“Okul servislerinde denetimleri artırın”
14.09.2017 11:10 GÜNCEL
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes, okul servis araçlarında yaşanan sorunlara ilişkin bir açıklama yaptı.

BİRGÜN ANKARA

Okul servislerinde hemen her gün kamuoyunun gündemine gelen aksaklıkların giderilmesi gerektiğini ve denetimlerin artırılması gerektiğini söyleyen Özerciyes, “Her eğitim-öğretim döneminde olduğu gibi bu yıl da velilerimiz açısından önemli gündemlerden birini okul servis araçları oluşturmaktadır. Ülkemizde toplu ve güvenli taşımanın yetersizliği, velileri büyük oranda okul servis araçlarını tercih etmeye zorlamaktadır” dedi.

“UYGULAMALAR YETERSİZ”

Geçtiğimiz ay İzmir’in Çiğli İlçesi’nde kreşe giden 3 yaşındaki Alperen Şahin’in uyuduğu okul servisinde unutulup hayatını kaybetmesinin okul servis araçlarında hem denetimde hem de uygulamada var olan yetersizlikleri bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Özerciyes, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulaştırma Bakanlığı’nın 2007’de yayımladığı ve günümüze kadar çeşitli eklemeler yapılarak değişikliğe uğrayan ‘Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ tüm eksikliklerine rağmen bu konuda bir disiplin sağlamaktadır. Ancak denetimlerdeki yetersizlikler ve uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle ciddi sorunlar oluşmakta, üzücü kazaların önüne geçilememektedir. Durum böyle olunca öğrenci velilerine de büyük sorumluluk düşmekte, dikkat edilmesi ve takipçi olunması gereken birçok konu bulunmaktadır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıkladığı 'eğitim istatistikleri' verilerine göre 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ankara’da 964 bin 645 temel eğitim ve ortaöğretim öğrencisi bulunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden aldığımız bilgiye göre ise kentte kayıtlı 6 bin 377 okul servis aracı görev yapmaktadır.”

“TAŞIMACILIK KONTROL ALTINA ALINMALI”

“Trafiği olumsuz etkileyen ve önemli bir kazanç kapısı haline getirilen servis taşımacılığının, artık kontrol altına alınması şarttır. Sorunun kamusal, ücretsiz, nitelikli toplu taşıma ile çözülebileceği açıktır. Bu anlamda, yerel yönetimin politikalarını gözden geçirmesi ve kamu yararı doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Ankara Şubesi olarak, kamusal denetim anlayışımız gereği, toplum yararı ve kamu güvenliği için tüm okul servis araçlarını denetlemeye hazır olduğumuzu belirtir, yetkili kurumları bir kez daha önemle uyarırız.”