Anasayfa ÖZEL Öğretmenler şubatta 40 bin atama istiyor

Öğretmenler şubatta 40 bin atama istiyor

Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da eylem yaparak, bu yıl sadece 20 bin öğretmenin atanacağını açıklayan Bakan Selçuk’a tepki gösterdi. Öğretmenler şubat ayında ek 40 bin, bu yıl ise 100 bin atama istedi

Ataması yapılmayan öğretmenler, şubat ayında 40 bin öğretmenin daha atamasının yapılması talebiyle dün Ankara’da bir araya geldi. Türk Eğitim-Sen’in düzenlediği eylemde, şubatta yapılacak 20 bin öğretmen atamasının yeterli olmadığını ifade eden öğretmenler, “Şubatta ek 40 bin, bu yıl toplamda ise 100 bin öğretmen ataması yapılmasını ısrarla talep ediyoruz” dedi.

Valilik inşaat alanını adres gösterdi

Ankara Valiliği, ataması yapılmayan öğretmenlerin seslerini duyurmak amacıyla gerçekleştirmek istediği eylem için, metro inşaatı çalışmalarının henüz devam ettiği Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) adres gösterdi. Eylem alanına çamur araziden yürüyerek ulaşan öğretmenler, “Susma haykır atama haktır” ve “Şubatta öğretmene 40 bin atama” sloganları attı. 9 yıldır ataması yapılmayan bir öğretmen, eyleme eşi ve kundaktaki çocuğu ile katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) şubat ayında tamamlayacağı 20 bin öğretmen atamasının gecikmiş olan 2018 yılı atamaları olduğunun altını çizen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, “Hiç kimse atama bekleyen arkadaşlarımızın ağzına bir parmak bal sürmeye kalkışmasın” diye konuştu.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 382 bin atama bekleyen öğretmen olduğu yönündeki açıklamalarını anımsatan Geylan, “Buna rağmen Bakan Selçuk, ‘2019’da sadece 20 bin öğretmen ataması yapacağız’ diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu! Biz Ziya Sulçuk’tan hükümet ve maliye nezdinde daha etkili ve daha kararlı girişimlerde bulunarak hemen şubatta 40 bin ilave olmak üzere yıl genelinde 100 bin öğretmen atama yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

76 bin 605 ücretli öğretmen var

İl valiliklerine il genelinde bulunan ücretli öğretmenlerin sayısına ilişkin soru yönelttiklerini söyleyen Geylan, “Bugüne kadar bize sadece 64 il valiliğinden resmi cevap geldi. Buna göre Türkiye’de şu anda 76 bin 605 ücretli öğretmen çalıştırılıyor. Bu ne demektir? 75 bin 605 noktada ivedi acil, elzem öğretmen açığı var demektir. Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, çocuklarımızın dersi boş geçmesin diye öğretmen görevlendirmiş demektir. Hal böyle iken sadece 20 bin öğretmen ataması yapmak neye hizmettir” şeklinde konuştu.

Hükümetin sıklıkla bütçeden eğitime ayrılan payın artırıldığına vurgu yaptığını belirten Geylan, “Öğretmen yoksa eğitim yatırımları beyhude” ifadesini kullandı. Geylan, öğretmen açığının 200 bine yaklaştığı bir ülkede eğitime yapılan yatırımların övülmesinin anlamlı olmadığının altını çizdi.

***

9 yıldır atanmayan bir öğretmen eyleme bebeğiyle katıldı.

‘Öğrencilerimize bizi kavuşturun’

Eylemde ataması yapılmayan öğretmenler adına konuşan Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Kılıçaslan, “Atama bekleyen öğretmenlerin okullarına kavuşması, emeklerinin karşılığını alması siz devlet büyüklerinin ellerindedir. Bunun için bizler ana atama dönemi olan şubat ayında karma alımın mağduriyetlerini gidermek adına 40 bin öğretmen alımı yapmanızı, bizleri öğrencilerimize kavuşturmanızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,168AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

 Küçük şeyler…

Gazeteleri boş bırakmaya gelmiyor! Eleştiriye ve uyarıya ara verince yanlışlar alıp başını...

‘Askerlikten muafiyet’ yetkisi demokratik değil

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a istediği kişiyi askerden muaf...

Son iki haftada beş gazeteci saldırıya uğradı: Nedeni cezasızlık ve nefret dili!

Dilan EsenGazeteci Sabahattin Önkibar’ı Ankara’da darp eden...

Dersim Tunceli, Tirilye Zeytinbağı

Beni en çok güldüren (Acı acı) Fatih Portakal’ın sitemkar fırçasıydı. Belediye Meclisi’nden...

Yabız hırsız, çeçe sineği ve Trypanosoma gambiense

Saray’a gerekli YSK’nin gerekçeli kararı, “Çünkü çaldılar” iftirası ve ardından cami çıkışı...

Mezuniyet masrafı cep yakıyor

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla, ilkokuldan üniversiteye kadar okullarını bitirecek öğrencileri şimdiden mezuniyet heyecanı...

‘80 milyonla SEÇSİS, MERNİS gibi büyük projelerin bazıları yapılır’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik...

Sadaka değil, kazanılmış haklarımızı istiyoruz

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), gasp edilen emeklilik hakları için yasa çıkarılması talebiyle...

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Sonraki haber