Anasayfa GÜNCEL Öğretmenlik atamasında kriter öğretmen olmamak!

Öğretmenlik atamasında kriter öğretmen olmamak!

BURCU CANSU / [email protected]
@burcu_cansu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devlet okuluna giden çocukların eğitimi için “ücretli öğretmen” görevlendirmelerini gerçekleştirirken ciddi sorunlar yaşanıyor. Sınıf öğretmeni, okul öncesi ya da branş öğretmeni olarak görev yapacak olanlar ağırlıklı olarak Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Büro Hizmetleri, Muhasebe, El Sanatları, Bilgi Belge Yönetimi, İlahiyat, Mobilya, Hemşirelik bölümlerinin mezunları arasından görevlendiriliyor.


Türkiye’de resmi verilere göre 436 bin 291 ataması yapılmayan öğretmen, yaklaşık 100 bin de öğretmen açığı bulunuyor. Ataması yapılmayan öğretmenler simit satıp esnaf lokantalarında garsonluk yaparak hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Bütçeden eğitime yeterli pay ayrılmadığı için kadrolu öğretmenlerle doldurulamayan, sınıf veya branş öğretmenlerinden askere giden, ücretsiz izne ayrılan ve raporlu olanların yerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011/43 numaralı genelgesine göre “ücretli öğretmen” görevlendiriliyor.

‘Ön lisans’ yetiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, “ücretli öğretmenlik” için formasyonu olmayan ön lisans mezunlarının söz konusu görevlere atamasını yapıyor.

‘Ücretli öğretmenlik’ için bugüne kadar görevlendirilenler arasında turizm, gıda yönetimi, büro yönetimi ve muhasebe, bilgisayar programcılığı, tarla bitkileri, bankacılık, elektronik, harita tapu kadastro, lojistik, bankacılık, makine, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, adalet, ilahiyat, el sanatları, mobilya ve dekorasyon bölümü mezunları yer aldı.

‘Torpil yapılıyor’

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aydemir Aydoğan, ücretli öğretmenlik uygulaması ile ilgili BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “Ücretli öğretmenliğe yönelik hiçbir kriter yok. Lisans da alıyor, ön lisans da alıyor. Okul müdürü üzerinden giden bir süreç var, okul müdürü kimi isterse ilçe milli eğitim müdürü onay veriyor. Hem öğrencilerin eğitim hakkı ihlal ediliyor, hem de torpil yapılıyor” dedi.


“Eğitim fakültesi mezunu olmak ya da mezun olunan alanın öğretmenliğini yapmak” gibi önemli bir kriterin yok sayıldığını belirten Aydoğan, şunları söyledi:

“Veliler bu durumdan habersiz. Bilinçli veliler çocuğunun ders sürecindeki aşamaları takip ederek bir sorun fark ettiklerinde bunu tespit edebilir. Okullarda onlarca branş var, ücretli öğretmenlerin sürekliliği de yok. Bir sınıfta 5-6 ücretli öğretmen değişikliği olabiliyor, velinin bunu takip etmesi de çok kolay değil. Bu sorun Türkiye genelinde yaşanıyor. Ücretli öğretmenler asgari ücret dahi kazanamadığından başka iş bulduklarında gidiyor. Ne bir hakkı ne de ne kadar süre çalışacağına ilişkin verdiği bir söz var. Devlet eğitime bütçe ayırmalıdır ve ataması yapılmayan öğretmenleri branşlarına atayarak bu sorunu çözmelidir. Devlet kendisine daha ucuza gelen ücretli öğretmenlik uygulamasından vazgeçmelidir.”

SON HABERLER

Kadıköy’de iklim değişikliği ile mücadele iki katına çıktı

Kadıköy Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadelede sera gazı salınımlarının yüzde 20 oranında...

Salihli Çevre Derneği: Doğayı yok edenlere oy yok

Salihli Çevre Derneği, 31 Mart yerel seçimlerinde oylarını toprağına ve suyuna sahip...

Bu da ‘oy pazarı’

MESUT KAPLAN 1978 yılında:“Kapitalizmin tüm baskılarına rağmen, Doğruya...

Anadolu Efes play-off’u garantiledi

Basketbol THY Avrupa Ligi'nde 27. hafta maçlarının ardından Anadolu Efes ile İspanyol temsilcisi Barcelona Lassa, play-off'a kalmayı garantiledi.

Âşıklar arasında yolculuk

KARDELEN TATAR Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kars’ta Çobanoğlu...

Sanatçılar, Metin Ersoy’u anlattı

“Kalipso Kralı” Metin Ersoy’un 85. yaş günü “Calypso Night: Metin Ersoy Tribute”...

“ABD, Venezuela halkının sağlığına kast edemeyecek”

Venezuela'da ulusal ölçekte ilaç dağıtımı için Çin'in desteği ile Barinas, Lara, Aragua,...

Yeni Zelanda’da silah yasası değişti

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentindeki iki camide 50 kişinin hayatını...

Beyazıt’ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı: 3 yaralı

Fatih'te bir halk otobüsünün yaya yoluna girmesi sonucu 3 kişi yaralandı.

Ticaret Bakanı: Market markalarına sınırlama geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf...