Anasayfa EĞİTİM Okullardaki etkinlikleri yalnızca MEB düzenlemeli

Okullardaki etkinlikleri yalnızca MEB düzenlemeli

MEB ile Nurcu Hizmet Vakfı arasında imzalanan değerler eğitimi protokolünün yürütmesi, Danıştay kararıyla durduruldu. Kararda, MEB dışındaki bir kuruluşun okullarda etkinlik düzenleyemeyeceği belirtilerek “Aksi halde eğitim kurumları bu kuruluşların faaliyet alanına dönüşebilir” denildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile dini vakıf ve cemaatlerle imzalanan işbirliği anlaşmalarından biri daha yargıya takıldı. Danıştay 8’inci Dairesi, MEB’in Hizmet Vakfı ile imzaladığı, “Değerler Eğitimi” protokolünün örgün eğitimi kapsayan bölümünün yürütmesini durdurdu. Eğitim Sen’in protokole karşı açtığı davayla alınan yürütmeyi durdurma kararında, eğitimin eğitimcilerin sorumluluğunda olduğu ve üçüncü kişilere devredilemeyeceğinin altı çizildi.

Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı, Bakanlık ile okullarda değerler eğitimi verilmesine yönelik ilk protokolü 2014 yılında imzaladı. Taraflar, Temmuz 2017’de sona eren protokol için bir kez daha masaya oturarak geçerlilik süresini 2020’ye kadar uzattı. Vakfın, “Değerler Eğitimi” adı altında öğrencilere dini kavram ve bilgileri anlattığını öğrenen veliler, protokolün iptali için birçok ilde eylem düzenledi. Eğitim Sen de “MEB, çeşitli dini cemaat ve vakıflarla yaptığı protokoller aracılığıyla çocuklarımızı öğretmenlere değil, adı tecavüz ve taciz vakalarıyla anılan kişi ve kurumların eline teslim etmek istemektedir” gerekçesiyle protokolü yargıya taşıdı.

YALNIZCA MEB YAPABİLİR

Birçok davaya konu olan ancak ısrarla sürdürülen protokol bu kez Danıştay 8’inci Dairesi’ne takıldı. Hem örgün hem de yaygın eğitimi kapsayan projenin örgün eğitim ayağının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Kararda, örgün eğitimdeki öğrencilere yönelik etkinliklerin yalnızca MEB eliyle yürütülebileceği anımsatılarak “Etkinliklerinin doğrudan diğer kurum, kuruluş ve bireyler tarafından yürütüleceğinin kabul edilmesi, örgün eğitim kurumlarını kanuni idare ilkesine ve genel idare ilkesine aykırıdır” denildi.

TELAFİSİ OLMAZ

Danıştay, kamu kurumları dışındaki kuruluşlara okullarda etkinlik düzenleme izni verilmesi durumunda eğitim kurumlarının bu kuruluşların faaliyet alanına dönüşebileceği uyarısında bulundu. Eğitim öğretim hizmetinin ancak memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülebileceğine dikkati çeken Danıştay, aksi durumda telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğabileceğine dikkati çekti. Protokolün, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanan ve yayın eğitimi kapsayan kısmının yürütmesinin durdurulması talebi ise reddedildi. Eğitim Sen, kararın bu yönüne yeniden itiraz edileceğini bildirdi.

ENSAR’DA DA AYNI KARAR

Danıştay daha önce Ensar Vakfı ile yapılan protokollerle ilgili de karar vermişti. Fakat alınan karara rağmen MEB ile Ensar, işbirliğine devam etmiş ve vakıf okullarda etkinlik yapmaya devam etmişti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber