Anasayfa GÜNCEL ‘OHAL’ ilanı tedhişçiliktir

‘OHAL’ ilanı tedhişçiliktir

Tedhiş, insanları dehşete düşürüp, yapacağını yapamaz, söyleyeceğini söyleyemez hale getirmek.

Bu yolda kullanılan araçlardan ilki de, insanları ‘cumhurbaşkanına hakaret’le suçlamak: 15-16 yaşındaki çocukları, okulda sınıflarından alıp götürüyorlar, tutuklamak için; tutuklama kararı vermeyen savcıyı, hakimi anında sürüyorlar en uzak illere, kardı kıştı dinlemeden: OHAL ilanından önce de mevcut rejim, en kural tanımaz ve vicdansızından bir eşkıyalık rejimiydi.


Sırf bunları yazdık diye de ‘cumhurbaşkanına hakaret’ diye hakkımızda soruşturma açabilirdi zavallı bir savcı; açmazsa sürgün edilmek tehdidiyle karşı karşıya. Erdoğan rejimi, ‘muhbir olmazsan, ihbar edilirsin’ rejimi: Hayatta kalabilmek için alçaklaşmak.

FETÖ’cüler parlamentoyu bombalamışlar: “Parlamenter rejim artık bekleme odasında” diyen de mahkemeye çıkartılacak mı? “Mevzuatı boş verin”; yani “hukuk-mukuk tanımayın, yönetmelik, yasa, anayasa da neymiş, iplemeyin geçin” diyen de yargılanmazsa, ortada bir yargı yok, ‘mevzuat düşmanı’nın bir oyunu, tezgahı var demektir.

HDPli milletvekilleri için ne diyor: “Milletim sizi orada istemiyor.” ‘Orası’ neresi: Meclis. Git milletvekillerini kendin seç: Bu ne kendini bilmezlik, bu ne despotluk, bu ne saygısızlık, ne denli bir hakaret biz vatandaşlara/seçmenlere; dahası en büyük ayırımcılık, bölücülük, hainlik, silahlı siyaset/iç savaş kışkırtıcılığı, dolayısıyla da kan-oburluk.

Birinin de gözü ‘flu’ görüyormuş benim Meclis’e gönderdiklerimi: Benim ülkemi kana bulama; git, uzaklaş; halkımı birbirinin katili yapma ya da daha kolayı, katarakt ameliyatı ol, Yunanistan’dan ithal yerli ve milli can/sağlık tacirinin prim/performans meczubu kıldığı hastanelerin/özel ‘tıp merkezleri’nin birinde.

OHAL ilanı, insanları kendilerini ‘diken üstünde’ hissettirmeye yönelik, tedhişçi; parlamentoyu (konuştay, tezakürgah) devre dışı bırakmaya yönelikliği ölçüsünde de Meclis’i bombalamaya mümasil bir tasarruftur.

Yargılanması gereken biri daha var: “Anayasa ne söylerse söylesin” diyen seçkin devlet ‘adam’ı; bugünlerde her fırsatta gözlerinin nasıl yaşardığını anlatmayı adet edinmiş Pamukova fatihi; 41 insanı ‘hızlandırılmış tren’ maskaralığı/yalanı/caniliği uğruna ve de ‘reis’ine şan olsun diye ölüme gönderen nükteci…

Nükteci olmasına nükteci de, ‘mizah’ı pek sevmiyor: Leman’ı daha matbaada bastırtıp yasakladı, ‘paralel’ci ‘terör’le mücadele babında.

Türkçedeki bire bir, mükemmel ve 300 yıllık karşılığı ‘tedhiş’ iken ‘terör’ kelimesini kullanmakta ısrar eden herkese şüpheyle ve teyakkuzla bakmak, biz yurtseverlerin –abartmıyorum- birincil görevidir. Tedhiş yerine terör diyen, insanları şiddet kullanarak/kullanma tehdidiyle dehşete, dolayısıyla kendilerini ‘diken üstünde’ hissetmeye sürüklemek suretiyle yıldırıp sindirerek yapacağını yapamaz, daha doğrusu ‘hiç yokmuş’ gibi yapar hale getirme peşindeki bir faşist, ya da kendini akıntıya kaptırmış, dolayısıyla istemeden de olsa faşistlerin değirmenine su taşıyan bir ‘manipulé’dir.

Şöyle bitirelim: OHAL ilanı, insanları kendilerini ‘diken üstünde’ hissettirmeye yönelik, tedhişçi; parlamentoyu (konuştay, tezakürgah) devre dışı bırakmaya yönelikliği ölçüsünde de Meclis’i bombalamaya mümasil bir tasarruftur.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,542AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ölümlü şezlong kavgasının detayları ortaya çıkıyor: AKP’li başkanın ağabeyi çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde şezlong tartışması nedeniyle polis memuru Kadir Ozan Yüce’nin öldüğü,...

Türkiye F-35 üretim zincirinden çıkartılıyor

F-35 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin, Türkiye'nin üretim zincirinden çıkartılacağını açıkladı.

Beyaz Saray’da ‘Türkiye’ toplantısı: Olası yaptırımlar görüşülüyor

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yaptırımların görüşülmesinin beklendiği Beyaz Saray toplantısı başladı.

IMF büyüme tahminlerini aşağı çekti

Uluslararası Para Fonu, Washington'daki merkezinde açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD ve...

ABD: İran’a ait ikinci bir insansız hava aracı düşürmüş olabiliriz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, bir savaş gemisinin geçtiğimiz...

’30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil’ diyen AKP’li belediye başkanından geri adım

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı ikinci oturumu gerçekleşti. AKP'li Alinur...

Hakan Atilla Türkiye’ye gönderiliyor

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'ye gönderilecek.

Hasankeyf için çağrı yapıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi...

5 ayda 724 bin kişi icralık oldu

Kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olanların sayısının...

ABD Savunma Bakanı belli oldu

ABD Kongresi, ABD Savunma Bakanlığı'na ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen...

Sonraki haber