Okul müdürü ‘İzmir Marşı’ndan rahatsız oldu
15.05.2018 08:44 EĞİTİM

MUSTAFA KÖMÜŞ [email protected]

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan İzmir Atatürk Lisesi’nin mezuniyet töreni esnasında öğrencilerin İzmir Marşı okumasına sinirlenen okul müdürüyle veliler arasında tartışma yaşandı.

İzmir’in köklü okullarından İzmir Atatürk Lisesi’nde 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşen12. sınıfların mezuniyet programında kep atma esnasında öğrenciler 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı okumak istedi. Fakat okul müdürü S. D. “siyasi içerikli” diyerek İzmir Marşı’nı programdan çıkardı.

Öğrenciler tören esnasında müdürün bu kararına uymayıp marşı söylemeye başladı. Okul müdürü bunun üzerine öğrencilerin sesinin duyulmasını engellemek için hoparlörden yüksek sesle başka şarkıları çaldırmaya başladı. Öğrenciler mikrofonu kapattırıp marş söylemeye devam etti. Müdür tekrar mikrofona gelip “Ben bu okulda okul marşından başka bir marş söyletmem” deyince öğrenciler ve veliler yuhalayarak kürsüye yürüdü. Müdüre tepki gösteren veliler, “Burası Türkiye Cumhuriyeti, görev yapmak istemiyorsanız çekilin gidin” dedi.

MEZUNLAR DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İzmir'in köklü okullarından Atatürk Lisesi'nin mezuniyet töreninde, öğrencilerin Onuncu Yıl ve İzmir Marşı okumasına engel olmak istediği ileri sürülen okul müdürü ve veliler arasında çıkan tartışmaya Atatürk Lisesi Mezunları Derneği'nce tepki gösterildi. Bir grup mezun, okulun önünde toplanırken, Dernek Başkanı Murat Saraç da basın açıklamasını okudu. Üzücü bir olay olduğunu belirten Saraç DHA'ya yaptığı açıklamada, "Güzel geçen mezuniyet töreni aynı zamanda Anneler Günü'ydü. Törenin sonunda üzücü olay yaşanıyor. Güzel de geçti aslında. En sonda gençler, oradaki coşkuyla İzmir Marşı'nı ve Onuncu Yıl Marşı'nı söylemek istiyorlar. Burada bir engelleme oluyor. Okulumuz aydınlık geleceği sağlayan bir okul. Aydınlık geleceğin gençlerini yetiştiren okulumuzun bu şekilde anılması da üzüntü verici. Pek çok yerden tepki geldi. Burada aslında eğitim sistemiyle ilgili zihniyet değişimine ihtiyaç var. Tepkimiz isimlerle ilgili değil. Biz zihniyetin değişmesini istiyoruz. Geçmişte de farklı konularda kriz yaşadık. Okulumuzun ismine layık olmasını istiyoruz. Bu tür şeylerle anılmasını istemiyoruz" dedi.