Anasayfa ÖZEL Öğretmenler savcıya karşı “sahada” kaybetti: Maç yapan öğretmenler gözaltına alındı

Öğretmenler savcıya karşı “sahada” kaybetti: Maç yapan öğretmenler gözaltına alındı

Bir grup öğretmen, futbol oynamak isteyen Çermik Savcısı'nın, "Sahayı boşaltın" talimatına uymayınca gözaltına alındı. Savcının “Kavga var” ihbarıyla çağırdığı polislerin gözaltına aldığı öğretmen, BirGün’e konuştu. Savcının ısrarcı tutumuyla tartışmanın uzadığını belirten öğretmen, “Kavga yoktu” dedi. Eğitim Sen Temsilcisi Sümer ise yaşananların iktidarın öğretmene bakışını yansıttığını savundu

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, “Bu kadar da olmaz” dedirten bir olay yaşandı. Önceki akşam 21.00-22.00 saatleri arasında halı saha maçı yapan öğretmenler, aynı saatler arasında aynı sahada maç yapmak isteyen bir savcının talimatıyla maçın 10’uncu dakikasında gözaltına alındı. Yaşananların, savcının 22.00-23.00 arasında olan maçının saatini karıştırmasından kaynaklandığı öğrenildi.

Diyarbakır Çermik’teki çeşitli okullarda görev yapan 14 öğretmen, önceki gün saat 21.00’de halı saha maçı yapmak için sözleşti. Belirlenen saatte sahaya giden öğretmenler, maçın henüz 10’uncu dakikasında maç devam ederken sahaya giren bir savcının, “Çıkın biz oynayacağız, bizim saatimiz” müdahalesiyle karşılaştı. Öğretmenler, maç saatinin saha görevlisiyle konuşularak birkaç gün önceden planlandığını anlatmaya çalışsa da savcı ısrarını sürdürdü.

KAVGA İHBARI GELDİ

Tartışmanın uzaması üzerine savcı, sahaya polis çağırdı. Sahaya gelen polisler, öğretmenlerden kimliklerini göstermelerini istedi. Halı sahanın evlerine yakın olması nedeniyle kimliğini yanına almayan 13 öğretmen, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bekletilen öğretmenlerden edinilen bilgiye göre, polisler öğretmenlere, “Bize ‘halı sahada kavga var’ ihbarı yapıldı” bilgisini verdi. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yarım saat tutulan öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün gelmesiyle serbest bırakıldı.

ORTADA KAVGA YOKTU

Gözaltına alınan öğretmenlerden biri, yaşananlara ilişkin detayları BirGün’e anlattı. Halı saha sahibinin maçlarının olduğu günün sabahında savcıya, “Maçınız 22.00-23.00 saatleri arasında” mesajı attığını da öğrendiklerini ifade eden öğretmen, “Biz de anlatmaya çalıştık ama sayın savcı anlamamakta ısrarcı oldu” diye konuştu. Polislerin kavga ihbarı üzerine halı sahaya geldiğinin altını çizen öğretmen, “Ortada kavga falan yoktu. Savcının yanlış anlamasıyla başlayan süreç buralara kadar geldi” ifadelerini kullandı.

Halı sahanın işletmecisi Ahmet Karaalp de yaşananları anlattı. Önceki gece 22.00 ile 23.00 saatleri arasında rezervasyon yapan Cumhuriyet savcısının da içerisinde bulunduğu grubun, aralarındaki bir kişinin saati arkadaşlarına yanlış söylediğini ifade eden Karaalp “Bu sırada öğretmenler maça başladı. Diğer grup ‘Biz oynayalım’ dedi ama öğretmenler kabul etmedi ve sonrasında gelen polislerce gözaltına alındı.

İKTİDARIN YAKLAŞIMINI ÖZETLİYOR

Yaşananlarla öğretmenlik mesleğinin bir kez daha ayaklar altına alındığını söyleyen Eğitim Sen 3 No’lu Ergani Şube Eşbaşkanı Ramazan Sümer, “Bütün bunlar, iktidarın öğretmene yaklaşımını çok güzel yansıtıyor” dedi. Konunun sosyal medyada duyulmasının ardından Bakanlıktan yapılan açıklamaların samimi olmadığını savunan Sümer, “Aynı Bakanlık, öğretmenleri haksız sürgün ve ihraçlarla itibarsızlaştırıyor. Bu kadar şiddet sarmalında olan öğretmenlerin böyle bir olay da yaşaması hiç şaşırtıcı değil” şeklinde konuştu.

***

MEB’DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili işlem başlattığını kaydederek “Çermik’te öğretmenlerimize yönelik yaşanan olay bir öğretmen olarak bizi üzmüştür. Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması temennimizdir” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu da konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Safran, “Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür” paylaşımını yaparken Aydoğdu, “Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz. Öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum” açıklamasında bulundu. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırdığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,706AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Rusya’dan S-400 açıklaması: Kurallara uygun

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini almasına...

Akşener’in Beyoğlu ziyaretine Valilik yasağı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Beyoğlu'ndaki Kızılay çadırını ziyareti Valilik tarafından...

Erdoğan: Yargı kararı İmamoğlu’nun önünü kesebilir

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, ''Ailesi isterse Ahmet Kaya'nın mezarının getirilmesi...

Engin Altay’dan AKP’ye moderatör yanıtı

CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İBB adayı Binali Yıldırım ortak...

Kılıçdaroğlu: Ahlaki olmayan devletin istihbarat örgütünün iktidara hizmet etmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun İsmail Küçükkaya ile bir otelde...

Yeni Askerlik Yasası’nın nihai oylaması haftaya yapılacak

Yeni Askerlik Yasası teklifin TBMM'deki nihai oylamasının önümüzdeki Salı günü yapılacağı bildirildi.

BM raporu: Türkiye, en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda 2018 yılı itibarıyla dünyada...

CHP’den ‘Göç ve Entegrasyon Komisyonu’ önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "TBMM çatısı altında daimi bir 'Göç ve...

Konda Araştırma: İmamoğlu yüzde 54, Yıldırım yüzde 45

Konda Araştırma şirketi 23 Haziran Pazar günü gerçekleşecek İstanbul seçimleri için yaptığı...

İstanbul’da meslek odalarından ortak çağrı: 23 Haziran’ı kentimiz için şenlik gününe dönüştürelim

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonları 23 Haziran açıklaması yayımladı.Koordinasyon...

Sonraki haber