Anasayfa EĞİTİM Okullara şirket modeli

Okullara şirket modeli

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Yeni eğitim yılında özel öğretimin payını artırmak için bütçesinden 1 milyar 509 milyon lira ayıran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), devlet okullarının da şirketleşmesinin önünü açan bir düzenlemeye imza attı. MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” adı altında başlatacağı yeni uygulamaya göre, okullarda artık öğretmenler değil, “Profesyonel kadrolar” yöneticilik yapacak.


Özel öğretimin payını eğitimin hemen her kademesinde artıran MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” uygulamasına, “MEB Yönetici Atama Sistemi” de dahil edildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin göreve geldikten sonraki ilk 100 günlük eylem planını içeren listede duyurulan, “Eğitim yöneticilerinin profesyonellere bırakılması” projesinin detayları belli oldu. ‘Eğitimde Kalite Endeksi’yle güncellenen yönetici atama sistemi ile okullardaki müdür ve müdür yardımcılığı gibi idari görevlere kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölümlerin mezunlarının atanmasının önü açıldı.

okullara-sirket-modeli-497862-1.‘Okul yöneticiliği belgesi’
Yeni atama sistemi ile MEB’in belirlediği eğitim merkezlerinde eğitim alan kamu yönetimi, iktisat ve işletme mezunlarına, eğitimlerin sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları durumunda, “Profesyonel okul yöneticiliği” belgesi verilecek. Yönetici olmak isteyen öğretmenler ise yönetici oldukları takdirde öğretmenlik kadrosundan çıkarılacak.

‘Eğitim yöneticiliği meslek değildir’
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Eğitim kamusal bir hizmettir ve tüm kamusal hizmetler gibi eşit, ücretsiz ve ulaşılabilir olmalıdır” dedi. Eğitim yöneticiliğinin bir meslek olamayacağının altını çizen Aydoğan, “Eğitim yöneticiliği, öğretmenlerin ikincil görev olarak yürüttüğü bir faaliyettir. Profesyonel yöneticilik, eğitimin ticarileştirilmesinin önemli bir adımı olacaktır” diye konuştu. Okulların ticarethane, öğretmenlerin tüccar, öğrencilerin ise müşteri olmadığına vurgu yapan Aydoğan, şunları kaydetti:

“Bir öğrencinin hayatına dokunmayanların, eğitimci olmayan kişilerin okul idarecisi olması, eğitimde yaşanılan sorunları daha da artıracak ve okullar arasında var olan eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Performans taslak yönetmeliğinin uygulanmayacağı açıklansa da öğretmen strateji belgesindeki adımlar hayata geçirilmeye devam etmektedir. Eğitim yöneticilerinde profesyonelliğe geçilmesi, performans taslak yönetmeliğinde yer alan maddelerin de adım adım yaşama geçirileceğini göstermektedir.”

okullara-sirket-modeli-497863-1.‘Eğitimin dışında bir proje’
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da hayata geçirilmesi planlanan uygulamaya ilişkin, “Öğrencilerin ve velilerin müşteri olarak görülmesi” değerlendirmesi yaparak, “Asıl sıkıntıyı halk çekecek. Uygulama aşamasını henüz görmedik ama sendika olarak direkt itiraz edeceğiz ve Anayasa’nın ilgili kanun maddeleri üzerinden dava açacağız” dedi. Projenin temelinde, öğrenci ve velilerden katkı payı alarak okulun, “Kârlı bir sistem” haline getirilmesi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Tamamıyla eğitimin dışında bir proje. Eğitimin iyi hale getirilmesinin yol ve yöntemleri bellidir” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,965AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber