Anasayfa ÖZEL OHAL Komisyonu ‘dosyaları bitiremedi’

OHAL Komisyonu ‘dosyaları bitiremedi’

Kamudan ihraç edilen 125 bin yurttaşın işlerine geri dönebilmek için başvurduğu OHAL Komisyonu’nun görev süresi bir yıl uzatıldı. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Tanrıkulu, “Komisyon, insanları fiili ölüme mahkûm ediyor” dedi

Kamudan antidemokratik şekilde ihraç edilen yurttaşların zorunlu başvuru adresi olan ve muhalefetin işlevsiz bulduğu için kapatılmasını istediği OHAL İnceleme Komisyonu’nun görev süresi uzatıldı.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında iki yılda 36 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı ve 125 bin 806 kişi, sosyal medya paylaşımları ve kurum kanaati gibi antidemokratik gerekçeler de ileri sürülerek kamu kurumlarındaki görevlerinden ihraç edildi.

İç hukuk yollarından bir sonuç alamayan yurttaşların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmasının önünü kesmek için kurulan OHAL İnceleme Komisyonu ise iki yılda yalnızca 42 bin kişinin itirazını değerlendirdi. Komisyon, üç bin kişinin göreve dönmesine karar verdi. 39 bin yurttaşın başvurusu ise reddedildi ve işlerine dönüşün önü kapandı.

Erdoğan’ın kararı

Resmi Gazete’de yayımlanan son kararla yedi üyeden oluşan OHAL İnceleme Komisyonu’nun görev süresi bir yıl uzatıldı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren karara göre, komisyonun son görev süresi 31 Aralık 2019 oldu.

Fiili ölüme mahkûm ediyor

Hükümetin yurttaşların hak arama girişimlerini sonuçsuz bırakmak için yeni bir iç hukuk yolu ürettiğini ifade eden TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Komisyon, insanları fiili ölüme mahkûm etmekten başka bir işe yaramıyor” dedi.

Komisyonun görev süresinin uzatılmasındansa yurttaşların adil yargılamalar sonucunda taleplerinin karara bağlanması gerektiğini ifade eden CHP’li Tanrıkulu, BirGün’e yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:
“Komisyonun, yapısı itibarıyla etkili bir iç hukuk yolu olmadığı çok açıktır. Amacı, mağdurların yargıya, oradan Anayasa Mahkemesi’ne, oradan da AİHM’e gidecekken bunun süresini uzatmak, yolu dolandırmaktır. Bu haliyle de Hükümet’in tasarladığı amaca uygun bir biçimde hareket etmektedir. Komisyonun görev süresi bir değil, birkaç yıl art arda uzatılsa da hukuka, Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun karar vermesi mümkün değildir. Bugüne kadar yalnızca üç bin kişinin göreve geri dönmesi, bunun en büyük göstergesidir.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,968AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İkinci küresel eylem: İklim savaşçıları vazgeçmiyor

KARDELEN TATARİklim değişikliğine karşı...

CHP bir kez daha ‘ekonomi’ diyecek

YSK’nin iptal kararının ardından 23 Haziran olarak belirlenen yenileme seçimine yönelik programını...

AKP’de ‘bize oy verenler de küskünlere katılırsa’ kaygısı

Kaybettiği İstanbul seçimini YSK eliyle iptal ettiren ve yeniden sandığa gidilecek 23...

Karara itiraz şart

YSK’nin ‘kesin hükmünde’ olan İstanbul seçimlerini iptal kararına karşı itiraz yolları tartışılıyor....

YSK kararı sandığı tehdit ediyor

Dilan Esenİstanbul’da demokratik kitle ve meslek örgütleri,...

YSK’nin iptal gerekçesinin altı tamamen boş: Ali İhsan Yavuz bile daha inandırıcıydı!

YSK, İBB seçimleri için açıkladığı iptal gerekçesinde seçmen iradesinin nasıl değiştirildiğine ilişkin...

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Sonraki haber