Okul bahçesinde gerilim hattı!

RABİA YILMAZ

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Derbent Mahallesi’ndeki Sabiha Erturgut İlk ve Orta Okulu’nun, yüksek gerilim hattının bulunduğu alana kurulduğu ortaya çıktı. Yeni kurulan okulun bahçesindeki yüksek gerilim hattının yanı sıra, okula çok yakın bir bölgede de yüksek gerilim hattı dağıtım merkezi bulunuyor. Fırtınalarda tellerin öğrenciler üzerine düşme riski de gözardı edilirken, herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı da iddialar arasında yer alıyor. Veliler de, çocuklarının sağlığından ve güvenliğinden endişe duyduklarını belirterek, acil önlem çağrısı yaptı.


Elektrik şirketi: Yeraltına alacağız

Gediz A.Ş. ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yüksek gerilim hattının sağlık açısından bir sakınca içermediğini ileri sürdü.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuru ve bilirkişi heyetinin yaptığı çalışmalar sonucunda, yüksek gerilim hattının ciddi sıkıntılar yaratabileceği ortaya kondu. Elektrik şirketi de, 2018 yatırım programında konunun yer aldığını ve yaz dinlencesinde hattın yeraltına alınacağını açıkladı. Ancak okullar açılmasına karşın, yüksek gerilim hattı hâlâ okulun bahçesinde duruyor.

BİZİ TAKİP EDİN

358,972BeğenilerBeğen
54,840TakipçiTakip Et
1,080,139TakipçiTakip Et
7,390AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL