Okunması en zor 10 kitap

Edebiyat haberleri yapan The Millions adlı internet sitesi okunması en meşakkatli 10 kitabı belirledi.

Siteden Emily Colette Wilkinson ve Garth Risk Hallberg, üç yıllık araştırmalarının sonucunda okunması en meşakkatli 10 kitabı belirledi.

İkili, en zor kitapları ortaya koymak üzere 2009’da kolları sıvamış ve uzunluğu, sentaksı, biçimi ya da yapısal ve genel özellikleri ile tuhaf deneysel teknikleri veya soyutlukları nedeniyle zor okunan kitapları araştırmaya başlamış. Wilkinson ve Hallberg ikilisi, edebiyatın sizi bekleyen, tırmanması zor 10 Everest’ini Publishers Weeklydergisinde de tartışmaya açmış.


Gelelim kitaplara…

Listede Djuna Barnes’ın Türkiye’de Ayrıntı Yayınları’nca Geceyi Anlat Banaadıyla basılan Nightwood romanı; Jonathan Swift’in A Tale of a Tub adlı satirinin yanısıra Virginia Woolf’ un Deniz Feneri/To the Lighthouse romanı; Samuel Richardson ’ın Clarissa or The History of a Young Lady eseri; James Joyce ’un en önemli romanlarından Finnegans Wake de bulunuyor. Listede G.F. Hegel ve Martin Heidegger’in de kitapları yer alırken, Edmund Spenser’in The Faerie Queene adlı eseri, Gertrude Stein’ınTheMaking of Americans adlı çalışması ve son olarak Joseph McElroy’unWomen and Men kitabı da listede bulunuyor.

Edebiyathaber.net

BİZİ TAKİP EDİN

359,895BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,256TakipçiTakip Et
7,886AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL