Okul servisleri: Çocuklar kime emanet?

ANIL KARACA – [email protected] – @anilkaraca17

Okul servisleri ile skandallar gün geçtikçe artıyor. Veliler çocuklarını okul servislerine vermekten çekinmeye başladı. Son zamanlarda silahlı çatışmalar, sabıka kaydı olan şoförler ve ölümlerle gündemden düşmeyen okul servisleri ile ilgili yaşanan skandallardan bazıları şöyle:

  • Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Ümraniye ilçesindeki bir okulda, öğrenciler kayıt olmak için velileriyle okuldayken, servis şirketleri çalışanları arasında silahlı çatışma çıkmış; olayda 1 kişi yaşamını yitirmiş 2 kişi de yaralanmıştı. Olaya karışan servisçilerden birinin birçok suçtan sabıkalı olduğu ortaya çıkmıştı.
  • İzmir’in Çiğli ilçesinde, okul servisi ile kreşe gönderilen 3 yaşındaki Alperen Şahin, uyuyakaldığı okul servisinde unutulmuş; 9 saat havasız kalarak yaşamını yitirmişti. Olayın ardından servisin şoförü tutuklanmıştı.
  • İstanbul’da trafik denetimine takılan bir okul servisinin, kendisini tamirci olarak tanıtan şoförünün ehliyeti olmadığı ortaya çıkmıştı. Şoföre para cezası kesilmiş; araç bağlanmıştı.
  • Urfa’da öğrenci taşıyan iki ayrı öğrenci servisi firmasının sürücü ve çalışanları arasında çıkan; tabancaların da kullanıldığı kavgada 5 kişi yaralanmıştı.

Gündeme yansıdığı kadarıyla haberdar olduğumuz skandalları infografik ile derledik:

okul-servisleri-cocuklar-kime-emanet-349207-1.

‘BİRTAKIM GENELGELER GÖNDERİLDİ’

Hükümet cephesi ise kamuoyunda büyük tepki toplayan servis çalışanlarının fail olduğu olaylarla ilgili çalışma yürütmeye başladıklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Okullarımızın güvenliği konusunda önemli adımlar atabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Birtakım genelgeler gönderildi.” diyerek konuyla etkin ve kararlı adımlar atmaya devam edeceklerini savundu.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise, “Servis şoförü ve rehber personel olunabilmesi için uyuşturucuyla ilgili ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olması gerekliliği bir zorunluluktur.” diyerek yönetmeliğe atıfta bulundu; fakat gündeme gelen olaylar, yönetmeliğe ne derece uyulduğunu gözler önüne serdi.


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, okul servis aracı şoförlerinde, trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise yaptığı bir açıklamada, silahlı kavgaların ardından yeni önlemler alındığını, bundan sonra şoförlerin ‘mesleki yeterlilik’ belgesi ile çalışabileceğini duyurmuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

358,885BeğenilerBeğen
54,822TakipçiTakip Et
1,079,895TakipçiTakip Et
7,368AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL