Anasayfa ÖZEL ‘Okulda olmalıydı inşaatta can verdi’

‘Okulda olmalıydı inşaatta can verdi’

KHK ile 15 yıllık öğretmenlik hayatı bitirilen ve önceki gün inşaatta hayatını kaybeden Aslan Durman son yolculuğuna uğurlandı. İki çocuk sahibi Durman için arkadaşları, “Sınıfta olmalıydı, inşaatta ölmemesi gerekirdi. Bir öğretmen inşaattan ne anlar” dedi

Urfa Viranşehir’de kendi evinin inşaatını yapan KHK’li öğretmen Aslan Durman, önceki gün çalıştığı binanın çökmesi üzerine hayatını kaybetti. 15 yıllık öğretmenlik hayatı bir KHK ile sonlandırılan Eğitim Sen üyesi sınıf öğretmeni Durman biri engelli iki çocuk sahibiydi. Ailesini geçindirmek için çiftçilik yapan, inşaat işleriyle uğraşan Durman dün son yolculuğuna uğurlandı.

Durman’ın arkadaşı Saadettin Aydoğan, vefat haberinin kendilerini oldukça üzdüğünü vurgulayarak Durman’ın hem geçmişte öğretmenliğini yaptığı çocuklarla hem de onların aileleriyle iyi ilişkiler içinde olduğunu, ihraç edildikten sonra da onlarla görüşmeye devam ettiğini söyledi. Sağlık emekçisi olan ve kendisinin de ihraç edilerek görevinden koparıldığını belirten Aydoğan, “O öğretmendi, ben sağlık emekçisiyim. Biz ihraç edilerek görevimizden koparıldık ve bilmediğimiz, eğitimini almadığımız işlere itildik” dedi.

BİR ÖĞRETMEN DEMİRDEN NE ANLAR

Aslan’ın demokrat kişiliğinden dolayı, muhalif olduğu için ihraç edildiğini belirten Aydoğan, “Mesleği elinden alındı, öğrencilerinden koparıldı ve inşaatlara itildi. Başka yapacak şeyi yoktu. Ailesinin yükünü sırtlamış çiftçilikle ve inşaatla uğraşmak zorunda kalmıştı. KHK’ler bizi bitiriyor. Hastalıklarla, ölümlerle uğraşıyoruz. Bir öğretmen çiftçilikten, inşaattan ne anlar? 15 yıllık bir öğretmen inşaattan ne anlar? Biz kendi işlerimiz dışında farklı işlere farklı alanlara itiliyoruz” ifadelerini kullandı. Durman’ın saz çaldığını, türkü söylediğini ve çok yönlü bir kişiliği olduğunu vurgulayan Aydoğan “Öğrencileriyle de onların velileriyle de arası çok iyiydi. Saz çalardı, türkü söylerdi. Çok yönlüydü, sanatsal bir yanı vardı. İki küçük çocuğa sahip. Küçük olan 1-2 yaşında ve engelli. Onun tedavisi için sürekli hastanelere koşturuyordu” dedi.

İlginizi çekebilir:  Öğrettin mi?

İHRAÇ EDİLMESEYDİ BÖYLE OLMAZDI

Eğitim Sen Urfa Şube Başkanı İsmail Tutal ise KHK’li emekçilerin görevlerine geri dönmesi için mücadele etmenin şart olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu arkadaşımız KHK ile ihraç edilmeseydi o inşaatta olmazdı. Öğretmen evinde, kursta ya da okulda olurdu. Öğrencileriyle birlikte olurdu. Bu yaşamların son bulması gerçekten çok üzücü. Hukuksuzlukların son bulması için mücadele etmeliyiz. Maalesef Viranşehir’de kaybettiğimiz ne ilk arkadaşımız ne de son olacak. Birçok yoldaşımızı arkadaşımızı böyle kaybettik.”

KHK ile yapılan ihraçların sadece öğretmenleri değil aynı zamanda onların eşlerinin, çocuklarının ve öğrencilerinin de mağdur edildiğini belirten Tutal “İktidar bir an önce hukuka göre adım atıp OHAL komisyonunu lağvetmeli. Bugün elinde tebeşir olması gereken arkadaş, bir inşaatta tuğlaların arasında can verdi. Bu acının son olmasını diliyoruz. İktidar bir an önce hukuka göre adım atıp OHAL komisyonunu lağvetmeli. Çağrımız bu yöndedir” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,707AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Antalya’da 2 caretta caretta bıçaklanıp vurarak öldürüldü

Antalya'daki Belek turizm bölgesindeki sahilde, 2 caretta carettanın tüfekle vurularak ve bıçaklanarak...

İmamoğlu: Neymiş? “Azgın azınlık”, Lafa bak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, '''Kimin parasını kime dağıtıyorsun?'...

Siverek’teki katliama ilişkin tutuklu sayısı 5’e yükseldi

Urfa’nın Siverek ilçesinde 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı katliamda iki kişi...

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Sonraki haber