Anasayfa EĞİTİM Okullardaki etkinlikleri yalnızca MEB düzenlemeli

Okullardaki etkinlikleri yalnızca MEB düzenlemeli

MEB ile Nurcu Hizmet Vakfı arasında imzalanan değerler eğitimi protokolünün yürütmesi, Danıştay kararıyla durduruldu. Kararda, MEB dışındaki bir kuruluşun okullarda etkinlik düzenleyemeyeceği belirtilerek “Aksi halde eğitim kurumları bu kuruluşların faaliyet alanına dönüşebilir” denildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile dini vakıf ve cemaatlerle imzalanan işbirliği anlaşmalarından biri daha yargıya takıldı. Danıştay 8’inci Dairesi, MEB’in Hizmet Vakfı ile imzaladığı, “Değerler Eğitimi” protokolünün örgün eğitimi kapsayan bölümünün yürütmesini durdurdu. Eğitim Sen’in protokole karşı açtığı davayla alınan yürütmeyi durdurma kararında, eğitimin eğitimcilerin sorumluluğunda olduğu ve üçüncü kişilere devredilemeyeceğinin altı çizildi.

Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı, Bakanlık ile okullarda değerler eğitimi verilmesine yönelik ilk protokolü 2014 yılında imzaladı. Taraflar, Temmuz 2017’de sona eren protokol için bir kez daha masaya oturarak geçerlilik süresini 2020’ye kadar uzattı. Vakfın, “Değerler Eğitimi” adı altında öğrencilere dini kavram ve bilgileri anlattığını öğrenen veliler, protokolün iptali için birçok ilde eylem düzenledi. Eğitim Sen de “MEB, çeşitli dini cemaat ve vakıflarla yaptığı protokoller aracılığıyla çocuklarımızı öğretmenlere değil, adı tecavüz ve taciz vakalarıyla anılan kişi ve kurumların eline teslim etmek istemektedir” gerekçesiyle protokolü yargıya taşıdı.

YALNIZCA MEB YAPABİLİR

Birçok davaya konu olan ancak ısrarla sürdürülen protokol bu kez Danıştay 8’inci Dairesi’ne takıldı. Hem örgün hem de yaygın eğitimi kapsayan projenin örgün eğitim ayağının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Kararda, örgün eğitimdeki öğrencilere yönelik etkinliklerin yalnızca MEB eliyle yürütülebileceği anımsatılarak “Etkinliklerinin doğrudan diğer kurum, kuruluş ve bireyler tarafından yürütüleceğinin kabul edilmesi, örgün eğitim kurumlarını kanuni idare ilkesine ve genel idare ilkesine aykırıdır” denildi.

TELAFİSİ OLMAZ

Danıştay, kamu kurumları dışındaki kuruluşlara okullarda etkinlik düzenleme izni verilmesi durumunda eğitim kurumlarının bu kuruluşların faaliyet alanına dönüşebileceği uyarısında bulundu. Eğitim öğretim hizmetinin ancak memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülebileceğine dikkati çeken Danıştay, aksi durumda telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğabileceğine dikkati çekti. Protokolün, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanan ve yayın eğitimi kapsayan kısmının yürütmesinin durdurulması talebi ise reddedildi. Eğitim Sen, kararın bu yönüne yeniden itiraz edileceğini bildirdi.

ENSAR’DA DA AYNI KARAR

Danıştay daha önce Ensar Vakfı ile yapılan protokollerle ilgili de karar vermişti. Fakat alınan karara rağmen MEB ile Ensar, işbirliğine devam etmiş ve vakıf okullarda etkinlik yapmaya devam etmişti.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Rusya: ABD’nin Golan Tepeleri kararı savaşa yol açar

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD’nin Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıyamaya ilişkin...

Sonraki haber