrete oranı

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında asgari ücret 163 milyondu. Bu dönemde öğretmenlerin aldığı maaş ise 560 milyondu. Bugüne geldiğimizde ise bin 603 lira asgari ücret varken en yüksek öğretmen maaşı ise 3 bin 537 lira. 2002’de öğretmen maaşı asgari ücretin 3,43 katı iken bugün 2,20 katına tekabül ediyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,942BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,464TakipçiTakip Et
7,909AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL