Anasayfa EĞİTİM Okullara şirket modeli

Okullara şirket modeli

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Yeni eğitim yılında özel öğretimin payını artırmak için bütçesinden 1 milyar 509 milyon lira ayıran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), devlet okullarının da şirketleşmesinin önünü açan bir düzenlemeye imza attı. MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” adı altında başlatacağı yeni uygulamaya göre, okullarda artık öğretmenler değil, “Profesyonel kadrolar” yöneticilik yapacak.


Özel öğretimin payını eğitimin hemen her kademesinde artıran MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” uygulamasına, “MEB Yönetici Atama Sistemi” de dahil edildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin göreve geldikten sonraki ilk 100 günlük eylem planını içeren listede duyurulan, “Eğitim yöneticilerinin profesyonellere bırakılması” projesinin detayları belli oldu. ‘Eğitimde Kalite Endeksi’yle güncellenen yönetici atama sistemi ile okullardaki müdür ve müdür yardımcılığı gibi idari görevlere kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölümlerin mezunlarının atanmasının önü açıldı.

okullara-sirket-modeli-497862-1.‘Okul yöneticiliği belgesi’
Yeni atama sistemi ile MEB’in belirlediği eğitim merkezlerinde eğitim alan kamu yönetimi, iktisat ve işletme mezunlarına, eğitimlerin sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları durumunda, “Profesyonel okul yöneticiliği” belgesi verilecek. Yönetici olmak isteyen öğretmenler ise yönetici oldukları takdirde öğretmenlik kadrosundan çıkarılacak.

‘Eğitim yöneticiliği meslek değildir’
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Eğitim kamusal bir hizmettir ve tüm kamusal hizmetler gibi eşit, ücretsiz ve ulaşılabilir olmalıdır” dedi. Eğitim yöneticiliğinin bir meslek olamayacağının altını çizen Aydoğan, “Eğitim yöneticiliği, öğretmenlerin ikincil görev olarak yürüttüğü bir faaliyettir. Profesyonel yöneticilik, eğitimin ticarileştirilmesinin önemli bir adımı olacaktır” diye konuştu. Okulların ticarethane, öğretmenlerin tüccar, öğrencilerin ise müşteri olmadığına vurgu yapan Aydoğan, şunları kaydetti:

“Bir öğrencinin hayatına dokunmayanların, eğitimci olmayan kişilerin okul idarecisi olması, eğitimde yaşanılan sorunları daha da artıracak ve okullar arasında var olan eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Performans taslak yönetmeliğinin uygulanmayacağı açıklansa da öğretmen strateji belgesindeki adımlar hayata geçirilmeye devam etmektedir. Eğitim yöneticilerinde profesyonelliğe geçilmesi, performans taslak yönetmeliğinde yer alan maddelerin de adım adım yaşama geçirileceğini göstermektedir.”

okullara-sirket-modeli-497863-1.‘Eğitimin dışında bir proje’
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da hayata geçirilmesi planlanan uygulamaya ilişkin, “Öğrencilerin ve velilerin müşteri olarak görülmesi” değerlendirmesi yaparak, “Asıl sıkıntıyı halk çekecek. Uygulama aşamasını henüz görmedik ama sendika olarak direkt itiraz edeceğiz ve Anayasa’nın ilgili kanun maddeleri üzerinden dava açacağız” dedi. Projenin temelinde, öğrenci ve velilerden katkı payı alarak okulun, “Kârlı bir sistem” haline getirilmesi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Tamamıyla eğitimin dışında bir proje. Eğitimin iyi hale getirilmesinin yol ve yöntemleri bellidir” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

TRT operasyonuna ‘Süleyman Soylu’ müdahalesi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de...

Düzce’deki sel felaketinde kaybolan 6 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Düzce Esmahanım Köyü'nde sel sularına kapılarak kaybolan 6 kişinin aramasına 3'üncü gününde...

Ülke genelinde denetim: 165 taksi trafikten men edildi, 19 kişi gözaltına alındı

Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde ülke genelinde taksilere yönelik yapılan denetimde, bin 551...

Gezi davasının internet sitesine erişim engeli

Gezi Davası'na ilişkin gelişmeleri aktarmak için açılan "geziyisavunuyoruz.org" sitesine erişim engeli getirildi.

Instagram beğenileri 5 ülkede daha kalkıyor

Kanada'da denenen pilot proje; İrlanda, İtalya, Japonya, Avustralya ve Brezilya'da da uygulanmaya...

Adana’da sulama kanalında bir kadına ait cansız beden bulundu

Adana'da Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanalında 70 yaşlarında kimliği belirsiz...

Adana’da sahte içki operasyonları: 4 gözaltı

Adana’da düzenlenen operasyonlarda toplam 2 ton 200 litre etil alkol ve çok...

Marmara’da sıcaklıklar artıyor

Marmara Bölgesi'nde sıcaklığın 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor.Meteoroloji...

Merakla beklenen The Witcher dizisinden ilk fragman

Uzun süredir merakla beklenen The Witcher dizisinin ilk fragmanı San Diego Comic-Con’da yayınlandı.

Mis gibi hüzün rüzgârı

'Sensizlik Varmış’ isimli ilk albümüyle tanıdığımız, sonrasında ‘Tutunmadan Akıyorum’ isimli ikinci albümünü...

Sonraki haber