Öğretmenler, 'performans'a karşı kokart taktı: Meslek onurum için performansa hayır
06.04.2018 11:26 EĞİTİM
Eğitim Sen’in “Performans Sistemi”ne karşı başlattığı “Mesleğime Dokunma” kampanyasına çok sayıda öğretmen destek verdi. İşyerlerinde kokart takarak kampanyaya katılan öğretmenler, “Meslek onurum için performansa hayır” sözleriyle MEB’in dayatmasına karşı çıktı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmenlere dayattığı “Performans Sistemi” ülke genelinde protesto edildi. Eğitim Sen’in performans sistemine karşı başlattığı “Mesleğime Dokunma” kampanyası kapsamında Türkiye’nin hemen her yerinde öğretmenler, kokart takarak kampanyaya destek verdi. Tüm okullarda yoğun katılımla gerçekleştiği öğrenilen protestoda öğretmenler, “Meslek onurum için performansa hayır” sözleriyle MEB’in dayatmasına karşı çıktı.

“Geri dönülemez zararları olacak”

Eğitim Sen öncülüğünde gerçekleşen kokart takma eylemi kapsamında okullarda okunan bildiride performans sisteminin amacının yalnızca “performansı değerlendirmek” amacı taşımadığı vurgulandı. Uygulamanın, öğretmen haklarına geri dönülemez şekilde zarar vereceğinin altı çizilerek, “Yarın çok geç olmadan, bugünden başlayarak sizleri iş güvencesi hakkımıza sahip çıkmaya, emeğimizi sahiplenmeye, haklarımızı geliştirmeye, ‘Mesleğime Dokunma’ kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz” denildi. Sendika, tüm eğitim emekçilerini 17-20 Nisan tarihleri arasında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri önünde yapılacak açıklamaya davet etti.

ogretmenler-performans-a-karsi-kokart-takti-meslek-onurum-icin-performansa-hayir-448203-1.

“Mülakat değil liyakat…”

Öğretmenlerin okuduğu bildirire, eğitim emekçilerinin taleplerine ilişkin şunlar kaydedildi:

“Bizler, siyasal iktidarda kim olursa olsun hükümetlerin, öğrencilerimizle, velilerimizle ve meslektaşlarımızla aramıza girmesini istemiyoruz. Mülakat, sınav değil, liyakat istiyoruz. Birilerine makbul görünmek için değil, öğrencilerimize ve gelecek nesillere yararlı olmak için işimizi güven içinde yapabilmek istiyoruz. Bizler, kayırmacı ve öznel değerlendirmelere, özlük haklarımızın bu değerlendirmelere bağlanmasına itiraz ediyoruz.”

“Dünyada örneği yok”

Öğretmenlerin, öğrencilerine ve yaşadıkları topluma karşı sorumlulukların bilinciyle, türlü fedakarlık yaparak görevlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Eğitim Sen’in açıklaması şöyle devam etti:

“Öğretmenler niteliksiz. Öğretmenler çalışmıyor’ deniliyor. Özlük haklarımızı, çalışma koşullarımızı, öğrenme iklimini ve iş güvencemizi köklü biçimde etkileyecek, dünyanın hiçbir ülkesinde örneği olmayan performans denetimi ve sınav uygulaması bizlere dayatılıyor. Öğretmenler, işini daha iyi yapmaya değil, daha fazla puan toplamaya yönlendirilmek isteniyor. Hep birlikle el ele verirsek bu uygulamayı durdurabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Birlikte başarabiliriz.”